187 Shares 4301 views

Czym jest ergonomia i co robi?

Jest dużo nauki, rozwoju, które powinny mieć pozytywny wpływ na wydajność. Więc, najbardziej nagłośnione z nich – to zarządzanie (Organizacji Pracy) i marketingu (promocja towarów lub usług). można kontynuować przez dłuższy czas jeszcze. Ale są też tacy, o których tylko eksperci słyszał. I dotyczy to ergonomię. Jako nauki, często jest wyraźnie niedoceniany dyscypliny. Jako część artykułu zostaną podane do definicji tego, opisuje kierunki i realizację w praktyce. Można powiedzieć, że są krótkie Podstawy ergonomii. Więc przystępujemy do tematu artykułu.

Czym jest ergonomia i co studiuje?

Tzw dyscypliny naukowej, która zajmuje się osobliwości interakcji między ludźmi i różnych elementów systemu, to znaczy, że uważa ten proces pracy. Istnieje również zawód „ergonomii”. Ludzie, którzy mają go musi mieć wiedzę z teorii, praw, danych i metod budowy, które ostatecznie będzie w stanie zapewnić zdrowie ludzkie oraz optymalizacji ogólnego funkcjonowania systemu. Ergonomia jest bardzo ważne w procesie projektowania. Ocenia się wyzwań pracy, produkcji, ochrony środowiska i systemu zharmonizować wszystko w odniesieniu do potrzeb, zdolności i możliwości fizycznych ludzi. Tu bierzemy wysypisko śmieci. Jeśli stawiamy go w mieście (lub nawet w dzielnicy mieszkalnej), trzeba będzie:

  1. Płacić więcej podatków ekologicznych.
  2. Rozwiązuj problemy z niezadowolonych ludzi.

I to co najmniej. Dlatego czysto z punktu widzenia efektywności i mniej problemów będziemy lepiej umieścić wysypisko śmieci na obrzeżach miasta. W ten sposób mamy więcej i spełniają wymogi ergonomii. W rezultacie, zadanie zostanie zakończone, a wysoki wynik.

Jakie są obszary ergonomii?

Ponieważ nasza dyscyplina jest system zorientowany (tj obejmuje wszystkie aspekty i pracuje na niuanse ludzkiej aktywności), dla lepszego zrozumienia i efektywność została podzielona na odrębne obszary. Pomimo tego, ergonomia użytkowania i aktywnie rozwija holistyczne podejście, które zapewnia do rozpatrzenia iz uwzględnieniem kognitywne (psychicznego), fizycznej, organizacyjnej, społecznej i wielu innych ważnych czynników. Ergonomista lekarz musi posiadać wielki erudycję we wszystkich wyżej wymienionych obszarach (jako minimum). Więc ludzie lubią zawodu często są przygotowywane w ramach pracy w danym sektorze gospodarki (lub obszaru tematycznego, jeśli mówimy o nauce). Ergonomii, aby stale rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Po utworzeniu nowych obszarów i zestarzeć perspektywy. Pomimo szerokiej gamy czynników, możliwości i wymagań ergonomii zostały zebrane w trzech obszarach:

  1. Fizyczne.
  2. Psychicznego.
  3. Organizacyjnym.

fizyczny

To opinie i badania antropometryczne, anatomiczne, fizjologiczne i biomechaniczne cechy i osobliwości ich wpływu na aktywność fizyczną pracownika. Pracuje zadania postawa, powtarzające się ruchy, załadunku / rozładunku coś, układ funkcjonalny umieszcza zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Ten obszar ergonomii jest zrobić wszystko, aby uniknąć negatywnych skutków dla osoby z powodu pracy lub je zminimalizować. Na przykład, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, które pojawiają się w czasie długotrwałej pracy na komputerze. To może być przeprowadzona ocena ad hoc pracy i komfort wykonywania funkcji personelu dla nich.

intellective

Obszar ten jest ściśle powiązany z różnych procesów myślowych. Ona nie zwraca uwagi na takie ludzkie cechy jak pamięć, percepcja, rozumowanie, i reakcji silnika. pracował z procesów interakcji między ludzi i innych elementów systemu, z którym współpracuje. Przeprowadzono badanie obciążenia psychicznego, w jaki sposób podejmowane są decyzje, prace wymagające wysokich kwalifikacji. Również wyszło czynnik ludzki, jego interakcji z różnych technik, a decyzję o potrzebie szkolenia i gotowość do wytrzymać stresu zawodowego. Specjalny ocena pracy, aby zapewnić, że decyzje nie będą miały wpływu procesów innych firm. Tak więc, pukanie w ścianę prasy nie nadaje się do biura konstrukcyjnego i inżynieryjnego i należy zadbać, aby mieć jak najlepsze warunki. To właśnie ergonomia w praktyce. Ale to nie wszystko.

organizacyjne

Więc dalej, aby dowiedzieć się, co jest ergonomia i dochodzimy do trzeciego już zakończona, obszarze. Zajmuje się optymalizacją systemów społeczno-technicznych. ergonomia organizacyjnej działa od struktury, zasad i procesów. Osiąga się to poprzez wpływ na zasoby ludzkie, prace projektowe, praca zespołowa, komunikacja, praca zdalna i śledzenie jakości i przyjęcia odpowiednich decyzji.

w rzeczywistości

Czym jest ergonomia w rzeczywistości? W rzeczywistości, jest to proces bardzo czasochłonny, ponieważ dotyczy on nie tylko z postępem jakości, ale również towarzyszyło wprowadzenie zmian. Wystarczy wyobrazić sobie, że nie jest to nowa technologia, która przyczyni się do poprawy efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw poprzez użycie mniejszej ilości zasobów. Dla ciebie, to jest jasne, ale przełożeni, konieczne jest jeszcze do udowodnienia. Oblicz wszystko z wzory przedstawiają schematy, gdzie, co i jak miejsce i zobaczyć, że wszystko było zrobione jak należy.