637 Shares 7845 views

Kurkuma – przyprawa i lekarstwo

Kurkuma – wieloletnia roślina z rodziny imbiru. Tropikalna przyroda, istnieje około 60 gatunków tego rodzaju. Niektóre z nich (kurkumy domu, C. White i K. Long) od wieków uprawianych w krajach Azji Południowo-Wschodniej. W przemyśle spożywczym, medycynie, perfum i innych branż używać kłącza rośliny.

W Europie upraw jest uprawiana na otwartej przestrzeni w krajach o klimacie subtropikalnym. A dzięki modzie na tak zwanym „tropikalnych na parapecie” kurkumy zaczęły pojawiać się nawet w mieszkaniach miejskich. Mimo to, jest egzotyczna i do tej pory bardzo rzadko. Pierwszy kurkuma dla nas – przyprawa. Ten pachnący żółty proszek, który nadaje potrawie ciepły złoty kolor i charakterystyczny przyjemny zapach. Gdzie dodać kurkumę? W Indiach, w domu rośliny, jest integralnym składnikiem niemal każdego posiłku, a w pozostałej części Spice World stosowany dość powszechnie. Wskazane jest w ryżu, gulasze, zupy, omlety, sosy, desery, dania z makaronu, warzyw, jaj, mięsa, drobiu. Kurkuma olej plama, likiery, napoje bezalkoholowe, musztarda, dodaj go i wyroby cukiernicze. Jest to jeden ze składników curry, a ponadto tani substytut szafranu.

W Indiach, ukryty motyw jest bardzo cenione i szeroko stosowane kurkumę. Przyprawy nie tylko poprawia kolor i smak różnych potraw, ale również ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Od czasów starożytnych, Hindusi wierzyli, że regularne stosowanie tej przyprawy pomaga oczyścić organizm. Potwierdzeniem tego nowoczesnego Naukowcy odkryli, po przestudiowaniu bogaty skład chemiczny korzenia kurkumy. Stwierdzono, że kurkumina proszek pigmentowy daje złoty odcień – silny przeciwutleniacz i unikalny naturalny antybiotyk. Substancja ta należy do polifenoli – barwniki roślinne, których stosowanie w żywności ma pozytywny wpływ na metabolizm. Dlatego wielu pokarmów dietetycznych zawierają kurkumę. Przyprawa zwiększa zużycie kalorii i usunięcie płynu z organizmu, to znaczy, że nie tylko uniemożliwia przyrost masy ciała, ale nawet sprzyja utracie wagi.

Wiadomym jest, że polifenole – jest skutecznym sposobem, aby zneutralizować zbyt dużo tłustych potraw. Dlatego w „ciężkich” tłustych byłoby szczególnie wskazane kurkuma. Przepisy, które już dawno zostały przetestowane, może być nieco zmodyfikowany, aby dodać tę użyteczną substancję. Umieścić przyprawę w ryż, gulasz wołowy, używać go podczas smażenia ziemniaki, wieprzowina, kurczak, ryby, a zobaczysz, jak przekształcić dania znajome. Nawet zwykła gotowane ryżu staje się wyśmienite smak i barwę, jeśli jest on dodawany kurkumę.

Przyprawa jest również częścią krajowych kosmetyków – maski i kremy do twarzy, co eliminuje zaczerwienienia i pryszcze, czystkami pory i poprawa kolorytu skóry. Miesza się go z gliny plastycznej, olejków eterycznych, mleko, miód, sok z cytryny, uzyskać prostą, ale prawdziwie lecznicze środki, dzięki którym skóra zaczyna się świecić zdrowia. Jednym z najprostszych maska składa się z łyżeczką kurkumy, zmieszano z niewielką ilością mleka (do uzyskania kremowej masy). Mieszaninę ostrożnie stosowany do twarzy i pół godziny później przemyto ciepłą wodą.

Z tych składników można zrobić koktajl do utraty wagi. 30 g przypraw wypełnione trzeci kubek wrzącej wody, po czym do tej mieszaniny dodaje się do mleka (200 g) i miodu smaku. Pić napój trzeba codziennie przed pójściem do łóżka. Jest oczywiste, że koktajl z kurkumy nie pomoże schudnąć, jeśli ten mały ruch i jeść chipsy, czekolada i fast foodów. Ale ci, którzy zdecydowali się zaangażować poważnie na rysunku, warto zwrócić uwagę na ten niezwykły przyprawa, która jest często nazywany „przyprawą życia.”

W tym przypadku należy pamiętać, że kurkuma – dość silny przyprawy, więc powinien być ostrożny. Po pierwsze, dodać proszek w małych dawkach – dosłownie na czubku noża. A jeśli masz smak lubisz, można stopniowo zwiększać ilość przypraw. Ale nie zbyt gorliwy warto, tak aby nie przerywać smak innych produktów.