396 Shares 4644 views

Tobolsk Kreml: najstarszy zabytek architektury rosyjskiej

W XVII wieku miasto Tobolsk osiągnęło wielki rozwój i zaczęto nazywać stolicą Syberii. Początkowo miasto Kreml było drewniane. Jednakże był często narażony na pożary, więc pod koniec lat siedemdziesiątych XVII w. Wojewoda Piotra Szeremietiew otrzymał królewski nakaz budowy kamienia Tobolsk Kreml. W 1677 r. Rozpoczęła się budowa nowej kremlowskiej i katedry św.

Budownictwo

Świątynia św. Zofii zbudowana została od 10 lat, a Tobolski Kreml, aż do ostatecznego kształtu, który miał powstać przez kilka dziesięcioleci. Wysokość ściany twierdzy sięgnęła czterech i pół metra, a długość wynosiła 620 metrów. Miał on 9 wież. Wewnątrz murów obronnych wybudowano kilka kościołów i pięknych komór (skarbiec, Prikaznaya, itp.), Gostiny Dvor. W strukturze tych struktur widoczny jest wpływ architektury europejskiej, która jest charakterystyczna dla panowania Piotra Wielkiego. Menedżer projektantów i budowli był niezwykłym rosyjskim kartografem i geografem Semyonem Remezovem.

Od jakiegoś czasu konstrukcja Kremla została zawieszona i wznowiona dopiero w 1746 r. W tym roku w pobliżu kościoła św. Zofii powstała Katedra Wstawiennicza. Pod koniec XVIII wieku Kreml Tobolsk stracił na znaczeniu obronnym i zaczął się w centrum miasta. Naturalnie musiały być rozmontowane ściany twierdzy. W pobliżu katedry Pokrovsky mieści się rezydencja najwybitniejszego duchownego Syberii, biskupa, a obok Izby Izb – Pałac Gubernatora – jest pięknym budynkiem w stylu rosyjskiego klasycyzmu. Jednak najbardziej znanym momentem w historii Kremla było ukończenie budowy olbrzymiej, czteropiętrowej dzwonnicy katedry (75 metrów) w przeddzień XIX wieku.

Zamek więzienny Tobolsk Kreml

Od pierwszej dekady nowego stulecia Tobolsk przestał być uważany za stolicę Syberii i przeniósł ten tytuł na inne duże miasto syberyjskie – Omsk, stając się punktem tranzytowym dla skazańców. Dlatego na terenie Kremla zbudowano Zamek więzienny, który mieści około półtora tysiąca więźniów. Jaki sławny goście nie zaakceptowali tego zamku w swoich "gościnnych" murach: Chernyszevsky, Dostojewski, Korolenko, Petrashevsky, itp. Nawiasem mówiąc, w czasach radzieckich, a zwłaszcza Stalina, to więzienie służyło także jako cel

Tobolski Kreml i XX wiek

Ustanowienie radzieckiej władzy przynosiło ludziom z Tobolsk smutku wiele radości. Wszystkie świątynie i kościoły, które były gospodarzem Tobolskiego Kremla, zostały zniszczone i splądrowane. Ale w budynku domu arcybiskupa z 1925 roku zaczęło działać największe muzeum miejscowego pomnika na Syberii. Od 1961 r. Kościoły i inne budynki zlokalizowane na terenie twierdzy zostały przeniesione do muzeum, a Tobolsk Kreml (lewe zdjęcie) stał się znany jako Państwowy Rezerwat Historyczny i Architektoniczny. Zostało przywrócone i przywrócone wiele zniszczonych zabytków architektonicznych. Po upadku Związku Radzieckiego prawie wszystkie Kościoły Tobolskie zaczęły prowadzić służby kościelne. Co roku tysiące turystów odwiedzają Tobolsk Kreml. Jego adres przypomina adres Kremla Moskiewskiego – Plac Czerwony, 1, tylko miasto Tobolsk.