359 Shares 1765 views

Niesamowita kreatywność i biografia Marii Pryimachenko

Maria Ovksentevna Primachenko – ukraiński mistrz sztuki „naiwnej” przez całe życie nosił pragnienie tworzenia, nieodpartą potrzebę podzielenia się swoimi odkryciami z innymi. Ona jest jednym z tych artystów, którzy stworzyli niepowtarzalny świat własnej, świat piękna, umiejętnie wyraził uczucia, które żyją wśród ludzi, w folklorze i myśli.

dzieciństwo artysty

Bolotnya – Pryimachenko rodzinnej wsi Panny – położony jest 80 km od Kijowa. To jest, gdy artysta urodził się w styczniu 1909 roku. Jej ojciec był stolarzem i pracował w rzeźbienia w drewnie. Matka była znana hafty robótki: haftowane koszule jego produkcja była z całą rodziną. Babcia Maria jest także zaangażowana w działania twórcze – to maluje pisanki.

Pierwsze zdolności twórczych w Maryi przejawia się we wczesnym wieku: Lubiła malować kwiaty na piasku. A potem zacznę malować hut niebieskie wzory. Na ścianach ozdobionych Firebird i kwiaty kwitły fantastyczne. Wieśniacy lubiłem te zdjęcia, które wyglądały tak piękne na ścianach i pieców.

Po pewnym czasie, przyszły artysta pierwsze zamówienia zaczęły napływać: sąsiedzi poprosił, aby udekorować swoje domy te same niesamowite wzory. Zgromadzone nawet mieszkańcy okolicznych wiosek, by podziwiać swoją pracę.

Outlook i pozytywne nastawienie do życia artysty

Biografia Mary Primachenko nie bez trudnych momentów w życiu. Jako dziecko, artysta był chory straszna choroba – polio, które opuściły swoje negatywne odbicie na losy mistrzów. Maryja przez całe życie przeniósł się na kulach. Fakt ten wpłynął na styl malarski autora. Nieznośny ból fizyczny, w połączeniu z szerzącego wyobraźni i chęć życia wlewa się dziwaczne obrazów. Teraz to się nazywa terapia sztuką. Konfrontacja z radości i bólu, dobra i zła, ciemności i światła są przestrzegane w każdym płótnie Mary Pryimachenko.

Artystka była dość rygorystyczna, ale należał do przyjaznych ludzi. Czasami Pryimachenko dał jego goście obraz domu. Mary były dwa światy. W pierwszym wszyscy żyli, a drugi, wewnętrzny, należał tylko do niej.

Jej świat był pełen różnych fantastycznych stworzeń tutaj śpiewane cudowne ptaki nauczyły się latać ryby, wypas krów na łące z tęczy oczach człowieka, a odważny lew był dobrym obrońcą przed wrogami.

Zacznij kreatywność Mary Primachenko

Artysta stał się znany w 1936 roku, kiedy to po raz pierwszy w Kijowie, Ukraińska wystawa sztuki ludowej wystawiała swoje prace „zwierzęta z bagien”. Mary otrzymała dyplom I stopnia. Oto ona zainteresował się ceramiką i nadal angażować się w hafty i malarstwa. W szczególności, napisał wiele wspaniałych zdjęć, „Bull na spacer”, „Błękitny Lew”, „Spotted Beast”, „The Beast w czerwonych butach” 1936-1937, „Donkey”, „Owca”, „czerwone jagody”,”. małpa taniec "" Dwie papugi „i inne. (1937-1940 gg.).

Obrazy z tych prac są uderzające w ich bajkowy, magiczny i niepowtarzalny. Opierają się one określone ludowe legendy, historie życia i ludowych opowieści. W swoich pracach przeplatały się rzeczywistość i fantastyczne. Zwierzęta, kwiaty i drzewa są obdarzone zdolnością do rozmowy, walczą dla dobra i zła – wszystko oprzeć, jak w bajce.

Ptaki mają również fantastyczne właściwości: mają bardzo dziwaczne kształty, zawiłe kształty przypominające kwiat, i skrzydła są ozdobione haftem. Wszystkie zwierzęta i ptaki Mary słoneczne, kolorowe, miłe dla oka z ich pozytywne ( „On chciał być marynarzem słonia”, „młody ponosi chodzenie po lesie i ludzi zła czyni”).

Okresy Kreatywność w wojsku i powojenne

Podczas wojny Maria Primachenko przerywa swoje działania twórcze i wrócił do rodzinnej wsi. Nie przeżyła straszliwe lata swojego życia. Wojna wzięła męża, który nie widział swojego syna. W okresie powojennym, artysta mieszka w Bagnie, obracając w domu swoich rodziców w studio. 1950. sięga panele haftowane przez jej „Pava w winogronach na niebieskim tle na brązowej” dwa jabłka „a także malarstwa,” dwa dudka w kolorach „” ukraińskich kwiatów. " W latach 1953-1959 stało się znane postacie Marii Priymachenko „Kot w butach”, „Paw”, „Żuraw i Lis”, „Pasterze”. Prace te pokazują ukształtowany sposób poprawa Primachenko.

70-80s Kreatywność

Wzrost w swojej pracy przypada na początek lat 70-tych. Jeżeli wcześniej artysta przedstawił prawdziwą bestię, że 70-80-tych. w jej pracach pojawiają się fantastyczne bestie, które w rzeczywistości nie istnieją. Ten starożytny czworogłowego bagno bestia i rak bagno i Horun i szarańcza i dziki gorbotrus i dziki volezaha. Nazwa dzikim chapluna jest motywowane „chapati”. Nacisk kładzie się na nogi zwierzęcia, które mogą przedzierać się przez zarośla olchy. Są zwierzęta fioletowy, czarny, niebieski; smutny, szczęśliwy, uśmiechanie się, zaskoczony. Są to zwierzęta z ludzkimi twarzami. Złe bestie są alegoryczne. Zatem, fioletowy bestia w „burżuazyjnej” cap, malowane stylizowane bomby złośliwie uśmiechnął się, pokazując ostre zęby i długi język drapieżnych ( „Cholera wojnę! Zamiast kwiatów rosną bombę”, 1984).

idiosyncrasy

Jej prace są połączeniem wszystkich możliwych stylów artystycznych XX wieku: impresjonizm, neo-romantyzm, ekspresjonizmu. Jednym z ulubionych motywów Marii Priymachenko do którego często adresowane – przestrzeń. Kochała gwiaździste niebo i zaludnionych to z ich skrzydlatych stworzeń – Ridgeback, syren, ptaków. Nawet na Księżycu zostało sadzenie ogrodów warzywnych, pielęgnowanie ich magiczny sen. To był wspaniały świat magiczny i wyjątkowy, niepowtarzalny i siyavshim, szczery i miły, jak siebie.

Twórczy artysta ludowy uczy ludzi dostrzegać piękno we wszystkim. Starała się pokazać, każda jednostka jest ważna nawet w starości pozostać dzieci, zachowują zdolność do zdziw i zobaczyć żywe zainteresowanie wszystkim, co dzieje się wokół. Mary Pryimachenko działa naprawdę wrócić do nas w okresie dzieciństwa. Oni nie mają nic ekstra, widzimy tylko nieodpartą wyobraźnię kobieta z niesamowitym duszy, z obrazami wyświetlanymi na władzy ludowej.

Kiedy Maria zapytała, dlaczego ona rysuje nieistniejących zwierząt i kwiatów, odpowiedziała: „Dlaczego malować takie jak są, one są tak piękne, a ja wyciągnąć ją do radości ludzi. Więc chcesz zobaczyć więcej ludzi oglądał zdjęcia i zadowolić wszystkich. "

Geniusz artysty

World of Art oferuje niesamowite twórczości Mary Primachenko najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy artysta zyskał popularność w 1935 roku jako część kampanii wyszukiwania talentów wśród ludzi. Wtedy praca craftswomen wiejskich zwrócił uwagę stolicy szwaczka Flora Tatiana, który zebrał arcydzieła sztuki ludowej na wystawę. W efekcie artystka z powodzeniem działa w warsztatach doświadczalnych Kijowie. Talent artysty przyczynił się do tego, że opanował umiejętności rzeźbienia i malowania ceramiki.

Prace artysty szybko zaczęła zdobywać popularność i za granicą. Niesamowite zwierzęta można spotkać gości w Moskwie, Pradze, Montrealu, Warszawie i innych europejskich wystawach. Miłośnicy sztuki pokazał Mary rysunki Pryimachenko „Dwie papugi”, „czarna bestia”, „Pies w czapce”, „Bestia w czerwonych butach”, „byk na spacer”, „Czerwone jagody”.

Światowe Targi Marii Priymachenko który odbył się w Paryżu, przyniósł ukraińskiego artysty wielką sławę, za którą otrzymał złoty medal. To właśnie w stolicy Francji z pracami artysty po raz pierwszy dowiedział się o szacownych kolegów, takich jak Pablo Picasso i Mark Shagal. docenione oni swoją pracę, a nawet zaczęli używać ich dzieł podobne motywy.

Po raz drugi talent artysty ludowego otwarty w latach 60-tych. Było to ułatwione przez znanego krytyka sztuki i dramaturg Gregory Mestechkin i dziennikarz Jurij Rost. Artykuł o pracy Marii Primachenko, który został opublikowany jako dziennikarz w gazecie „Komsomolskaja Prawda”, znów stało się popularne.

śmierci artysty

Na th 89 roku życia zmarł wybitny artysta. Ale, na szczęście, rodzaju Pryimachenko artystów kontynuowane. Jej syn był najlepszy uczeń – Fiodor, teraz uhonorowany artysta z Ukrainy. Udał się w jej stronę i wnuków – Piotra i Jana. Dziś są młodzi, utalentowani artyści, każdy jasny osobowość. Dorastając obok takich mistrzów jak ich babki i ojca, przyjęli wszystko co najlepsze.

Upamiętnienie Mary Primachenko

Nazwa mistrzów ludowych zwany minor planet 14624 Primachenko. Nazwa ta sugeruje Klim Churyumov. Na cześć słynnego artysty została wydana w 2008 roku, pamiątkową monetę. Rok później, w Kijowie przemianowany Lichaczew bulwar bulwar Marie Pryimachenko. W Browary, Sumy Kramatorsk i są ulice nazwane na cześć Maryi Primachenko.