320 Shares 9226 views

Spas-on-the-Blood w Sankt Petersburgu (świątynia). Kościół Zbawiciela nad Krew

Spas-on-the-Blood w Petersburgu jest jednym z najpiękniejszych, świątecznych i barwnych kościołów w Rosji. Przez wiele lat w czasach władzy sowieckiej został wysłany do zapomnienia. Teraz, przywrócone, przyciąga z dumą i wyjątkowością tysiące gości.

Początek historii

Spas-on-the-Blood w Petersburgu został zbudowany w pamięci cesarza Aleksandra II. W odległym 1881 roku w miejscu późniejszego wzniesienia kościoła miały miejsce tragiczne wydarzenia. 1 marca car Aleksander II wyruszył na pole Marsa, gdzie miała odbyć się parada wojsk. W wyniku aktu terrorystycznego popełnionego przez wolontariusza II Grinevitsky cesarz został śmiertelnie ranny.

Na zlecenie Aleksandra III, w miejscu tragedii, wzniesiony został Kościół Zbawiciela nad Krwią, gdzie miały się odbywać regularne służby dla zamordowanych. Nazwisko Zbawiciela nad Krew, oficjalne imię Kościoła Zmartwychwstania Chrystusa, zostało stworzone za kościołem.

Decyzja o wzniesieniu świątyni

Aby wybrać najlepszy projekt budowy świątyni, ogłoszono konkurs architektoniczny. Wzięli w nim udział najwybitniejsi architekci. Dopiero po trzeciej próbie (wielokrotnie ogłoszono konkurs) Aleksander III wybrał projekt, który wydawał mu się najbardziej odpowiedni. Jego autorem był Alfred Parland i Archimandrite Ignatius.

Spas-on-Blood w Sankt Petersburgu zbudowano na darowiznach zebranych przez cały świat. Wkłady dokonały nie tylko Rosjanie, ale obywatele innych krajów słowiańskich. Ściany dzwonnicy po budowie koronowano mnóstwem herbów różnych prowincji, miast, hrabstw, które poświęciły swoje oszczędności, wszystkie zostały wykonane z mozaiki. Na głównym krzyżu dzwonnicy zainstalowano złoconą koronę w znaku, że największy wkład w budowę został zrealizowany przez sierpniową rodzinę. Całkowita budowa wyniosła 4,6 mln rubli.

Budowa katedry

Kościół został założony w 1883 r., Kiedy projekt budowlany jeszcze się nie zakończył. Na tym etapie główne zadanie polegało na wzmocnieniu gleby, tak że nie zostało wypłukane, ponieważ kanał Griboedov był w pobliżu, a także stanowił solidną podstawę.

Katedra Zbawiciela nad Krew w Sankt Petersburgu zaczęła się wznosić w 1888 roku. Na podłoże piwnicy użyto szarego granitu , ściany były wyłożone czerwono-brązową cegłą, trakcją, płytami do okien, karnisze wykonane z marmuru w Estonii. Cokół został ozdobiony dwudziestoma płytami granitowymi, na których wymieniono główne dekrety i zasługi Aleksandra II. Do 1894 roku wzniesiono główne sklepienia katedry, do 1897 r. Zakończono dziewięć rozdziałów. Większość z nich była pokryta kolorowym, jasnym emalią.

Ozdoba świątyni

Ściany świątyni, kopuły, wieże całkowicie pokryją niesamowite dekoracyjne wzory, granit, marmur, emalię biżuterii, mozaiki. W szczególności biała łuki, arkady, kokoshniki wyglądają na ozdobną czerwoną cegłę. Całkowita powierzchnia mozaiki (wewnątrz i na zewnątrz) wynosi około sześciu tysięcy metrów kwadratowych. Mozaiki zostały wykonane według szkiców wielkich artystów Vasnetsov, Parland, Nesterov, Koshelev. Na północy fasady jest mozaika "Zmartwychwstanie", na południu znajduje się panel "Chrystus w chwale". Od zachodu fasada ozdobiona jest obrazem "Zbawiciel nie zrobiony ręką", a od wschodu można zobaczyć "Błogosławieństwo Zbawiciela".

Spas-on-the-Blood w Petersburgu jest nieco stylizowany do moskiewskiej katedry św. Bazylego Błogosławionego. Ale bardzo artystyczne i architektoniczne rozwiązanie jest bardzo unikalne i oryginalne.

Zgodnie z planem, katedra jest czterokątnym budynkiem, który jest koronowany przez pięć dużych głów i cztery małe kopułki o nieco mniejszym rozmiarze. Fasada południowa, północna jest ozdobiona freskami – kokoshniki, wschodnia strona – trzy zaokrąglone wierzchołki z złoconymi kopułkami. Z zachodu znajduje się dzwonnica z piękną kopułą z pozłacaną kopułą.

Piękno od wewnątrz

Główne miejsce świątyni jest nienaruszalnym fragmentem kanału Catherine. Obejmuje płyty chodnikowe, bruk chodnikowy, część kraty. Miejsce, w którym zmarł cesarz, postanowiono pozostawić nietknięte. Aby zrealizować ten plan, zmieniono kształt nasypu, a fundament świątyni przeniósł kanał kanału o 8,5 m.

Najbardziej majestatyczne i znaczące w Petersburgu można bezpiecznie nazwać Kościołem Zbawiciela nad Krew. Fotografie są potwierdzeniem. Pod wieżą dzwonnicy, dokładnie w miejscu, w którym miał miejsce tragiczny wypadek, jest "Ukrzyżowanie z zbliżającym się". Unikalny krzyżyk wykonany jest z granitu i marmuru. Po bokach umieszczono ikonki świętych.

Dekoracja wnętrz – dekoracja świątyni – jest bardzo cenna i znacznie lepsza niż na zewnątrz. Mozaiki Zbawiciela są niepowtarzalne, wszystkie wykonane są według szkiców znanych mistrzów szczotki: Kharlamowa, Belyaev, Koshelev, Ryabushkin, Novoskoltsev i innych.

Dalsze historie

Katedra została otwarta i konsekrowana w 1908 roku. To nie tylko świątynia, to jedyne muzeum świątynne, pomnik cesarza Aleksandra II. W 1923 r. Spas-on-the-Blood słusznie nadano status katedry, ale z powodu losu lub z powodu burzliwych zmian historycznych w 1930 r. Świątynia została zamknięta. Budynek został przekazany Towarzystwu Politkotorzhan. Przez lata, pod rządami sowieckimi, podjęto decyzję o zniszczeniu świątyni. Być może to zostało zapobiec przez wojnę. Przed liderami w tamtym czasie postawiono inne ważne zadania.

Podczas straszliwej blokady leningradzkiej budynek katedry był wykorzystywany jako miejska kostnica. Pod koniec wojny Mała Opera wybudowała magazyn w celu dekoracji tutaj.

Po zmianie władzy w radzieckim rządzie świątynia została ostatecznie uznana za pomnik historyczny. W 1968 r. Został objęty ochroną Państwowej Inspekcji, aw 1970 r. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego został uznany za oddział Kościoła św. Izaaka. W tych latach katedra zaczyna się stopniowo ożywić. Odbudowa była powolna, dopiero w 1997 r. Jako muzeum Zbawiciela na Krwi zaczęto przyjmować gości.

W 2004 roku, ponad 70 lat później, Metropolitan Wołodymyr służył boskiej liturgii w kościele.

Dziś wszyscy, którzy odwiedzają Sankt Petersburg, chętnie odwiedzają Zbawiciela nad Krew. Godziny otwarcia muzeum pozwalają to zrobić w dowolnym momencie latem od 10 do 22 godzin, w zimie od 10 do 19.

Spas-on-the-Blood (Jekaterynburg)

Jeśli mówimy o cierpieniach poniesionych przez rodzinę rzymskokatolicką, nie możemy wspomnieć o świątyni w Jekaterynburgu. To właśnie w tym mieście Augusta spędziła ostatnie dni w miejscu śmierci swoich potomków i wybudowała Zbawiciela nad Krew. Mapa miasta wskazuje, że katedra została wzniesiona na terenie domu Ipatjewa. Jak mówi historyk, dom ten został skonfiskowany przez bolszewików od inżyniera Ipatieva. Tutaj rodzina Romanowów miała 78 dni. 17 lipca 1918 r. W piwnicy zastrzelono wszystkich męczenników. W epoce radzieckiej pamięć o królewskiej rodzinie została podeptana i zaczerniona. W 1977 r., Zgodnie z decyzją Komitetu Centralnego KPZR, dom został zburzony, nakazano BN nadzorowanie tego wydarzenia. Jelcyn. W swoich wspomnieniach nazwał to barbarzyństwo wydarzeń, którego konsekwencje nie mogą być poprawione.

Montaż świątyni

Dopiero w 2000 roku, na miejscu tragicznych wydarzeń, rozpoczęła się natychmiastowa budowa świątyni. Oficjalna nazwa to "Świątynia-Pomnik na Krwi w imię Wszystkich Świętych". To był w tym roku, że rodzina Mikołaja II została uwielbiona. Już w 2003 r., 16 lipca, odbyło się uroczyste otwarcie oświetlenia kościoła.

Struktura, której wysokość wynosi 60 metrów, ma pięć kopuł, całkowita powierzchnia wynosi trzy tysiące metrów kwadratowych. Rosyjsko-bizantyjski styl architektoniczny podkreśla wagę i wielkość budynku. Kompleks składa się z górnego i dolnego kościoła. Górna świątynia jest symbolem niezaplanowanej lampy, zapamiętana w tragedii, która miała miejsce tutaj. Dolna świątynia pogrzebowa znajduje się w piwnicy. Obejmuje ona salę egzekucyjną, w której znajdują się prawdziwe szczątki domu Ipatieva. Ołtarz znajduje się bezpośrednio w miejscu, gdzie rodzina romowców została tragicznie zabita. Natychmiast utworzyło muzeum, które poświęcił ostatnie dni życia rodziny królewskiej.

Co roku, w niezapomniany wieczór 17 lipca, w kościele odbywa się wigilię, kończąc procesją (25 km) na Ganinę Yama – ciało zostało przywiezione do tej opuszczonej kopalni po wykonaniu. Tysiące pielgrzymów przyjeżdża co roku, aby oddać hołd Królewskim Namiestnikom Namiaru, aby ukłonić się do sanktuarium.