549 Shares 5993 views

Chiński pieniądze. Chiński pieniądze: tytuły. Chiński pieniądze: zdjęcia

Yuan po chińskiej gospodarki rośnie znacząco zwiększa jej znaczenie w świecie. Zobaczmy, jakie czynniki determinują perspektywy globalnej waluty ChRL.

Poprawna nazwa waluty

Yuan – tzw chińskie pieniądze świata. Nazwa ta jednak nie dość dopasować dźwięk waluty krajowej w samych Chinach. W ojczyźnie chińskich banknotów nazywane są nie tylko jako „RMB” (w tłumaczeniu – „pieniądze od ludzi”). Ale juanów – to rzeczownik, czyli zasadę gotówki. Ale zwięzłość i euphony od chińskiego słowa było spróbować reszty, przede wszystkim świata zachodniego.

Normy ISO, oficjalny symbol waluty – CNY. Jeden Yuan ( „RMB”) jest równy jednemu sto fenyam (ich nazwy w Chinach i gdzie indziej na świecie jest taka sama). Z kolei „grosz” można połączyć w Jiao – dziesięć razy więcej niż jego odpowiednik (na przykład w US „daimyo”). Więc pieniądze Chin są sklasyfikowane w następujący sposób: 1 Yuan = 10 jiao, który jest identyczny z 10 fenyam. Jednak w praktyce, „penny” w chińskich sklepach trudno znaleźć, ponieważ są one usuwane z obiegu. Najczęstszymi monety pieniężnych w jednym lub pięciu jiao. Również w „metal” jest pojedynczy juanów.

Historia yuan

Historia pieniężnej w Chinach sięga kilku tysięcy lat. Znaków dla słowa „towary”, „Kup” sprzedaż „” wymianie „i powiązane z nimi w rozumieniu, są źródła, odzwierciedlając czasu starożytności. Pierwsze pieniądze w zwykłym znaczeniu pojawiły się w kraju, w 5 wieku pne. e. Po pierwsze, w formie sztabek brązu (lub w postaci prostych przedmiotów gospodarstwa domowego – łopatą, nóż), potem były chińskie monety.

Pieniądze w okresie odpowiadającym średniowiecznej Europie, wraz z próbkami miedzi zostały uzupełnione o metalowej ołowiu i formatu, a także papierowych pieniędzy w obiegu. Z biegiem czasu, chińskie pieniądze uległa normalizacji „srebrny”, a na początku XX w. – „Gold” Kiedy komuniści doszli do władzy, Ludowy Bank Chin powstała. Wszystkie pieniądze, które były w obiegu wśród ludności, pod warunkiem wycofania i wymiany w renminbi – Chiński nowy pieniądze, te same „rachunki Ludowej.” Emisja nowej waluty było ściśle kontrolowane przez państwo.

Polityka kursowa

Aż do 1974 roku, kurs chińskiego juana w obrocie, zwykle z odniesieniem do funta, ale wtedy cytaty zostały użyte w stosunku do dolara amerykańskiego. W 1994 roku rząd rozpoczął mróz renminbi do banknotów amerykańskich w proporcji 8,27 do 1 renminbi „bak”, która trwała 11 lat. Wywołało to niezadowolenie niektórych partnerów handlowych Chin, w tym w Stanach Zjednoczonych. Chińskie władze znalazły się pod presją liberalizacji polityki pieniężnej, ponieważ, zgodnie z przedstawicielami innych krajów, ze względu na niski kurs juana, Chiny będą korzyści kosztem siły nabywczej. Ten stan rzeczy jest częściowo potwierdzone przez dane: ujemny bilans handlowy USA z Chinami przekroczyła $ 160 miliardów dolarów w 2004 roku, a w 2005 roku, to w dalszym ciągu wzrastać. Ale w tym samym roku, chiński rząd zniósł „zamrożenie” kursu. Jednak, jak wspomniano przez niektórych ekspertów, ponieważ juanów wciąż nie wydała swobodnie unoszą się, a jej kurs może sztucznie niższe.

Yuan i rubel

Bliższa współpraca gospodarcza pomiędzy Rosją i Chinami co roku zachwyca coraz bardziej. Chiński pieniądze, ich nazwy i cechy wymowy – nie jest nowością dla Federacji Rosyjskiej. Moskwa i Pekin organizują wspólną pracę na różnych światowych miejsc więc współdziałanie w sferze regulacji waluty odgrywa ważną rolę we współpracy handlowej między oboma krajami. Teraz rubel i chińskie pieniądze roszczenie do hipotetycznej włączenia do listy walut rezerwowych, ale dopóki to nie nastąpi w praktyce.

W ostatnich latach nastąpił trend – wzajemne rozliczenia nie w dolarach lub funtach, a narodowe banknoty. W 2010 roku rubel zaczęły być notowane na Shanghai Stock Exchange, a juanów, z kolei – na giełdach MICEX i RTS. Krajowe organy regulacyjne mają różny wpływ na zasadach obrotu. Bank Centralny Chin ma twardy limit wahań juana na giełdzie w 0,5%. Bank Rosji, co do zasady, wpływa na handel z wykorzystaniem interwencji walutowych. Yuan wśród handlowców jest z rosnącym zainteresowaniem, istnieją portale tematyczne, gdzie można szybko przetłumaczyć Chiński Rosyjski pieniędzy na obecnym kursie.

Perspektywa inwestycji juanów

Wielu ekspertów uważa, że kurs RMB wobec walut obcych niedoceniane, więc ma to sens inwestowania w chińskim banknocie z oczekiwaniem, że będzie on rosnąć w dającej się przewidzieć przyszłości. Jak pokazuje praktyka handlu walutami, juan jeśli rośnie, to nie jest tak szybki jak chcielibyśmy inwestorów. Na przykład, w stosunku do rubla, twierdzą eksperci, aprecjacja RMB w ostatnich latach wykazały średni roczny wzrost o około 8%.

O tym samym korzyści może przynieść regularne wpłaty w banku. Finansiści zainwestować w juanów jest zalecane tylko w określonych przypadkach. Po pierwsze, wskazane jest regularne wycieczki do Chin. Po drugie, juan może być traktowane jako „rezerwa” walucie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Po trzecie, depozyty RMB w warunkach rosyjskich banków mogą również odsetki i sami Chińczycy, którzy przyjeżdżają w celach turystycznych lub biznesowych w Rosji.

Yuan i dolara

Relacja juana i głównej waluty świata oczywiście zależy od tego, jak sprawy będą rozwijać się w przyjaźń między krajami wydających pieniądze. Jednym z czynników – większość rezerw finansowych w Chinach odbywają się w dolarach. Wiele zależy od tego, czy Chińczycy będą nadal utrzymywać rezerwy walutowe w ramach istniejącej struktury, czy woleliby dywersyfikacji portfela. Szef banku centralnego Chin wyraził tę ideę na szczeblu oficjalnym – że rezerwy kraju nie może składać się tylko z dolarów. Informacje naciśnij okazało się, że Chiny zamierza sprzedać około 2 biliony dolarów „dolary” z istniejącego 3,04 bln USD na rzecz transferu do innych aktywów niezwiązanych z USA „zielony”. Niektórzy eksperci uważają, że rząd Chin próbuje jedynie wynegocjować preferencyjne warunki dla chińskich juanów i obrócić pieniądze na waluty rezerwowej na równi z dolara.

Juana jako waluty światowej

Zamierzenia rządu chińskiego, aby juana do głównych walut światowych, eksperci uważają, mogą być oparte na fundamentalnej zasadzie. Niektórzy analitycy finansowi oczekują, że w ciągu najbliższych kilku lat, udział transakcji handlu zagranicznego z innymi krajami, Chiny w RMB może przekroczyć 30%. Ewolucja tej figury jest imponująca: jest teraz blisko 20%, podczas gdy cztery lata temu była o 3%.

W pierwszych miesiącach 2014 RMB uznanie szacuje finansistów trwało 7-te miejsce na liście najbardziej popularnych walut na świecie, wyprzedzając w szczególności franka szwajcarskiego. Istnieje coraz większe znaczenie inwestycji RMB jak Chiny stają się bardziej otwarci na rynkach światowych. Ostatnio w Londynie odbyło się wspólne przedsięwzięcie z Banku Anglii i Chin – centrum rozliczeniowego dla organizacji juanów. Eksperci oczekują, że chińskie pieniądze staną się znaczącym waluty na światowym poziomie, ale nie fakt, że będą one zastąpić dolara.

RMB poza Chinami

Chińska waluta zaczyna być bardziej aktywnie wykorzystywane w obrocie akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych. Tendencja ta będzie rosnąć bardziej intensywny tym bardziej juan może stać walucie. aprecjacja RMB jest rozwijany w innych krajach, „chiński” Profil: Hong Kong (gdzie odsetek od depozytów wyniosło 12% w chińskiej waluty, podczas gdy w roku 2008 – tylko 1%), Tajwan, Singapur. W tych dwóch ostatnich krajach mają rajach podatkowych handlu juanów. Ostatnio, Ludowy Bank Chin i Bank Centralny Niemiec podpisali porozumienie w sprawie rozliczeń w chińskiej walucie.

Polityczne znaczenie juana

Chiny są uznawane przez wielu ekspertów, głównym motorem światowej gospodarki. Chiny teraz produkuje, w zależności od względów obliczeniowych, 10-15% PKB planety. Rozszerzając wpływy gospodarcze w Chinach, a tym samym wpływ na procesy polityczne, bezpośrednio związane z polityką pieniężną rządu. Finansiści uważają, że perspektywy tego obszaru zależy od trzech czynników.

  • Po pierwsze, jest umiędzynarodowienie – wykorzystanie waluty jako narzędzie ekspresji i wartości rozliczenia w międzynarodowych transakcjach finansowych.
  • Po drugie, to wymienialność – stopień regulacji przepływów i odpływów kapitału.
  • Po trzecie, jest wykorzystanie banków zagranicznych jako waluty rezerwowej.

W jaki rząd chiński będzie łączyć priorytety w tych dziedzinach zależą perspektywy juana jako narzędzia wpływów politycznych.