840 Shares 6252 views

Wiersz Niekrasowa „dziadek”: analiza i podsumowanie

Wiersz Niekrasowa „Dziadek” został napisany w 1870 roku. W tym artykule opiszemy jego podsumowanie, powiemy o ciekawej historii powstania dzieła. nosić również na analizę wiersza „Dziadek” Niekrasowa. Zacznijmy od krótkiej treści.

Wiersz „Dziadek” (Niekrasow): Podsumowanie

Mały Sasza widział raz w swoim biurze z ojcem Portret młodego generała i postanowił zapytać, kto to był. Ojciec powiedział, że człowiek – jego dziadek. Ale szczegóły nie o tym mówić. Tak zaczyna się wiersz Niekrasowa „dziadka”.

Sasha pobiegł do matki i zaczął ją zapytać, gdzie ten człowiek jest teraz, i dlaczego ten chłopiec nigdy go nie widział. Jej matka miała łzy w oczach, ona ze smutkiem powiedział do swego syna, który sam rozpoznaje, kiedy dorośnie. Wkrótce ta tajemnicza dziadek przyszedł odwiedzić rodzinę chłopca. Oni wszyscy witał go szczęśliwym. Sasha postanowił zapytać dziadka, dlaczego był tak dawno temu nie było w domu i gdzie munduru. Ale powiedział, powtarzając słowa swojej matki: „Kiedy dorośniesz – nauczyć.”

Wiersz Niekrasowa „dziadek” przebiega w następujący sposób. Sasha szybko zaprzyjaźnił się z bohaterem, spędzali dużo czasu na wspólnych spacerach. Dziadek dał wrażenie bardzo mądrego i doświadczonego człowieka. Był szczupły i przystojny, z siwą brodą i białe loki. Przez naturę, ten człowiek wydawał się prosty, żadna praca nie bałem. Mówił dużo o miejscowości Tarbagatai znajduje się gdzieś poza Bajkału. Sasha nie mógł jeszcze zrozumieć dokładnie, gdzie się znajduje, ale miał nadzieję, aby dowiedzieć się, kiedy dorośnie.

Wiersz „Dziadek” (Niekrasow), podsumowanie , które opiszemy dotyczy w szczególności o to, co zrobił, że główny bohater, przybył do domu. Mój dziadek był generałem, ale mimo to jest dobrze zarządzany z pługiem, nawet zaorać całe pole samotnie. Bez chwili usiadł łatwo. Po powrocie do domu, dziadek chodził, cieszyć się naturą, towarzyskich z wnukiem, wszystko działało (czyli w ogrodzie, to pług, coś cholernie naprawiony). I śpiewał pieśni, opowiadał, że są bardzo zainteresowani w chłopcu, który wychował się w dobrej rodzinie, zaszczepił w nim zainteresowanie losem i historię narodu rosyjskiego. Dziadek często smutny, przypominając sobie coś. Kiedy Sasha był zainteresowany przyczyny tego smutku, on odpowiedział, że wszystko minęło, wszystko jest dobrze. Po tym wszystkim, zupełnie inny czas, ludzie teraz łatwiejsze.

Wcześniej w tym kraju, widział wiele cierpienia, teraz spokój i spokojne wydawało mu się dookoła. Dziadek często wykonywane utwory o wolnych ludzi, a miła wycieczka, wspaniałe piękno.

Spravno czas przeciągać. Dziadek zawsze odpowiedział na wszelkie pytania Sasha stwierdzili, że: „Kiedy dorośniesz – nauczyć” Chłopiec ten sposób pojawiła się zainteresowanie w nauce. Po pewnym czasie studiował geografię, historię. Chłopiec mógł pokazać na mapie, gdzie jest Petersburg, Czyta, wiele powiedzieć o życiu Rosjan. Dziadek z powodu ostatnich rany zaczęły chorować częściej. Teraz on potrzebuje kuli. Wiedział, patrząc na Sasha, chłopiec wkrótce dowiaduje się o strasznych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnim czasie w Rosji – o powstaniu dekabrystów. Tak kończy się wiersz Niekrasowa „dziadka”. Teraz powiedzieć o historii jego powstania.

Prace fundamentowe Kostroma

Niekrasow we wczesnych latach siedemdziesiątych 19 wieku pracował na cykl, składający się z wierszy o los dekabrystów: „Grandpa” (napisany w 1870 roku) i „rosyjskich kobiet”, który składał się z dwóch części: w 1871 roku została zakończona „Księżniczka Trubetskaya "aw 1872 roku -" The Princess Volkonskaia”.

Odwołanie do obiektu na pierwszy rzut oka może wydawać się nietypowe poety Niekrasowa, obojętny na tematy historyczne. Jednak, jak Nikolay Leonidovich Stepanov wskazał, że to właśnie rewolucyjny apel do stron z przeszłości, a nie sama historia, przypomnieniem bezinteresownej figur i pierwsza próba rewolucji w naszym kraju.

Odwrotny obraz dziadka

Temat Podstawą pracy jest historia o tym, jak stary Grudniowiec przyszedł do domu do swojego syna. Został zwolniony z Syberii w 1856 roku, zgodnie z opublikowanym podczas manifestu.

Który poświęcony jest wiersz „dziadek” Niekrasowa? Prototypem bohatera znaleźć Sergeya Grigorevicha Volkonskogo (lata życia – 1788-1865) – książę, były generał, słynny dekabrystów. SG Volkonsky latem 1857 roku przybył do prowincji Kostroma.

Gubernator Moskwie w sierpniu 1857 roku wysłał Andreyu Fedorovichu Voytsehu jego kolega w Kostroma, specjalny dekret o ustanowieniu nadzoru nad tym człowiekiem, który udał się do Bui County, w imię jego córki. W tym czasie była już wdową, jak Dmitriy Vasilevich Molchanov, mężem, który służył pod Mikołaj Mikołajewicz Murawjew-Amursky (gubernator generalny Syberii Wschodniej po drugiej) oficera zadań specjalnych, zmarła w 1856 roku, Elena Alekseeva, córka Volkonsky w 1854 syna, który został nazwany po dziadku Siergiej. Tak więc, jako główny Fabuła poematu „Dziadek” (Niekrasowa) ma bazę, podjęte Nikolaem Alekseevichem Życie (z podróży Sergeya Grigorevicha Volkonskogo w prowincji Kostroma).

Historia poematu „dziadek”

Niekrasow o tej podróży mogłyby uczyć się od swego starego przyjaciela – księcia M. S. Volkonskogo (lat życia – 1832-1902), z którą często chodził na polowanie w zimie z Petersburga. Ten człowiek był synem S. G. Volkonskogo.

Jednym z głównych źródeł tworzenia służył ten wiersz, po prostu uwaga Yu. V. Lebiediewa, książki „Syberia i katorgi” S. V. Maksimova, opublikowane w „Uwagi Ojczyzny” magazynu (opublikowanym Niekrasowa) w 1868-1869.

Najbardziej wiarygodne źródła, które znajdują się czemu podczas pracy na tych dwóch wierszy, miał informację, że wziął od trzeciej części książki – „przestępców państwowych”. Zawierała ona szczegółowe opisy życia syberyjskiego i odwołuje dekabrystów. Autor odwiedził nie tylko wszystkie te miejsca, ale również odwiedził słynny Tarbagatai. historia Niekrasowa z nim służył jako ideologicznego poematu ziarna.

Wpływ cenzury na produkcie

Plan poematu „Dziadek” (Niekrasow), autor musiał zmienić z powodu cenzury. Tak więc, na początku z miłości głównego bohatera Niekrasow mówi, że dziadek poszedł do swego domu, mówiąc, że nie pogodził się z tym wszystkim, co się w cierpliwość w ich życiu. Oznacza to, że człowiek zrozumiał, że była słuszna kara, pogodzić z reżimem, kalekie życie. W rzeczywistości jednak to nie był przypadek. Robimy ten wniosek na podstawie kolejnego przemówienia dziadka. Dlatego napisałem te linie, aby zamaskować swoją pracę z cenzurą (wiersz „dziadka”) Niekrasowa.

Wizerunek głównego bohatera

Dziadek przedstawiono szary, bardzo stary, ale wciąż aktywny, czujny, z integralnych zębów stałych pokornej postawy i oka. Niekrasow zwraca szczególną uwagę na siwe włosy, aby pokazać, jak długo człowiek był na Syberii, jak trudne życie było dla niego w trudnych krawędzi cierpień znoszonych.

Dziadek przyjemność łez zobaczyć rodzimą przyrodę, jak na Syberii, to jest całkiem inna – bezwzględny, szary obcy. Marzy, że ludzie z chłopa wreszcie zapewnić swobodę, a wszystkie z nich – szlachta, chłopi – by żyć w harmonii, każdy będzie zadowolony z siebie.

Nieustannie analizujemy wiersz „dziadka” (Niekrasow – autor). Stary Grudniowiec mówi: „Nie będzie wolnych ludzi!” Uważa on, że wkrótce wszystkie trudności przestaną, to znaczy wierzyć w liberalnych reform, które zostały przeprowadzone w momencie Aleksandra II, który w tym poddany ucisk zakończy.

Opowieść o życiu na Syberii

Dziadek powiedział, że „diva cudowny sposób” praca i wola człowieka. Jego wiara w te cechy potwierdził historię o tym, jak siły na Syberii, niewielka grupa ludzi znośny osada została zbudowana, uprawiane na chleb, który został uznany za niepłodną surowa ziemia północna w odległej wiosce Tarbagatai. Teraz nie żył bogaty i szczęśliwy „pięknych wysokich„ludzi.

Stosunek do różnych grup społecznych, osób

Dziadek nazywa skrybów, urzędników i właścicieli ziemskich posiadaczy (tj własny zainteresowanych osób). Rzucili losy twierdzy, zdenerwowany ich małżeństwo, pobitych, okradziony, wygłosił rekrutować młodych mężczyzn. Ale nie było w naszym kraju i dobrych ludzi, którzy są naprawdę martwi się o los kraju i jego mieszkańców. Byli wśród dekabrystów przy placu Senatu w 1825 roku.

Walka i zwycięstwo nad ciemnością, chciwość potrzeba powód, konsensus i zjednoczonej siły. Prawdziwa góra, zgodnie z dziadkiem, był fakt, że nasz kraj został zniszczony, do tyłu, a ludzie byli głusi na wszelkie próby, aby go rozwinąć, aby ożywić jako ludzi bez poniosła.

Ale główny bohater nazywa pamiętać, że na świecie nie ma „przekonujące zwycięstwa.” Oznacza to, że prędzej czy później wszystkie szkodniki i złoczyńców dobiegła końca, ich zło wróci do nich stokroć, a ludzie będą pomszczona.

Czas tworzenia wiersz

Ten wiersz został utworzony podczas nowej wstrząsów społecznych, które miały miejsce pod koniec 1860 i na początku lat 70-tych i jest związana z działalnością tzw rewolucjonisty populistów. Niekrasow jego praca, aby przypomnieć ludziom o bohaterskim czynie, który wydał dekabrystów, który mówił otwarcie przeciwko rządowi, a tym samym podkreślić znaczenie wyzwoleńczych idei w Rosji. Ponadto, starał się zwrócić uwagę swoich rówieśników z faktu, że od czasu zniesienia pańszczyzny sytuacja Rosjan niewiele się zmieniła. Niekrasow postawić pytanie o konieczność kontynuowania walki o prawa pracownicze, o sprawiedliwość społeczną.

I aktualność produkt

W wierszu „Dziadek”, bohater stara się otworzyć oczy jego wnuka na lud Boży, aby zaszczepić ideę, że jest konieczne, aby służyć prawdzie i dobroci. Jego wystąpienie spotkało się z żywym odpowiedzi. Sasha, rozmawiając z moim dziadkiem, zaczyna inaczej patrzeć na świat, aby myśleć głęboko. Teraz nienawidzi zła i głupia sympatyk ubogim. W jego wnuka dziadek starał się kształcić przyszłych obywateli. Aktualność i trafność poematu jest właśnie to. To rozbrzmiewało z zadaniami określonymi dla siebie przywódców, w tym czasie N. A. Niekrasow.

„Dziadek” – wiersz, który został stworzony z uwzględnieniem wymagań cenzurować literaturę czasu. Prace Niekrasow, z oczywistych względów, nie mógł mówić publicznie o wypadku, do którego bohater został zesłany na Syberię. Przytłumione dźwięki w poemacie historię buntu dekabrystów. Ale przez cały produktu idzie jasny linii wysokiego świętą ideę służenia ludziom.

Opracowanie tematu w przyszłej pracy Niekrasowa

Poeta, a później pracował w refleksji dekabrystów temacie. Następnym krokiem było odwołać się do wyczynu dokonał żon dekabrystów, który udał się do odległej Syberii w ciężkiej pracy dla swoich mężów. Poemat o księżnej Troubetzkoy Niekrasowa Volkonskaya i wyraża swój podziw dla tych szlachetnych najlepszych przedstawicieli kręgu, aby uświadomić sobie znaczenie tego przyczyny, dla których zostały dotknięte ich małżonkowie.

Na tym kończy analizę takiego produktu, jak poemat „dziadka” (Niekrasowa). Pisanie nie ma być pełne ujawnienie tematu, ale staraliśmy się uwzględnić wszystkie możliwe szczegóły.