742 Shares 3181 views

Irkutsk, Katedra Epiphany: historia, adres, opis i zdjęcie

Rosja słynie z zabytków architektury, z których jednym jest Świątynia Wygląd Pana (Irkuck). Katedra Epiphany w tym mieście znajduje się w zabytkowym centrum miasta i jest uważana za autentyczną dekorację tego miejsca. Jest zupełnie inaczej niż klasyczny kościół prawosławny, bo ma niezwykły wygląd. Ta struktura przetrwała w tamtych czasach wiele trzęsień ziemi i pożarów, tyle razy została zrekonstruowana.

Historia zdarzenia

Więc w którym roku była ta katedra? Okazuje się, że historia tej świątyni zaczyna się prawie od samego założenia miasta, gdyż zbudowano ją w 1693 roku przez mieszkańców Irkucku. Pierwotnie budynek był drewniany, nazywany był kościołem Piotra i Pawła. W XVIII w. Będzie się rozwijać, ale nie miał czasu, aby to zrobić, ponieważ świątynia została całkowicie spalona podczas pożaru, która miała miejsce w sierpniu 1716 r.

Po pewnym czasie mieszczanie postanowili przywrócić Katedrę Epiphany i postawić nowy budynek z cegły, aby uniknąć pożarów w przyszłości. Do budowy świątyni została podjęta, położona w mieście Verkhoturye. Ale właśnie w tym czasie postanowił dekret królewski, zabraniając kamiennych budynków, więc budowa kościoła musiała zostać tymczasowo odroczona.

W 1718 r. Znowu umożliwiono murowanie, w tym samym roku rozpoczęto budowę nowego kościoła Objawienia Pańskiego (Irkutsk). Katedra Epiphany tym razem została wzniesiona przez pięć lat do darowizny mieszkańców i turystów do miasta.

W 1729 r. W kościele pojawiła się dzwonnica, aw roku 1755 wybudowano duży kamienny ogrodzony budynek. Pięć lat później dodano jeszcze trzy boczne kaplice. Dla Irkucka, to wciąż mały więzienie, była to naprawdę wspaniała struktura architektoniczna, która wymagała olbrzymich kosztów i wysiłków twórczych wielu mistrzów.

Dalsza konstrukcja

W tej formie Katedra Episkopatu stała do 1804 r., Dopóki nie nastąpiło duże trzęsienie ziemi. W wyniku tej katastrofy kościół stracił krzyż i piąty kopuła.

W dziesięć lat po tym wydarzeniu odkryto nowe duże szczeliny dla drugiej dzwonnicy. Sama dzwon, o wadze około dwunastu ton, wylano w 1797 roku i nazywano Bolshoy. W 1815 roku został on zainstalowany w nowym budynku kościoła, zbudowany w stylu klasycznym i całkowicie pokryty żelazem.

Rekonstrukcja

Pod koniec grudnia 1862 roku miasto Irkuck po raz kolejny potrząsnęło silnym trzęsieniem ziemi. Świątynia w wyniku tych zdarzeń jest również bardzo uszkodzona. W tej strukturze prawie wszystkie łuki zostały zniszczone, ściany pokryte były wieloma pęknięciami, aw wielu miejscach łuki pękły, okienka wypadły z okien i ruszyli z miejsca kolumny. W związku z tym zdecydowali się, że mieszczanie, że kościół prawosławny w Irkucku musi zostać przywrócony.

W drugiej połowie XIX wieku obok budynku katedry wybudowano dom biskupa. W jego pomieszczeniach znajdowały się sale biskupskie, a także różne pomieszczenia administracyjne i duchowa konsystencja. W miarę upływu czasu wciąż istniała sala biblioteczna, w której znajdowała się duża kolekcja książek prawosławia i przedłużenie okresu, w którym mieściła się szkoła.

Tak więc przez dwa stulecia całe życie duchowe miasta koncentrowało się w tym katedrze kościoła Wyznania Pańskiego (Irkuck). Katedra Epiphany utraciła ten status dopiero w 1893 r., Kiedy wzniesiono budowę świątyni w Kazaniu, na którą przeniesiono istniejący departament diecezjalny.

Drugie narodziny budynku

W pierwszej połowie XX wieku świątynia przeżyła trudne czasy. Ten kościół w Irkucku był zamknięty do kultu i parafian, a budynek mieścił piekarnię. W tej chwili katedra została zmieniona nie raz, aby pasowała do zakładu produkcyjnego warsztatu. Wszystkie jego architektury z ostatnich lat zostały całkowicie zniszczone. W budynku katedralnym znajdował się schronisko pracowników sklepu, co doprowadziło do całkowitego zaniku konstrukcji.

W 1961 r. Zdecydowano o wyburzeniu Kościoła Objawienia Pańskiego (Irkutsk). Katedra Objawienia Pańskiego, ku wielkiej radości obywateli, zdołała uniknąć tego tragicznego losu dzięki architektowi i inżynierowi stolicy, G. Oransky'owi, który przybył tu specjalnie do podpisywania dokumentów o jego całkowitej likwidacji. Kobieta lubiła strukturę tak bardzo, że zamiast rozbierać, wydała rozkaz o jego odbudowie. Tak więc piekarnia została wydalona z budynku, rozpoczęła się naprawa kapitału wszystkich jego pomieszczeń.

Trwało ono osiemnaście lat i zakończyło się dopiero w 1986 roku. Następnie, po zakończeniu prac remontowych, świątynię przekazano regionalnemu muzeum o znaczeniu regionalnym, które otworzyło tam swoją ekspozycję. Od kilku lat odbywają się w niej wykłady publiczne poświęcone kulturze rosyjskiej i jej odrodzeniu, często odbywały się występy koncertowe.

Nowy etap historii

W 1993 r. Świątynia została ponownie przeniesiona do prawowitego właściciela – diecezji – i konsekrowanego przez biskupa na Wielkanoc. Ten dzień oznaczał początek nowego okresu w życiu duchowym miasta. Dziesięć lat później miasto Irkuck i jego mieszkańcy widzieli nowy wygląd katedry z pięknie malowaną fasadą, nad którą pracowali malarze ikon. Ponadto, wszystkie łuki refektarzu zostały odnowione, o łącznej powierzchni 300 metrów kwadratowych.

W sercu obrazów są różne sceny z wyglądu Pana, a także narodziny Chrystusa. Również na obrazach można zobaczyć wszystkich rodzajów proroków, nowych męczenników, świętych i innych prawosławnych bohaterów. Nowoczesny wygląd tej świątyni różni się bardzo od oryginalnego wyglądu i wygląda świetnie z każdego miejsca w mieście.

Opis

Obecnie kościół jest ozdobiony prawdziwymi dziełami sztuki, w których przedstawia się wiele świętych i dziwacznych. Ponadto, świątynia jest pięknie zdobiona różnymi unikatowymi próbkami płytek ceramicznych, a jej ściany są pierwotnie malowane wszelkimi popularnymi grafikami. Dekoracja elewacji obejmuje eleganckie ramy ozdobne, które wciąż zdobią wspaniałe, trudne do wyprofilowania gzymsy.

W architekturze struktury świątynnej można prześledzić różne odmiany starego rosyjskiego stylu i baroku, które znajdują się głównie w północnej części Rosji. Podstawą kompozycji jest połączenie dwóch pionów – rozstawionej świątyni i tentowanej dzwonnicy odgrywającej wiodącą rolę w ogólnej sylwetce struktury. Zadziwiające piękno katedry imponują wszystkich gości miasta, dlatego wybrano miejsce, gdzie odbywa się coroczne otwarcie festiwalu poświęconego rosyjskiej kulturze i duchowości.

Opinie i wrażenie parafian

Ludzie, którzy wchodzą do tego budynku, czują się wyjątkową atmosferą malowniczego kościoła prawosławnego. Miejscowi mieszkańcy i turyści, którzy zwiedzają wycieczki w Irkucku, uważają tą katedrę za najpiękniejszy i najbardziej zachwycający budynek miasta. Szczególnie wygląd pojawił się po ostatniej renowacji, kiedy otworzyły się nowe i wspaniałe szczegóły elewacji.

Według wielu mieszkańców, kościół wyglądu Pana przypomina nieco bajkowego domku z piernika. Ona jest piękna nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Wewnątrz świątyni są wspaniałe ikony. Obszar sąsiadujący z katedrą jest również rozkoszą dla wielu turystów. Na każdym centymetrze w okolicy latem jest ciekawa roślina kwitnąca, aw zimie wzdłuż obwodu wzrasta doskonałe rzeźby lodu. Ponadto na terenie parku zainstalowano wiele ław i kilku fontann.

Piękne malowanie ścian i złotych kopuł tego budynku zwracają uwagę na świątynię z daleka. Miejscowi mieszkańcy i turyści lubią odwiedzić ten kościół nie tylko ze względu na jego piękno, ale także dzięki dogodnej węzłowi transportowemu, ponieważ znajduje się w samym sercu miasta.

Przydatne informacje

Świątynia Epifanii znajduje się pod następującym adresem: Irkutsk, Nizhnyaya Naberezhnaya, a jego prawnymi współrzędnymi jest ulica Sukhbaatar, dom 1a.

Czczone w jego budynku odbywają się codziennie. O godzinie 08:30 rano odbywa się Boska Liturgia, a o godzinie 17:00 – wieczorna służba.

Ciekawe fakty

Okazuje się, że ta świątynia uważana jest za najstarszy kamienny budynek nie tylko w jego rodzinnym mieście, ale także na terenie Syberii Wschodniej i Dalekiego Wschodu. Ten kościół został wielokrotnie zniszczony z powodu różnych klęsk żywiołowych, w tym burz, trzęsień ziemi i pożarów. Dopiero kiedy ten budynek zdołał uniknąć płomieni, które w 1879 roku poważnie uszkodziły świątynię Spassky, ale zatrzymały się przy bramach tego budynku.

Ta katedra, która przeszła lata jego spustoszenia, jest naprawdę odrodzona, a obecnie przyciąga majestatyczne i święte piękno umysłów i dusz ludzi. Ten rosyjski kościół ma bardzo uroczysty i spokojny wygląd, dzięki któremu wszyscy parafianie po jej wizycie nabierają pewnego spokoju i przyjemności. Ten budynek można uznać za godny pomnik architektury i prawdziwy wystrój miasta Irkucka.