337 Shares 4071 views

Jaki jest rytm dobowy? Rytmy okołodobowe i ich zaburzenia

Prawie wszystkie procesy życiowe w przyrodzie są na cyklu. Najprostszym przykładem jest zmiana cykl pór roku. Każdy rok, całe życie przeżywa cztery pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Innym przykładem jest seria pełnego obrotu naszej planety wokół Słońca. Jeden taki obrót w ubiegłym roku. Lub pełny obrót Ziemi wokół własnej osi, tworząc dzień.

Nasz organizm również istnieją pewne cykle. Dlaczego ludzki organizm ma potrzebę snu? Albo, że przyczyni się do jego ożywienia? Jaki jest rytm dobowy? Ciało ludzkie jest pożyteczny w cyklu 24-godzinnym. Najważniejszą rzeczą w tym cyklu – to naprzemienne snu i czuwania. Proces ten jest automatycznie sterowane przez mózg.

Pojęcie rytmu dobowego

Rytmy okołodobowe – zmianę intensywności procesach biologicznych w organizmie ludzkim w czasie dnia. Innymi słowy, są to zegar biologiczny wewnątrz ciała. Zestrzelić ich rytm jest niemożliwe, ponieważ jest obarczona różnymi chorobami umysłu i żywotnych organów.

Rytmy okołodobowe są normalne dobowy stworzyć równowagę. Stan, kiedy człowiek ma wielkie poczucie, zwany bilans dobowego.

Kiedy równowaga dobowego osoba czuje fizycznie zdrowy, ma wspaniały apetyt, wysokie duchy, jego ciało wypoczęty i pełen energii. Osoba jest w swoim własnym tempie. Ale gdy nie ma bilans okołodobowego rytmu okołodobowego, jest uszkodzony, pozostawia swoje piętno na zdrowie organizmu.

Manifestacja rytmów dobowych

Wszyscy zapewne zauważył, że sam czuje się bardziej realne, energiczna i pełna witalności i energii w niektórych porach dnia i bardziej wyczerpany, apatyczny i senny – w drugiej. Wiąże się to z rytmów biologicznych. Za pracę zegara biologicznego w organizmie człowieka są odpowiedzialne około 20.000 neuronów w podwzgórzu. Nadal nie wiem dokładnie, jak te „zegary”. Jednak naukowcy uważają, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ich pracy muszą być jasne i spójne, dobowy rytm serca powinna zawsze być normalne.

Średnio, aktywność umysłowa człowieka ma dwa szczyty: 9:00 i 21:00. Siła fizyczna osiąga swój szczyt o godzinie 11:00 i 19:00.

Cykl „sen – czuwanie”

Stała zmiana dnia i nocy – to cykl, który bezpośrednio zależy od stanu organizmu człowieka, jego rytm dobowy. zmieniając cykl dnia i nocy, jest odpowiedzialny za proces zmiany snu i czuwania. Jest z serii „sen – czuwanie” zależy od przebiegu wielu procesów w organizmie, jej normalne funkcjonowanie i zdolność do pracy.

Niewystarczająca ilość snu może powodować spadek koncentracji uwagi, częstość występowania niepełnosprawności. W przypadku braku pełnoprawnym zdrowego snu pogarsza inteligencję, naruszane procesy przemiany materii w organizmie. To nie jest wszystko, co sugeruje zaburzenia okołodobowego rytmu snu organizmu. Ponadto, jest obarczona wczesnego starzenia się mózgu, zaburzeń psychicznych, a nawet schizofrenii.

Wpływ światła na rytmów dobowych

Kiedy słońce zachodzi za horyzontem, poziom oświetlenia spada. Ludzki układ wzrokowy wysyła sygnały do mózgu. To stymuluje produkcję tego hormonu, melatoniny. Pomaga zmniejszyć ludzką aktywność. Melatonina odpręża osoba sprawia, że czujesz się senny.

I odwrotnie, gdy na horyzoncie pojawia się słońce, w ludzki mózg otrzymuje sygnał, aby zwiększyć oświetlenie. Melatonina jest na spadku. W konsekwencji – wzrostem aktywności ludzkiego ciała.

Cykl regulacji „sen – czuwanie” uczestniczyć i inne zachęty. Na przykład, biorąc prysznic lub kąpiel, zwykły budzik, pozostawiając sypialni, przyjęcie pozycji poziomej, a także wszelkie inne nawyki.

Wschody i zachody słońca

Naukowcy uważają, że jest wcześnie wzrost o świcie i pójściem do łóżka po odejściu słońca nad horyzontem pozwoli na funkcjonowanie zegara biologicznego jasne i spójne.

To z tego powodu późnej wschodzie i zachodzie słońca na początku zimy często prowadzi do tego, że ludzie czują się senny, ospały i hamował. Jest to normalna reakcja na świetle dziennie. Ludzkiego zegara biologicznego nie można dostroić podczas normalnego działania. Codzienne rytmów dobowych zawodzą, i istnieje wiele problemów zdrowotnych.

To samo obniżenie nastroju, spadek aktywności i poczucie bezradności doświadczane przez ludzi, którzy mieszkają w nocy polarnej lub gdy bardzo dawno odbyła zachmurzenie, deszczowa pogoda.

chronotype osoba

Rytmy okołodobowe osoba nadal badana. Naukowcy sugerują, że istnieją trzy główne chronotype ludzki organizm.

Pierwszy chronotype to „Lark” – ludzi takich jak rano. Budzą się wcześnie, o wschodzie słońca. Rano i pierwsza połowa dnia spada ich szczyt witalność, zdolność do pracy i wesołość. Evening „skowronki” senne, idą do łóżka wcześnie.

Drugi chronotype obejmują ludzi, takich jak wieczorem. Nazywają je „Sowa”. Zachowywać „sowa” odwrotny „skowronek”. Idą do łóżka bardzo późno i nie może znieść poranne przebudzenie. Rano „sowa” senny, ospały, wydajność jest bardzo niska.

Rano opóźnienie „sowy” może towarzyszyć ból głowy. Operatywność wzrosła w drugiej połowie dnia, często nawet po szóstej wieczorem. Są chwile, kiedy zapada noc na szczycie spektaklu „Sowa”.

Trzeci chronotype – ludzie z wahań intensywności fizjologicznych możliwości w ciągu dnia. Są one nazywane „gołębie” lub, innymi słowy – aritmiki. Tacy ludzie wchodzą z jednej skrajności w drugą. Równie dobrze może pracować zarówno w dzień i wieczorem.

„Skowronki”, „sowa” lub „Blue” ludzie rodzą się, czy oni się tak? Odpowiedź na to pytanie nie został jeszcze znaleziony. Jednakże, istnieje wiele badań potwierdzających związek między chronotype i pochodzący z działalności człowieka. Na przykład: w większości przypadków pracownicy są „skowronki”. Osoby pracujące umysłowo – „Sowa”. A ludzie pracy fizycznej. – „Gołębie” Oznacza to, że okazuje się, że ludzie u władzy, aby dostosować swój zegar biologiczny na dostosowanie się do jego rytmu. Najważniejsze – aby nie zranić.

Przyczyny awarii rytmu dobowego

Zaburzenia rytmu dobowego może nastąpić z różnych powodów. Najbardziej podstawowym i częstą przyczyną awarii zegara biologicznego:

 • Pracy w systemie zmianowym.
 • Ciąża.
 • Długi lot podróż.
 • Stosowanie leków.
 • Różne zmiany w swoim stylu życia.
 • Przecięcia innych stref czasowych.
 • Zespół sowa. Ludzie z tym chronotype wolą iść do łóżka bardzo późno. Z tego powodu mają problemy budzi się rano.
 • Zespół skowronek. Ten chronotype charakteryzuje wczesne przebudzenia. Ci ludzie mają trudności, gdy istnieje potrzeba do pracy w godzinach wieczornych.
 • W czasie przejścia na czas letni. Wiele osób w tym okresie obserwuje się spadek wydajności, drażliwość, osłabienie, apatia. I przeniesienie shooter na czas zimowy jest przenoszony łatwiej niż oszczędności.
 • Miłośnicy spędzić noc przy komputerze grozi również awaryjności rytmu dobowego.
 • Praca w nocy – bardzo silny stres dla organizmu. Po pierwsze, to nie może być odczuwalne, ale codziennie gromadzi się zmęczenie, pogorszenie snu, zmniejsza zdolność do pracy, nie jest apatia, która może zostać zastąpiona przez depresję.
 • Nieprzewidziane sytuacje, kiedy dzień i noc są odwrócone.
 • Młode matki często cierpią z powodu faktu, że jej rytmów dobowych nie pokrywają się z rytmami dziecka. Często dzieci podstawowym sen przebiega po południu, a oni spać w małych segmentach raz w nocy. Takie dzieci mówią, że pomylił dzień i noc. Mamo, w tym przypadku, oczywiście, nie może spać. Tu i istnieje poważne naruszenie rytmu dobowego matki.

Regulacja rytmów dobowych

Osoba ta musi być w stanie dostosować się do dowolnego harmonogramu, bo życie może zaoferować wiele niespodzianek, które mogą być wyświetlane niezwykle negatywny wpływ na zegar biologiczny. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc wesprzeć ludzkie rytmy dobowe:

 • Jeśli człowiek jest ucieczka, ze wschodu na zachód, to lepiej wybrać poranny lot, a od zachodu na wschód – wręcz przeciwnie, wieczorem. W tym przypadku, przed dniem lotu westbound pięciu należy starać się iść spać przez kilka godzin później. Na wschód, a wręcz przeciwnie – na kilka godzin wcześniej.
 • Podobnie dzieje się spać wcześnie lub późno, to jest możliwe, aby przygotować i przetłumaczyć strzałki godzin w lecie iw zimie.
 • Musisz spróbować iść do łóżka nie później niż 23:00 – to zakładając, że sen będzie trwał 7-8 godzin. W przeciwnym razie, przed wyjazdem warto.
 • W przypadku pracy w systemie zmianowym lub jakichkolwiek innych okoliczności, osoba musi dostać swoją porcję snu drugiej połowie dnia, lub, w skrajnych przypadkach, w dniu następnym.
 • Nie zniechęcaj się spanie na weekend. Przez 4-5 dni, organizm może być tak zmęczony, że otsypaniya weekend nie będzie wystarczające. Lub może się zdarzyć, z drugiej – może dostać fałszywe przekonanie, że nie ma zmęczenia, a ciało będzie dręczyć bezsenność. Jest to niemożliwe, aby doprowadzić organizm do skrajności, aby poczuć jego siłę. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Leczenie niewydolności rytm dobowy

Zaburzenia rytmu dobowego traktuje się po rozpoznaniu renderowane. Celem leczenia jest powrót ludzkiego ciała do normalnej pracy, operacji odzyskiwania zegara biologicznego. Głównym i najczęstszym sposobem leczenia zaburzeń rytmu dobowego traktuje się jasne albo chronoterapii. Jasne światło terapia jest stosowana w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania organizmu ludzkiego, ustanawia pracę swojego wewnętrznego zegara biologicznego. Ta technika daje znaczące rezultaty dla ludzi, którzy rytmu dobowego snu są zakłócone.