832 Shares 3568 views

Jak zrobić sobie zdjęcie: techniczne i historyczne aspekty autoportretów

Autoportret jest chyba jedną z najstarszych form sztuki. Poznanie świata zaczyna się od samoświadomości. W tej sytuacji trudno jest się sprzeciwić. Od niepamiętnych czasów artyści próbowali przekazać swój wewnętrzny stan, przedstawiając się samych siebie. Praktycznie wszyscy klasycyści, od starożytnych artystów po postać impresjonistów, woleli się przedstawiać, ujawniając swoją wizję świata poprzez swój wizerunek, poprzez swoje doświadczenia, wrażenia, zamykając krąg swojej twórczości na sobie.

Autoportret przypomina autobiografię, w której artysta próbuje opowiedzieć o swoim życiu poprzez wizualne obrazy. Albrecht Durer i Leonardo, Van Gogh i Frida Kahlo zostawili olbrzymią spuściznę autoportretów, które mówiły o ich życiu w sposób pełniejszy i wyraźniejszy niż jakiekolwiek dowody współczesności i biografów badawczych.

Wraz z nadejściem aparatu proces tworzenia obrazów był znacznie ułatwiony. Dziś, aby stworzyć obraz, na którym starożytni mistrzowie zajęli miesiące ciężkiej pracy, wystarczy nacisnąć spust jeden raz. Powstaje jednak pytanie, jak się sfotografować, bez pomocy zewnętrznych osób?

Istnieje kilka sposobów tworzenia zdjęć autoportretowych. Przede wszystkim (i jest to najbardziej popularna, najprostsza i najbardziej logiczna opcja) fotografuje się w lustrze. W przypadku kamery SLR, gdy trzeba spojrzeć w wizjer, aby kontrolować granice ramek, proces ten jest nieco trudny, chociaż oczywiście można wykonać kilka prób i konsekwentnie sprawdzać wynik, aż osiągniesz pożądaną jakość. Jednak praktyka pokazuje, że takie obrazy są rzadko wyraziste z artystycznego punktu widzenia, ponieważ bardzo trudno jest kontrolować ekspresję w sytuacji, gdy konieczne jest monitorowanie położenia kamery, ale staraj się nie ruszać tak, aby nie "wypaść" z ramy. Ponadto, aby zrozumieć, jak fotografować się w lustrze, należy wziąć pod uwagę, że fotografowanie powinno odbywać się w jasnym świetle, z wyłączeniem użycia lampy błyskowej niezgodnej z lustrem. W warunkach zwykle niewystarczającego oświetlenia wewnątrz pomieszczeń zawsze jest to problem.

Druga odpowiedź na pytanie "jak zrobić zdjęcie siebie" strzela na wyciągniętą rękę. Ta metoda wiąże się z pewnymi trudnościami i wymaga szkolenia w zakresie wizji przestrzennej i niezwykłej koordynacji ruchów. Ponadto ustawienia kamery powinny umożliwiać fotografowanie z niewielkich odległości. Musi mieć dostateczną głębię ostrości, aby tło, na którym odbywa się badanie, nie jest rozmazane, a wszystkie szczegóły są skoncentrowane.

Być może najbardziej optymalną odpowiedzią na pytanie "jak się sfotografować" jest strzelanie statywem lub statywem. Za pomocą tej metody należy zainstalować kamerę na statywie, wysłać ją do wcześniej wybranej lokalizacji, zaznaczyć mentalnie granice ramki, kliknąć na timerze i mieć czas na wykonanie niezbędnej pozycji przez czas, który jest przewidziany dla tej funkcji. Zazwyczaj jest to 10 sekund, ale są kamery z dyskretnym timerem, co pozwala na zmianę czasu opóźnienia startu do 20 sekund. Tym razem wystarczy, aby uzyskać obraz dobrej jakości. Ponadto niektóre kamery są wyposażone w pilota zdalnego sterowania, z którym można nacisnąć przycisk wyzwalacza z pewnej odległości.

Jeśli nie masz statywu, to nie jest problem. Możesz po prostu umieścić aparat na twardej, stabilnej powierzchni, jeśli to konieczne, umieszczając przedmioty pod dłonią pod nim, aby zapewnić stabilność.

Ponadto obecnie istnieje wiele urządzeń wyposażonych w ekran obrotowy, co znacznie upraszcza autoportrety.

Każdy student z pytaniem "jak zrobić sobie zdjęcie" odpowie, że łatwiej jest zrobić komputerową kamerę internetową. Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób, ale jakość zrzutów wielu kamer pozostawia wiele do życzenia – a obraz zwykle okazuje się lustrzany, a następnie obróbka ramki w Photoshopie lub innym edytorze grafiki jest konieczna.

Ogólnie rzecz biorąc, dzisiaj pytanie "jak się sfotografować" jest raczej aspektem kreatywności i wyobraźni niż sprzętu technicznego. Każda z opisanych metod ma prawo istnieć i daje dobre wyniki. Wystarczy, że zrobisz trochę wysiłku.