635 Shares 3253 views

Rak tarczycy: Ile żyć? konsultacja onkologa

Rak może rozprzestrzeniać się jakiegokolwiek narządu. Tarczycy jest wyjątek. Transformacja komórek nabłonka gruczołowego w raku ich niekontrolowanego podziału przyczynia się do rozwoju chorób zagrażających życiu. Z materiałów z tego artykułu dowiesz się, jakie objawy towarzyszą raka tarczycy, jak to ludzie z takiej diagnozy, jak zapobiec tej patologii.

Opis choroby

Tarczycy jest integralną częścią układu hormonalnego ciała. Podobnie jak wielu innych narządów, to ciągle produkuje hormony. Tyroksyny i trijodotyroniny są odpowiedzialne za regulację funkcji mózgu, metabolizm, szybkość tworzenia się krwinek.

Tarczyca znajduje się w rejonie krtani. Pomimo niewielkich rozmiarów, ciało jest dobrze wykrywalne. Jego praca steruje przysadka mózgowa. Większa aktywność przysadki, hormon przysadki wytwarza mniej, i vice versa.

rak tarczycy jest nowotworem złośliwym, który tworzy się stopniowo od komórek. Choroba została uznana za bardzo rzadko. stanowi ona około 1% wszystkich nowotworów złośliwych, a mniej niż 0,5% wszystkich zgonów.

Szczyt zachorowań jest ustalona w wieku 45-60 lat. U dzieci i młodzieży również napotkał ten rodzaj raka. Rak tarczycy u kobiet zdiagnozowano trzy razy więcej niż w przypadku chłopców. W starszym wieku, mężczyźni są bardziej skłonni do chorują niż ich rówieśnicy.

rak tarczycy, odnosi się do grupy nie-agresywnych nowotworów. Nowotworów lat nie może się pojawić nie rośnie w rozmiarze. Jednak nie jest to powód do ignorowania choroby i opóźnić jej leczenia. Nowoczesne metody diagnostyczne pomocne w identyfikacji onkologii na początkowych etapach rozwoju i natychmiast rozpocząć leczenie.

Typy raka tarczycy

To ciało jest uważane za naprawdę wyjątkowy. Gruczoł produkuje wiele hormonów, które są odpowiedzialne za regulację podstawowych procesów w organizmie człowieka. Poszczególne komórki są swego rodzaju podstawę do rozwoju niektórych typów raka brodawkowatego tarczycy: pęcherzykowych, anaplastyczny, rdzeniastego.

Brodawkowaty rak stanowi 85% nowotworów złośliwych. Nowotwór charakteryzuje się powolnym wzrostem, zazwyczaj występuje w jednym płacie ciała. U 15% pacjentów ma dwustronną raka tarczycy. Ilu pacjentów żyć z takiej diagnozy jest trudne do powiedzenia. Nowy tworzenie na powierzchni ma liczne występy, które przypominają sutków. Jeśli badanie tarczycy u zupełnie zdrowych ludzi, 10% przypadków można zidentyfikować małe guzy. Nie pokazują się, ale czasami osiągnąć imponujące rozmiary, które wymaga natychmiastowego leczenia.

Rak pęcherzykowy jest uważana za drugą najczęstszą złośliwy nowotwór prostaty. Choroba jest najczęściej wykrywany w tych krajach, w których występuje niedobór jodu w diecie. Typowo, guz nie wystaje poza gruczoł tarczycy, ale niekiedy może przerzutów do innych narządów układu. W odpowiednim czasie leczenia pacjentów z rakiem odzyskać.

Anaplastyczny rak – jest to bardzo rzadki rodzaj nowotworu, w którym żelazo jest konsekwentnie rozwijana nietypowy dla swojej celi. tracą swoją pierwotną funkcję i mogą być udostępniane tylko. Nowotwór charakteryzuje się szybkim wzrostem i rozprzestrzeniania w organizmie. Rokowanie dla pacjentów w większości przypadków niekorzystnych, rak jest śmiertelne.

Rak rdzeniasty jest 5% złośliwych nowotworów o charakterze prostaty. Nowotwór może wpływać do węzłów chłonnych, płuc. Choroba towarzyszy „przypływy”, zaczerwienienie twarzy, naruszenie krześle. rak rdzeniasty jest zwykle wykrywany u osób po 45 roku życia. Od niego wpływa jednakowo zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest udowodnione, że choroba jest dziedziczona.

Główne przyczyny raka tarczycy

Przyczyny tej podstępnej choroby nie jest jeszcze w pełni zdefiniowane. Lekarze przytoczyć kilka czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór złośliwy.

 1. Promieniowanie radioaktywne. Badania przeprowadzone w dotkniętych obszarach czarnobylskiej elektrowni atomowej wykazała, że po wybuchu, częstość występowania jest zwiększona 15-krotnie.
 2. radioterapia. Długotrwałe narażenie może powodować problemy z tarczycą dekad później. Komórki organizmu się podatne na różnych mutacji aktywnego wzrostu i podziału.
 3. Dziedzicznej predyspozycji. Naukowcy odkryli danego genu, który jest transmitowany przez bliskich krewnych i jest odpowiedzialny za rozwój tej choroby. Jej obecność w organizmie prawie 100% zagwarantować wygląd onkologii. Jako środek zapobiegawczy po diagnozie lekarzy zaleca operację usunięcia prostaty.
 4. Pracy w warunkach niebezpiecznych.
 5. Częste stres. Poważne przeciążenie psycho-emocjonalny negatywnie wpływać na mechanizmy obronne organizmu człowieka. Jest komórki odpornościowe odpowiedzialne za zniszczenie guzów nowotworowych.
 6. Uzależnień.
 7. Zmiany w poziomie hormonów z powodu ciąży lub menopauzy.

Połączenie jednego lub kilku czynników powoduje raka choroby. Przyczyny znalezione w odpowiednim czasie, pozwala wybrać najbardziej skuteczną opcją leczenia patologii.

objawy

To ciało wygląda jak motyl. On zlokalizowany w przedniej części szyjki i pokryte skórą, co tarczycy jest dobrze widoczny.

Pierwszą oznaką rozwoju nowotworu jest pojawienie się małego guzka na samej gruczołu. Jest to widoczne pod skórą, i przypomina małą górkę. W początkowych stadiach węzła mobilność jest ograniczona, nie ma bolesne dolegliwości. W miarę postępu choroby zaczyna zwiększać rozmiary i stają się bardziej gęste.

Nie należy wpadać w panikę, jeśli znajdziesz się na szyjce takiego pakietu. Uszczelki mają dużo ludzi, ale tylko 5% przypadków to guz nowotworowy.

Kolejny znak problem z tarczycą gruczołu powiększenie węzłów chłonnych w szyi. Czasami jedynym objawem choroby. Później, guz dostaje większy rozmiar, który towarzyszy charakterystyczny obraz kliniczny. Pacjenci często skarżą się na uczucie guzek w gardle, trudności w przełykaniu, ból szyi. Te objawy wskazują na rozwój nowotworów. Seal stopniowo zaczyna ściskać przełyku i tchawicy.

Stadia rozwoju nowotworów

W każdej choroby onkologiczne natura są cztery stadia rozwoju. W tej kwestii nie ma raka tarczycy wyjątek. Ilu pacjentów żyje z tą chorobą, dowiesz się w dalszej części artykułu materiałów.

W celu ustalenia stopnia zaawansowania choroby lekarz zwykle uważa nowotworu ilość, oraz odległe przerzuty. Przerzuty – wtórnego guza. Jest on utworzony po komórki rakowe rozprzestrzeniają się do innych narządów poprzez prąd chłonnych.

Pierwszy etap Choroba charakteryzuje się występowaniem drobnokomórkowy nowotwór, który nie jest odkształcony dławik kapsułki. W następnym etapie tworzenia nowej edukacji, które niszczą tarczycę. Trzeci etap charakteryzuje się tym, wprowadzenie dławika uszczelnienie kapsułki. Zaczyna się ścisnąć tchawicę i okoliczne tkanki, pojawiają się przerzuty. Gdy tarczycy jest znacznie zwiększony rozmiar i staje się nieruchomy, to jest o czwartym stadium raka.

konsultacja onkologa

Jeśli wszystkie objawy wskazują na nowotwór tarczycy, konieczne jest, aby odwiedzić endokrynologa. Nie ma potrzeby, aby natychmiast zwrócić się do onkologa, ponieważ nie zawsze opisane w artykule, objawy wskazują na złośliwości.

konsultacja endokrynologa zwykle zaczyna się od przesłuchania pacjenta, określenie możliwych przyczyn patologii. Następnie specjalista przeprowadza oględziny. Guz jest w zaawansowanym stadium widoczny gołym okiem.

Według wyników ankiety endokrynologa można wywnioskować obecność choroby i wysłać do węższego Expert – onkologa. Aby określić charakter nowotworów wymaga zazwyczaj bardziej szczegółową inspekcję.

Jak zdiagnozować raka tarczycy?

W celu identyfikacji raka choroby, przyczyny jej rozwoju wymaga poważnych badań diagnostycznych. Obejmuje USG tarczycy, cytologia, badanie krwi, MRI.

Za pomocą ultradźwięków można określić rozmiar i dokładnej lokalizacji guza. Tak zwane badanie tarczycy jest niezbędne w celu identyfikacji zawartości hormonów w jego krwi. badanie cytologiczne obejmuje tkankę guza zbierane do dalszych badań materiału pod mikroskopem.

Na podstawie wyników badań onkolog zaleca terapię.

Możliwości leczenia raka tarczycy

Niestety, leczenie zachowawcze raka tarczycy nadaje się z wielkim trudem. Wyjątkiem są nowotworów we wczesnym stadium rozwoju spowodowanego przez brak równowagi hormonalnej. W innych przypadkach lekarze zalecają usunięcie tarczycy. Rak jest zatrzymany w jego rozwoju.

Wczesne wykrywanie formacji można usunąć, zachowując jednocześnie władzę. Po napełnieniu wskaźników krwi terapii hormonalnej u pacjentów dodatkowo przydzielony tyrostatyki ( „karbimazol”, „propitsil”).

Przed i po zabiegach chirurgicznych w celu usunięcia guzów u pacjentów zakazanych opalać, odwiedzić solarium. Światło ultrafioletowe może nasilać powikłania chorobowe i przyczyny.

Pacjenci z rozpoznaniem raka tarczycy „” operacji obejmuje hemithyroidectomy, czyli usunięcie części ciała, które nawiedziło ten nowotwór. Pacjenci w wieku poniżej nie zawsze można przenieść operację. W związku z tym, nie mają leczenie składa się z leczenia z jodem radioaktywnym.

prognozy lekarzy

Rokowanie w raku tarczycy jest bardziej optymistyczne niż w pozostałych jednostkach o charakterze złośliwym. Na przykład, u osób poniżej 45 roku życia objętości uszczelnienia do 3 cm, z dużym prawdopodobieństwem całkowitego wyleczenia. U pacjentów w podeszłym wieku, rokowanie nie jest tak korzystne. Oczywiście, wiele zależy od typu raka tarczycy.

 • Ilu pacjentów żyć z brodawkowatego postaci raka? Pięcioletnia przeżywalność w tym przypadku wynosi 95-100%.
 • Osoby z raka pęcherzykowego etapie 4, liczba ta nie przekracza 55%.
 • Kiedy rak rdzeniasty lekarze zapewniają ostateczne lekarstwo 98% pacjentów. Gdy choroba jest w stadium końcowym, wartość ta prawie nie przekracza 25%.
 • Charakteryzuje się złym rokowaniem rak anaplastyczny tarczycy. Po operacji usunięcia guza, pacjenci z tym rozpoznaniem umierają częściej w ciągu jednego roku od potwierdzenia choroby.

Niezależnie od postaci choroby i stopnia jego rozwoju ważne jest, aby pamiętać, że w odpowiednim czasie leczenia i bezgranicznej chęci do życia pozwalają wygrać żadnej patologii!