380 Shares 2178 views

Minimalne wymiary łazienki w mieszkaniu i domu prywatnym

Co to jest „łazienka”? WC – centralne i bardzo ważnym elementem każdego domu lub mieszkaniu. Określenie to powinno być zrozumiałe dla głowy, w którym znajduje się co najmniej toaletą a umywalkę. Gdy przestrzeń pozwala, po czym dodał pisuar i bidet. Jest też łazienka, w której znajduje się co najmniej kąpiel a może prysznic. Należy wziąć pod uwagę, a połączone łazienka – pomieszczenie, w którym zainstalowany jest system kanalizacji do łazienek i toalet. Takie kombinacje łazienki często są zaprojektowane, aby zaoszczędzić miejsce i, oczywiście, dla wygody mieszkańców. Rozmiar tych przestrzeni zależy od kategorii obudowy.

Zgodnie z przepisami budowlanymi, przewidywany obudowa jest podzielona na kategorie, biorąc pod uwagę poziom komfortu i orientacji społecznej: I i II. Wymogi te standardy odnoszą się do obu kategorii i uwzględniać świadczenie sanitarno-higienicznego dobro mieszkańców tych kategorii obudowy. Na przykład, w jednym pokoju mieszkań planowane jest WC (WC, prysznic, umywalka). Dwu- i trzy-pokojowe apartamenty każda kategoria planowane oddzielne łazienki (WC z obecności toaletą i umywalką, łazienka z umywalką). Cztery pokojowe, oczekuje się, że co najmniej dwie łazienki z toaletami, każdy z nich musi być toaleta. Ale teraz mówimy o minimalnej wielkości łazienki i jak wykorzystać je na swoją korzyść.

Jakie są opcje

 • Minimalne wielkości łazienki w mieszkaniu (WC, pomieszczenie, w którym miska WC): wysokość – 2,5 m, głębokość WC – 1,2 m, szerokość – nie mniej niż 0,8-0,9 m.
 • Minimalna wielkość połączone łazienka (który obejmuje wanny, zlewy i toalety, przestrzeń do pralki) – 3,8 metrów kwadratowych. m.
 • Minimalne wielkości łazienki z prysznicem (tutaj obejmuje wannę z prysznicem lub szafę zamiast czcionek) – 2,1 tys. m.
 • Minimalna wielkość łazienka z prysznicem – 1,8 tys. m.

Łazienka w prywatnym domu

Szczególne zasady i przepisy regulują rozmieszczenie obu łazienkach i elementów instalacyjnych w nich. W Rosji SNIP (kod budynku). W krajach WNP ustalać własne zasady i regulacje. Istnieje również terytorialne przepisy budowlane, zależą one od regionów lub poszczególnych miastach. Według tych standardów w obszarach wiejskich dozwolone budowę budynków mieszkalnych do dwóch piętrach (nie licząc piwnic), gdzie nie jest skanalizowany toalety typu luzu-szafy lub kompostowania toalety. Zgodnie z normami oczekuje, że obiekt będzie oprócz sztuczne oświetlenie i wentylację i naturalne. To ma szczególną rolę do jakiej strefie klimatycznej prywatnym domu w budowie. Tak więc, w IIB i IIIB strefach klimatycznych nie skanalizowany latryny można umieścić w części mieszkalnej domu, który jest ogrzewany. Powinny być wprowadzane przez śluzy, którego głębokość wynosi co najmniej 1 m. I w ІІІB i IVb strefy klimatyczne takie toalety urządzenie ogrzewa część domu mieszkalnego nie jest dozwolony.

Jeśli weźmiemy na przykład Rosji, tutaj, jeśli dom jest przeznaczony dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, minimalne rozmiary łazienki powinno być 1,6 x 2,2 m oraz łazienkę z WC i łazienka- 2,2 x 2,2 m.

Wysokość łazienki – nie mniejsza niż 2,5 m, lecz najbliższej łazienki – nie mniejsza niż 2,1 m, jeżeli WC znajduje się na poddasze, przy czym odległość od nachylonej powierzchni dachu do toalety -. 105-110 cm.

Jak jest wielkość łazienki?

Określić powierzchnię łazienki może być bardzo proste. Aby rozpocząć, należy zmierzyć długość wszystkich ścian pomieszczenia i wysokości vymeryat łazienkami. Następny plyusuem długość wszystkich ścian i pomnożyć przez wysokość. Teraz, gdy wiesz co kwadratury swoje łazienki.

Rozważ to w praktyce. Weź minimalnych rozmiarów łazienki. Po pierwsze, znaleźć obwodzie pomieszczenia. W tym celu, dodać szerokość ściany w łazience, pozostawić na 1,2 + 1,2 m 0,8 m + m + m = 4 0,8 M;

Następnie należy pomnożyć wysokość pomieszczenia na obwodzie i określić, ile metrów kwadratowych w łazience: 4 mx 2,5 m = 10 tys. m.

Ale tutaj myśleliśmy łazienki powierzchnia bez potrącania wymiarów drzwi. Wszystko, czego potrzebujemy – jest odejmowana od kwadratury wielkości łazienka drzwi: 10 metrów kwadratowych. m. – 1,6 tys. m. = 8,4 tys. m.

Teraz musimy obliczyć wymiary podłogi. Tutaj musimy głębokość i szerokość pomieszczenia. Mnożąc je przed sobą i uzyskać powierzchnię: 1,2 m x 0,8 m = 0,96 m kw. m;

W ten sposób łatwo jest obliczyć powierzchnię łazienki i dowiedzieć się, na przykład, ile płytek okładzinowych do łazienki trzeba.

Jak stosować minimalne wymiary łazienki

Może się wydawać, że im więcej miejsca, tym lepiej. Jednakże, o minimalnym rozmiarze można stworzyć swój własny plan, w jaki sposób zorganizować urządzeń sanitarnych takich jak toaleta, bidet, wannę lub prysznic. Wybrać najbardziej dogodne miejsce do zlewu. Kiedy nasza toaleta nie jest zbyt duża, można zaoszczędzić miejsce poprzez zastąpienie wanny do hydromasażu prysznic lub skrzynki. To oszczędza przestrzeń i mieszanej toaletę i bidet. Oczywiście, jest to o wiele trudniejsze do zrobienia, gdy wszystkie urządzenia sanitarne zostały zainstalowane na swoich miejscach. Ale jeśli się najbardziej prostych zasad podczas planowania, pozwoli Ci korzystać z łazienki w domu jest bezpieczne i wygodne. Oceny wielkości pomieszczenia, można określić:

 • Jak skutecznie przeprowadzić niezbędne komunikacji;
 • gdzie lepiej umieścić urządzeń sanitarnych;
 • jaki rodzaj wykończenia wnętrz.

Wskazówki dotyczące planowania

Liczenie wielkość łazienki, trzeba wziąć pod uwagę wymiary ceramiki sanitarnej, która planowana jest do zainstalowania. Przy właściwym umieszczeniu w obliczeniach nawet 2.5kb. m. może być komfortowe, wygodne i piękne. Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że właściwe podejście w tej przestrzeni jest wystarczająco, aby pomieścić wszystko, czego potrzeba.

Co jeszcze, oprócz wielkości kanalizacji, należy wziąć pod uwagę przy planowaniu?

Dla wygodniejszego użytkowania armatury trzeba pozostawić przestrzeń przed nimi i po każdej stronie:

 • z kabiną prysznicową (wanna) jest lepiej, aby zaoszczędzić miejsce w obrębie 100-110 cm, lub nie mniej niż 70 cm;
 • co najmniej 60 cm w przedniej części pomieszczenia toaletowego (bidet), z drugiej strony – 25 cm nie są używane i WC, bidetu, a między nimi, w wymaganej odległości – 25 cm .;
 • 70 cm wolnej przestrzeni, aby pozostawić umywalki, a lokalizacja umywalki we wnęce, po czym cały 90 cm.
 • prysznica lub czcionki do innych typów wyrobów sanitarnych rozstawie, jest nie mniejsza niż 70 cm;
 • otwarcie drzwi powinien wynosić co najmniej 55 cm.

odkrycia

Minimalne wymiary łazienki w mieszkaniu i domu prywatnym – nie jest to zdanie. Przy odpowiednim podejściu i planuje łazienkę będzie mieć przytulne miejsce. Na pierwszy rzut oka może wydawać się kalkulacja trudne zadanie, ponieważ ważne jest, aby brać pod uwagę nie tylko swój estetyczny gust, ale również wszystkie funkcje pomieszczeń. Ale kiedy wiesz jak obliczyć powierzchnię, jakie są zalecenia dotyczące umieszczenia kanalizacji, można mieć swój własny arcydzieło kanalizacji. Ważne jest, aby pamiętać, że toaleta musi być odpowiednia do spełnienia wyżej podanych zasad. W przeciwnym razie będzie bardzo niewygodne w użyciu Sanitarne urządzenia według lokalizacji.