701 Shares 6821 views

Kto wynalazł maskę? Co wpłynęło na maskę wynalazku w Rosji

I nadal nie wiem, kto wymyślił maski gazowej. Nie ma zgody w tej sprawie nie istnieje. Ich prymitywne prototypy były wykorzystywane w średniowieczu, kiedy lekarze używać specjalnych masek z długimi nosami. Wsadzili zioła. Lekarze uważają, że może chronić je od zarazy i innych epidemii. Bardziej poważnie do tworzenia maski podjęliśmy na przełomie XIX – początku XX wieku. Wiązało się to nie z praktyki lekarskiej, a ze spraw wojskowych.


Krótko o maskach gazowych

Przed wiesz, kto wynalazł maski gazowej, należy wyjaśnić, że jest. Narzędzie chroni układ oddechowy, a także oczy i skórę.

Istnieją dwa rodzaje:

  1. Filtr – chroni przed niektórymi substancjami toksycznymi. Obecny użytkownik wdycha powietrze otoczenia, które przechodzi przez filtr.
  2. Izolacyjny – zapewnia indywidualną powietrza z pojemnika wypełnionego ograniczoną ilość tlenu.

Maski wynalazku było związane z pojawieniem się nowego rodzaju broni – trujący gaz. Określić co roku wynalazł maskę gazową, jest to trudne, ponieważ na tym urządzeniu różnych naukowców pracujących na całym świecie w tym samym czasie.

Wynalazek Lewisa Haslett

Kto wynalazł maskę? Pod względem chronologii pierwszego urządzenia, który odnosi się do nowoczesnej gazów maska została wynaleziona 1847. Jego autorem był amerykański Lewis Haslett.

Patent na wynalazku zatytułowanego „płucne Protector”. Obejmuje ona blok i filtr szmatką. Urządzenie zostało wyposażone w zawory do wdechu i wydechu. Może być mocowany do ust lub nosa.

Jednak podczas Pierwszego Świata to potrzebne bardziej niezawodny sposób, aby chronić żołnierzy. Gdy Niemcy zaczęli przeprowadzać ataki gazowe, naukowcy zaczęli pracować nad poprawą istniejącej maski.

Kto wynalazł maskę filtra dla żołnierzy I wojny światowej?

Wynalazek Nikolaya Zelinskogo

W armii rosyjskiej podczas żołnierzy atak gazowy bronił układu oddechowego przy użyciu opatrunek z gazy impregnowane specjalnym narzędziem. Korzyść z takiej ochrony nie mają żadnych. Konieczne było stworzenie skutecznego lekarstwa.

Rosyjski chemik Zelinsky postanowił zastosować jako węgiel filtra. W wyniku eksperymentów doszedł do wniosku, że najlepiej pochłaniają substancje toksyczne brzoza węglowe, które przeszły obróbkę termiczną.

Zelinsky pomysł przedstawia inżyniera życie Kummant. Zrobił gumową maskę do twarzy mocno. Powietrze jest doprowadzane do dróg oddechowych przez element filtracyjny. Urządzenie powstało kilka miesięcy. Pierwszą partię maskach gazowych zostały wysłane do wojska w 1916 roku. W sumie podczas wojny produkowanych dla wojska Ententy około jedenaście milionów masek.

Jednak Haslett i Zelinsky nie byli jedynymi, którzy wynaleźli maski gazowej. Byli wśród tych, którzy pracowali na ogólny problem. Miała ona chronić układ oddechowy z dymu i toksycznych oparów.

Maski innych wynalazców

Są to informacje na temat wynalazków w innych regionach długo przed urządzeniem Zelinsky a nawet Haslett.

Przykłady według wynalazku:

  • W 1871 roku irlandzki fizyk John Tundalls stworzony respiratora, który jest broniony przez wdychanie dymu i toksycznych oparów, które są uwalniane w czasie pożaru.
  • W 1891 Bernhard Lobbs utworzone maski, który składał się z metalowego wiadra. Został on podzielony na trzy strefy.
  • W 1901 roku doszło do maski przeciwpyłowe, które całkowicie zakrył głowę. Powietrze przechodzi przez filtr na bazie węgla.
  • W 1912 Garrett Morgan stworzyli urządzenie do ochrony strażaków i inżynierów, którzy muszą pracować w środowisku o wysokim stężeniu substancji trujących. Pochodzi amerykański wynalazca.
  • Inna konstrukcja maski w Stanach Zjednoczonych wprowadzono wynalazca Alexander Draeger, który przyszedł z Niemiec. Opatentował swoje urządzenie w 1914 roku.

Trudno powiedzieć, w jakim kraju wynalazł maski gazowej. Jej powstanie zaangażowany zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Rosji. Jednak najczęściej podczas Pierwszego Świata stał się urządzeniem Zelinsky. Jest realizowany nie tylko w Rosji, ale także w Anglii i Niemczech. Urządzenie zostało uznane na całym świecie, ale ten rosyjski naukowiec zdobył nic.