398 Shares 3170 views

topologii sieci: wady i zalety

Jakie są topologii sieci? Dlaczego są potrzebne? Gdzie są one używane iw jakim celu? Jakie są ich typy i rodzaje są tam? Czy jest możliwe aby jakoś zneutralizować negatywne aspekty topologii sieciowych i wzmocnić pozytywny? Oto krótka lista pytań, które należy odpowiedzieć w tym artykule.

informacje ogólne

Wiele osób wie o urządzeniach sieciowych. Topologia dla większości – ciemny las. Więc wyobraźmy sobie mały model. Mamy komputery, które działają w ramach tej samej sieci lokalnej. Są one połączone za pośrednictwem linii komunikacyjnych. W zależności od tego, jak zbudowany ich interakcji, wyróżnić następujące typy sieci:

  1. Pierścień.
  2. Stellar.
  3. Bus.
  4. Hierarchiczne.
  5. Arbitralne.

Wszystkie powyższe odnosi się do topologii fizycznej. Ale są te bardziej logiczne. Są one niezależne od siebie. Tak więc, zgodnie z pierwszym obejmuje budowę geometrii sieci. Topologia logiczna stawia kieruje przepływem informacji pomiędzy różnymi węzłami sieci i wybór sposobu transferu danych. Każdy z rodzaju omówionego poniżej konstruowania relacji ma szczególne zalety i wady. Teraz spójrzmy na podstawowe topologie sieci.

Rodzaj autobus

Jest on stosowany w przypadkach, gdy dane są wykorzystywane lineechny mono. Na swych końców zamocowany terminatory. Następnie każdy komputer podłączony do linii sieciowej przez trójnik. Dane są przenoszone z obu stron i są odbijane od terminatorów zaciskowych. Jak można zrozumieć z tego, informacje zawarte w tym przypadku idzie do wszystkich węzłów. Ale tu jest brane mogą być tylko te, dla których jest przeznaczony. medium transmisyjne stosowane w tym przypadku wszystkich komputerów, które są podłączone do sieci. Sygnał, który pochodzi z jednego komputera, jest rozprowadzany do wszystkich urządzeń. Popularność tej technologii znaleźć za pomocą architekturę Ethernet. Jakie są zalety tego urządzenia świadczymy sieci (topologia sieci)? Aby rozpocząć z łatwości instalacji i konfiguracji sieci. Ponadto, jeśli jeden węzeł ulegnie awarii, to może kontynuować swoją pracę jako całość. Z tego powodu można powiedzieć, że sieć zbudowana przez typologii autobusowego, mają znaczną odporność na awarie. Ale są też wady. Przede wszystkim należy zauważyć, ograniczenie względną długość kabla oraz liczbę stacji roboczych. Ponadto, szczelina liniowych mono negatywny wpływ na wydajność sieci. W wyniku tego, że często trudno jest ustalić położenie defektu, zwłaszcza jeśli jest ukryta izolacji.

topologia sieci „Star”

W tym przypadku, każda skrętka roboczej jest połączony z piastą albo piasty. Dzięki nim jest przez równoległe połączenie wszystkich komputerów osobistych. Za pomocą huba lub koncentratora komputera i komunikować się ze sobą. Wysyłanie danych jest odbierany na wszystkich stacjach roboczych. Ale mogą tylko przyjąć ten, dla którego zostały przeznaczone. Na korzyści warto zauważyć, że sieć jest łatwo połączyć nowy komputer. Ponadto, jest odporny na uszkodzenia poszczególnych składników i rozłączenia. A wszystko to dodaje możliwość scentralizowanego zarządzania. Jednak istnieją pewne wady. Tak więc, nie jest znaczący przepływ kabla. Ponadto, uszkodzenie piasty i piasty niekorzystnie wpływa na pracę całej sieci.

Zastosowanie centralnej piasty

Sieć ta oparta jest na typologii poprzedniej formie utworzenia sieci. Główną rolę w tej sprawie odegrał centralną piastę. Jest to inteligentne urządzenie, które zapewnia połączenie szeregowe z różnych stacji na „input-output”, czyli ze względu na niego, każdy komputer jest podłączony do dwóch innych stacji roboczych. Dla stabilności funkcjonowania Oto podstawowy i rezerwowy pierścienie. To pozwala utrzymać zdrowie w sieci, nawet jeśli istnieje znaczne szkody. punkt problemem po prostu wyłączony. W przypadku przesyłania danych z użyciem szczególnego znacznika. To zawiera adres danych nadawcy i odbiorcy. Należy zauważyć, że oprócz wysokiej niezawodności, to typologia zapewnia również równy dostęp do wszystkich stacji roboczych w sieci. Ale dla wszystkich to musi zapłacić. W tym przypadku odnosi się do dużego zużycia drogich kabli i przewodów linii.

drewno

Ta typologia sieci jest postrzegany jako połączenie kilku gwiazd. Drzewo może być w następujących stanach:

  1. Aktywne.
  2. Pasywny.
  3. True.

W zależności od wymaganego stanu naładowania pracowników podnosi, że chcesz używać: centralne komputerów lub koncentratorów (piasty). Każdy wybór ma swoje zalety i wady. W pierwszym przypadku możemy mówić o budowie systemu bardziej scentralizowane z lepszą obsługą i tym podobne. Jednak korzystanie z koncentratorów lub piast, są na ogół znacznie bardziej opłacalne z zasobu oraz planów finansowych.

topologii pierścienia

W tym przypadku, dostarczony jest związek kanałów łączności w jednym nieprzerwanym łańcuchu. Jednak to nie musi przypominać koło. W tym przypadku zapewnia to, że dane zostaną wykorzystane z komputera osobistego, który jest podłączony do wejścia komputera. Dlatego też, gdy informacja będzie ruszyć z jednym konkretnym punkcie w końcu będzie to samo, mając jedno okrążenie. Dane w tych pierścieni są zawsze w ruchu w tym samym kierunku. Rozpoznaje i przetwarza odebrany komunikat jest tylko na stacji roboczej, do której została skierowana. Kiedy topologia wykorzystywane dostęp markera. Przewiduje on prawo do korzystania pierścień w odpowiednim czasie. Podczas transmisji danych za pomocą pierścienia logicznego. Tworzenie i dostosowywanie tej sieci bardzo łatwo. Jednak ze względu na fakt, że szkody w jednym miejscu można sprowadzić ją w swojej czystej postaci prawie nigdy nie jest stosowany ze względu na jego zawodności. Do pracy w praktyce mogą być stosowane różne modyfikacje typologii.

kombinacje

Są one stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania negatywnych aspektów podczas tworzenia relacji pomiędzy różnymi komputerami. Najczęstsze typy połączonej topologii sieci oparte na technologii gwiazda, pierścień i autobusowych. Aby zrozumieć sytuację, można podać kilka przykładów. Zrób pierwszy topologii gwiazdy autobusów. Przede wszystkim jest to piasty. Ale można go podłączyć nie tylko do poszczególnych komputerów, ale całych segmentów sieci autobus. Oczywiście, nie może być stosowany jeden hub, ale wiele. Może być również stosowany z architekturą (głównego) autobusem łożyska. Zaletą takiego połączenia jest to, że administrator systemu może skorzystać z obu typologii i łatwo pod wpływem liczby komputerów, które są podłączone do sieci. Spójrzmy na inny przykład. Uważany za topologia gwiazdy pierścień. Na to są Zjednoczonych nie komputery i koncentratorów, które są związane bezpośrednio z komputera. W ten sposób tworzy zamknięty obwód, który łączy w sobie zalety obu tych topologii, a tam nadal szereg udogodnień. Jako przykład, takie może doprowadzić do tego, że wszystkie węzły mogą być zebrane w jednym miejscu. Oznacza to, że punkt połączenia kablowego będą razem, a praca z nimi będzie znacznie uproszczone.

wniosek

Tu byliśmy, a podstawowe typy topologii sieci. Złożone na podstawie art możliwości budowania relacji pomiędzy różnymi komputerami są najbardziej popularne ze względu na jego praktyczność. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne bardziej wyspecjalizowanych topologie sieci. Ich rozwój i wykorzystanie już istniejących technologii prowadzona jest we wszystkie niezbędne funkcje, które działają prawidłowo, niuanse i aspektach. Zwykle coś takiego służy tylko dla obiektów naukowych i wojskowych, a dla cywila jest więcej niż wystarczająco, a najczęstsze podejścia. Po tym wszystkim, uważany topologię sieci – dziesięcioleci rozwój!