479 Shares 3967 views

Nowoczesne oratoryjne mowy: rodzaje i gatunki

Oratoryjne mowy od czasów starożytnych uznano skuteczną metodą oddziaływania na ludzi. Jej fundamenty powstały w starożytnej Grecji, kiedy ludzie pokazał swoje prace, przemawiając w agorze lub w starożytnym teatrze. Od tamtej pory ta sztuka przeszła pewne zmiany, które wpływają na wykonanie mowy, ale jej cel i podstawowa struktura są doceniane i teraz.


Podstawy oratorium

Istnieje kilka retorycznych kanony, na której znajduje się budowa mowy. Są to istotne nie tylko w publicznych wystąpieniach, ale również w życiu codziennym, podczas normalnej rozmowy. Wykonując je, ludzie będą w stanie sprawnie wyrażać swoje myśli, które będą dostępne dla innych.

  • Pierwszy etap – wynalazku. Tutaj on gładzi materiał, który następnie poddany przetwarzaniu (zrozumienia) i będą wyświetlane. To właśnie na tym, pierwszy etap budowy przemówieniu podkreślił temat światła, czyli co powiem autorów.
  • Drugi etap – rozmieszczenie. Tutaj przedmiotem jest pojęcie, że jest on włączony w innej wiedzy. W tym okresie schemat kompozycyjny wydajność przydzielone logiczne połączenia między obiektami analizy. Zatem, charakterystyki gwarantować właściwej urządzenia mowy koncepcyjnego.
  • Trzeci etap – elokutsiya. Tutaj autor zwraca wybrane koncepcje w formie słownej. Werbalizacja nielogiczny może nastąpić przy pomocy metod, które są często główne efekty narzędzia: dane i tropes.
  • Czwarty etap – działanie. Tutaj autor spełnia przyszłe wyniki, biorąc pod uwagę ton głosu, pauzy i samo wymawianie słów. Również na tym etapie, gesty i mimika, która będzie idealnie przekazywania informacji i prawo do wpływania na publiczność.
  • Piąty etap – Memoria. Teraz głośnik pamiętać mowę szybko orientować się w tym, że zamierza powiedzieć.

Rodzaje i gatunki oratorium

Nowoczesne retoryka ma kilka rodzajów i gatunków elokwencji. Zależą one od obszaru, dla którego jest przeznaczony, sytuacje, w których jest on realizowany, a także motywy i formy. Rod – najbardziej szerokie pojęcie, jest ona określana w zależności od przedmiotu mowy, cele, formy i sytuacji. Oratoryjne mowy można podzielić na kilka rodzajów. a mianowicie:

  • akademicki;
  • społeczne i polityczne;
  • duchowy;
  • społeczna i krajowe;
  • sąd.

Oratoryjne mowy w zależności od rodzaju dzieli się na typy. skonkretyzować ich okolicy, sytuacji i wyników oglądalności.

Prezentowane wykłady akademickie mowy (szkole lub na uczelni), badania raporty, opinie, raporty i wystąpienia w popularnych tematów nauki. Dla tego rodzaju bogactwo informacji, charakterystyczna minimalnego użycia wyrażeń wyraziste, a także manipulowanie faktami. Prezentacja oparta jest na języku dostępnym dla szerokiej publiczności z brakiem nadmiernie szczegółowych warunków, których wartość może być nieznane dla publiczności.

Trial oratoryjne mowy jest reprezentowany przez dwa gatunki: prokuratora i adwokata. Charakteryzują się one intensywnością emocjonalnego, który jest obsługiwany przez koniecznych argumentów.

Akcja społeczna i polityczna ma wiele typów, najczęściej z nich – to agitacyjnych wypowiedzi i zgromadzeń, które w państwach demokratycznych można często słyszany w przeddzień wyborów. Ponadto, tego rodzaju wystąpień publicznych są dyplomatyczna, parlamentarna, mowy wojskowo-patriotycznej i raport. Charakteryzują się one wyraziste słownictwa, nieoczekiwanych porównań, w połączeniu z danymi statystycznymi i innymi obiektywnymi faktami.

Społeczno-home rodzaju występów prezentowane przez 5 gatunków: Jubilee mowy, przyjazny, picia, nagrobek i przyjmujących. Cechuje je okrzykami emocjonalnych i osobistej oceny.

Duchowe ma dwa typy: głoszenie i Kościoła (urzędnika). Są one pełne staroslavyanizmy, są pouczające i niekoniecznie na podstawie konkretnych faktów.

Tak więc istnieje wiele gatunków i rodzajów mowy publicznej. Oni z kolei dzielą się na gatunki, które określają zakres i styl tekstu. Jednak, aby niezależnie od typu gatunku i nie stosuje wydajność, powinna ona zawierać użytecznych i dostępnych informacji, a autor ma dobrą znajomość mimiki, gestów i głosu, aby je przekazać prawidłowo i skutecznie, że zamierza powiedzieć.