666 Shares 7120 views

Stomatologia w czasie ciąży: nie tylko możliwe, ale również konieczne

Ciąża to nie tylko szczęście z tego, że dziecko wkrótce pojawi się w twoim życiu, ale także ogromną odpowiedzialność. W tym okresie bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i staranne dbanie o swoje zdrowie, dlatego natychmiast po zarejestrowaniu się kobiet w ciąży do konsultacji kobiet jest ona poddawana badaniu lekarskiemu. Pomaga w ocenie ogólnej kondycji ciała, zidentyfikować istniejące problemy i – w miarę możliwości – je wyeliminować. W szczególności bardzo ważnym aspektem jest zdrowie zębów: próchnica, oprócz powodowania dyskomfortu, jest także źródłem zakażenia, które może rozprzestrzenić się przez ciało i wpływać na inne narządy, w tym szkody dla przyszłego dziecka. Ponadto, późno w ciąży kobiety często tracą zęby, ponieważ rosnące dziecko potrzebuje dużo wapnia, a on zabiera go z organizmu matki. Z tych powodów leczenie stomatologiczne podczas ciąży powinno być najważniejszym priorytetem – w końcu najważniejsze jest urodzenie zdrowego dziecka i utrzymanie zdrowia na tym etapie.

Badanie stomatologiczne w czasie ciąży jest mianowane dwukrotnie – tuż po tym, jak przyszła matka zostanie zarejestrowana w konsultacjach kobiet iw ostatnim trymestrze. Bardzo ważne jest, aby poddać się leczeniu stomatologicznemu w okresie ciąży, ponieważ zaraz po urodzeniu dziecka i przez bardzo długi czas będzie to niezwykle trudne do znalezienia, a problemy z zębami pod koniec ciąży u większości kobiet pojawiają się i jeśli nie są zwalczane, Są obarczeni bardzo poważnymi powikłaniami. Szczególną uwagę zasługuje również fakt, że nietraktowany ząb jest stałym źródłem patogenów, którego nie można w ogóle tolerować, a leczenie stomatologiczne w czasie ciąży powinno być terminowe.

Wiele kobiet obawia się, że leczenie stomatologiczne w czasie ciąży może zaszkodzić przyszłym niemowlętom i albo nie chce w ogóle do dentysty lub boi się stosowania środków znieczulających. Jest to raczej niebezpieczna iluzja. Nowoczesne leczenie stomatologiczne polega na użyciu wysokiej jakości leków miejscowych, które są nie tylko bardzo skuteczne i zmniejszają dyskomfort do minimum, ale także są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe dla przyszłych matek i ich dzieci. Należy poinformować stomatologa o swojej sytuacji i wybrać odpowiedni lek. Oczywiście, nie można powiedzieć, że znieczulenie w leczeniu zębów jest absolutnie bezpieczne – naturalnie, żaden lek nie daje absolutnej gwarancji, że nie wystąpią na niej indywidualne reakcje alergiczne, ale takie przypadki są rzadkie, a praktyki na świecie są rzadkie.

Tak więc, specjalnie dobrana anestezja w leczeniu zębów jest wystarczająco bezpieczna. W rzeczywistości często w stomatologii jest niemożliwe bez badań rentgenowskich – w wielu przypadkach tylko może ujawnić problem i jakość leczenia. W praktyce światowej staraj się nie robić promieniowania rentgenowskiego kobietom w ciąży, przynajmniej do dwudziestego tygodnia, ale w przypadku, gdy należy stosować specjalne metody ochrony, w szczególności ochronę brzucha ze specjalnym fartuchem. Najlepiej, jeśli takie badania w okresie ciąży są potrzebne, aby udać się do poradni, w której jest zainstalowany nowoczesny, a co najważniejsze, nowy aparat rentgenowski.

A co z tymi, którzy boją się ataków paniki na stomatologa? Wszakże, jak pan wie, jest to jeden z najczęstszych lęków, a jak wiadomo, kobieta w ciąży powinna uniknąć takiego niepokoju, ponieważ oprócz rosnącego zagrożenia poronieniem w czasie doświadczania, hormony stresowe są niepożądane dla dziecka. Najpierw musisz spróbować przekonać siebie, że jest to konieczne nie tylko dla ciebie, ale dla Twojego dziecka, a teraz musisz myśleć nie tylko o sobie. Również należy poradzić się z obawami z lekarzem prowadzącym konsultacje kobiet, a jeśli Twój strach jest całkowicie nie do pokonania, pomoże Ci wybrać bezpieczny i skuteczny środek uspokajający – przecież musisz zabieg stomatologiczny podczas ciąży.