834 Shares 3402 views

Kureika – rzeka w Terytorium Krasnojarsk, Rosja

Jenisej – najgłębsza rzeka w Rosji, jednej z największych rzek na świecie, o długości około 3500 kilometrów – od gór Sayan w południowej Syberii do Oceanu Arktycznego. Jest on zasilany przez dopływy prawie 500, całkowita długość przekracza 300 tysięcy kilometrów. Jednym z najważniejszych prawych dopływów Jenisej – rzeka Kureika należącego do basenu Morza Kara. Czytaj więcej na ten temat przeczytać artykuł.

opis

W północno-zachodniej części Central Siberian Plateau leży Putorana plateau graniczących z Tajmyr. Ten niesamowity zakątek Syberii, który jest nazywany „krainą rzek, jezior i wodospadów”, to największy obszar chroniony w świecie i jest rozpoznawany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest w centrum Putorana płaskowyżu na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza, pochodzi Kureika (river). Jest to jeden z najdłuższych prawym dopływem potężnego Jeniseju.

Krasnojarsku regionu słynie z oczkami wodnymi. Kureika Góry rzeka – jeden z najdłuższych i pełen nich. Od źródła do punktu zbiegu rzeki Jenisej, jego długość wynosi dokładnie 888 km. Umywalka obszaru 44700 km kw., przy ujściu przepływu wody około 700 metrów sześciennych. na sekundę.

Gdzie jest rzeka Kureika:

  • źródła w plateau Putorana (północ regionu Krasnoyarsk) – 68 stopni 30 minut szerokości geograficznej północnej i 96 stopni 01 minut wschód geograficznej;
  • wylot (konfluencji w Yenissei) – 66 stopni 29 minut szerokości geograficznej północnej i 87 stopni i 14 minut na wschód geograficznej.

W odległości linii prostej pomiędzy współrzędnymi mały, ale bardzo kręta ścieżka Kureyka, ze względu na to długo. Na całej swojej długości korpusu wody ma liczne wąwozy, katarakty i ławic, w którym natężenie przepływu do 7 metrów na sekundę. Dostęp do niektórych obszarach jest możliwe tylko przez helikopter. Około 170 km podczas ostatniego spowalnia kanał rozciąga się prawie kilometr. Większość polovodnoy rzeka jest od maja do sierpnia, kiedy niektóre części maksymalna głębokość wynosi 70 metrów. Ale nawet w tym okresie, sąd podniósł na nią tylko 100 kilometrów od ujścia do przystani „Graphite Mine”.

Dlaczego Kureika nazwie rzeka?

Krasnojarsk Territory znajduje się w Centralnej i Wschodniej Syberii oraz w północno-wschodniej części regionu leży dzielnica Evenki, rdzennych mieszkańców, które – Evenki. Wezwali do rzeki, która przepływa przez ich terytorium, Kureiko. Tłumaczone z nazwą Evenk oznacza „dzikie jelenie”, ponieważ zwierzęta te często występują w dolinach rzecznych. Czasami rzeka nazywana jest Luma lub Numa. Nawiasem mówiąc, wszystkie nazwy na płaskowyżu mają pochodzenie Putorana Evenk.

Klimat. Biota

Kureika – River North, duża część jego basenu leży w obrębie koła podbiegunowego. Definiuje surowy klimat regionu: lato trwa tylko dwa miesiące – czerwiec, lipiec, już krótki jesienny rozpoczyna się w sierpniu i we wrześniu, większość koryta jest pokryta lodem, nie zamrażać tylko niektóre części rapids, które są wolne od lodu przez całą zimę. Resetuje lodowatych okowów Kureika (rzeka), tylko w połowie maja.

Długa zima trwa prawie 9 miesięcy, regularny sezon na temperaturę – minus 40 ° C. W regionie, w którym przepływa Kureika (rzeka), głównego roślinność – to mchy, porosty, karłowate krzewy, zioła. Przyjemny wyjątek – dolin rzecznych, gdzie łagodny i wilgotny klimat, a rozciągają się lasy iglaste lasy liściaste i tajga wystąpić.

Fauny jest różnorodny tutaj mieszka największa Eurazję populacji renifery i mało badanej populacji bighorn owiec są często Lynx, łosia, niedźwiedzie, Wolverine sobolową, pływające wiewiórki i takich ptaków jak głuszec bielika Merlin.

Woda w rzece jest bardzo czyste i smaczne, jest tam wiele ryb, w tym cennych Cisco, siei, pstrąg, sieja, pstrąg.

ciekawostki

Kureyka na rzece wiele wodospadów i 7 kilometrów od zbiegu prawy dopływ Yaktali jest Kureiskaya Great Falls – najmocniejszy w Rosji. Duża ilość wody woda odprowadzana na sekundę, aż do 1000 metrów sześciennych!

W odległości 100 kilometrów od ujścia rzeki jest wieś Svetlogorsk, który zbudowany zbiornik Kureiskaya Kureiskaya i hydroelektrownie.

Kureika (rzeki) ma wiele jezior przepływu – Dyupkun, anama, Beldunchana DAG, które regulują dren.

Na 120 kilometrów bogate kopalnie grafitu są Kureyka z jamy ustnej.

Na jednym z tej północnej kabinie zimowe rzeki od 1913 do 1917 roku. Żył w IV uchodźstwie Stalin.