345 Shares 4245 views

Jaka jest częstotliwość odcięcia subwoofera i jak prawidłowo skonfigurować

Konfigurację urządzenia nowoczesny wzmacniający dźwięku tworzenia dźwięku przestrzennego sugeruje funkcjonalne kanały rozdzielające. Taki system audio obejmuje przednie i tylne głośniki, kanał centralny i subwoofer.

Ten ostatni służy do tworzenia dodatkowych efektów dźwiękowych w dolnym zakresie częstotliwości od 20 do 180 Herz. Zasadniczo opcja ta jest używana podczas oglądania programów wideo i filmów, które zawierają sceny eksplozji, uruchamia rakiet kosmicznych i podobnych sytuacjach, w których chcesz zabicie wystarczająco mocno wstrząsnąć powietrze.

Zazwyczaj subwoofery przeznaczone do czynnego, czyli mieć własny wbudowany wzmacniacz, zasilacz i regulacji. Kontrole i ustawienia obejmują dwa główne handle „poziom» (poziom) oraz „częstotliwość odcięcia» (Crossover Frequency). Uchwyt poziom zadaniem jest zrozumiałe, to regulacja natężenia dźwięku. I dlatego druga konfiguracja, jest oczywiste, nie wszystkie.

W przeciwieństwie do szerokopasmowych głośników, subwoofer jest ograniczona przez górną krawędź zakresie częstotliwości. Z kolei basy dzielą się głęboko – 40 Hz, średnio – do 80 Hz, a wysoki – do 160 Hz. Którego częstotliwość graniczna jest ustawiona głębokość osiągnięta przez efekt akustyczny zależy. W niektórych przypadkach, udział w wysokim zakresie basu tworzy miękki dźwięk, na przykład podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów bez efektów specjalnych, które zostały dodane. Jeżeli jednak wymaga bardziej rygorystyczne wpływ na układ nerwowy widza, na przykład w postaci rozpadające się budynki i eksplodujące planety, częstotliwość odcięcia subwoofera może być przesunięta bliżej infradiapazonu.

Technicznie, górna granica częstotliwości – prostym zadaniem. Oczywiście fizyki wiadomo , że pojemność filtra posiada właściwości w odniesieniu do małych częstotliwości i indukcyjności – wysoki. Tak więc, prosty filtr LC można skutecznie izolować żądany zakres obszaru, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu niepożądanego widma sygnału. „Utrzymywanie się” wysokiego i średniego wejście częstotliwości do głośnika niskotonowego, jest wystarczająca, aby umożliwić równoległy zacisków wejściowych małego kondensatora – kilka pF. Ale taki prymitywny filtr zmniejszy zbyt gładkie pasmo przenoszenia, a więc w praktyce ich konstrukcja bardziej skomplikowana.

Ponadto, częstotliwość odcięcia jest i filtrowanie sygnału wyjściowego będzie potężny głośnik. Aby to zrobić w organizmie blisko głośnika to kolejna płyta z kondensatorów i cewek indukcyjnych.

Częstotliwość graniczna LPF (filtr dolnoprzepustowy) powinno być ściśle regulowana, chociaż w systemach o niskich kosztach, takie działanie może być.

Prawidłowe ustawienie subwoofera w stosunku do innych elementów akustycznych systemu kina domowego – wymaga cierpliwości i dokładności. Dobrym regulacja jest uważany, w którym bas emitowany z głośników przednich i surround są uzupełniane przez infra-niskich częstotliwości nadawanych do nich, a nie „twierdzą” ze sobą, kto jest silniejszy. Zasada „im głośniej tym lepiej” nie działa tutaj.

Zatem ważnym ustawieniem, które zapewnia prawidłowe i konsekwentne działanie całego systemu jest częstotliwość odcięcia.