166 Shares 9539 views

Planet lądowych są co planeta? Ogólna charakterystyka planet skalistych

Układ słoneczny – dostępne tylko do bezpośredniego badania naszego planetarnego struktury. Informacje uzyskane na podstawie badań w tym obszarze przestrzeni, używany przez naukowców, aby zrozumieć procesy zachodzące we wszechświecie. Pozwalają one zrozumieć, jak nasz system pochodzi i podobna do niej, jaka przyszłość nas czeka.

Klasyfikacja planet układu słonecznego

Badania pozwoliły astrofizycy sklasyfikować planety układu słonecznego. Zostały one podzielone na dwa typy: Giants Ziemi i gazu. Dla planet skalistych są Merkury, Wenus, Ziemia, Mars. gazowe olbrzymy – jest Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Pluton w 2006 roku otrzymała status planety karłowatej, i należy do obiektów pasa Kuipera, różni się w jego właściwości z przedstawicieli obu tych grup.

Cechy planet skalistych

Każdy typ posiada zestaw funkcji związanych z wewnętrznej struktury i składu. Wyższa średnia gęstość i występowanie rocka i metalu na wszystkich poziomach – to główne cechy, które odróżniają planet skalistych. Gigantów w przeciwieństwie do tego, ma małą gęstość składnika i składają się głównie z gazów.

Wszystkie cztery planety mają podobną strukturę wewnętrzną: stałej skorupy jest lepki płaszcza, otaczającego ten rdzeń. Struktura rdzenia z kolei dzieli się na dwóch poziomach: ciecz i rdzeniem. Głównymi składnikami tym – to jest nikiel i żelazo. Różni się od płaszcza przewagą rdzenia tlenków krzemu i manganu.

Rozmiary planet układu słonecznego związane z naziemną, rozmieszczonych w taki sposób (rosnąco): Merkury, Mars, Wenus, Ziemia.

poduszka powietrzna

Planet podobnych do Ziemi już we wczesnych etapach jej powstawania był otoczony atmosferą. Początkowo panowały w skład dwutlenku węgla. Zmień klimat na świecie przyczynił się do powstania życia. Dla planet skalistych ciał są tak kosmiczne, otoczony atmosferą. Jednak wśród nich jest jeden, który stracił osłonę powietrza. Ten rtęci, masa których nie dopuszcza się utrzymać powietrze pierwotne.

Najbliższa Słońcu

Najmniejsza planeta skalista jest Merkury. Jego badania utrudnia bliskość słońca. Od początku ery kosmicznej dane o Merkurym otrzymała tylko z dwóch pojazdów: „Mariner-10” i „Wiadomości”. Opierając się na nich, udało nam się stworzyć mapę świata i zidentyfikować niektóre z jego cech.

Rtęć może rzeczywiście rozpoznać najmniejszą planetę lądowych: promień nieco mniej niż 2,5 tysiąca kilometrów. Jej gęstość jest blisko Ziemi. Stosunek tego wskaźnika do wielkości daje powody, aby sądzić, że planeta składa się głównie z metalu.

ruch Merkurego ma wiele funkcji. Jej orbita jest bardzo wydłużona: w najdalszy punkt z dala od słońca, ponad 1,5 razy niż najbliższy. Jeden obrót wokół gwiazdy planeta robi w około 88 dni Ziemi. Tak więc przez rok Merkury ma czas, aby obrócić się wokół własnej osi, tylko o połowę mniej. Takie „zachowanie” nie jest typowe dla innych planet w Układzie Słonecznym. Przypuszczalnie spowolnienie początkowo bardziej gwałtowny ruch spowodowany był pływów wpływem słońca.

Piękne i straszne

Dla planet skalistych są zarówno same i inne ciała kosmiczne. Podobne w konstrukcji, wszystkie one mają cechy, które czynią je da się pomylić. Najbliżej Słońca Merkury nie jest najgorętszą planetą. To nawet ma sekcje, zawsze pokryte lodem. Wenus, następny w odległości do gwiazdy, charakteryzuje się wyższymi temperaturami.

Nazwany na cześć bogini miłości planety od dawna jest kandydatem do obiektów kosmicznych nadaje się do życia. Jednak pierwsze misje na Wenus obaliły tę hipotezę. Prawdziwy Istotą planety ukrywa gęstą atmosferze złożonej z dwutlenku węgla i azotu. Ta torba powietrza przyczynia się do efektu cieplarnianego. W wyniku tego od temperatury powierzchni osiągnie 475 ° C, Tutaj, a zatem nie może być życie.

Drugim co do wielkości i odległości od planety słońce ma wiele funkcji. Venus – najjaśniejszy punkt na nocnym niebie po Księżycu. Jej orbita jest prawie idealny okrąg. Wokół własnej osi przesuwa się ze wschodu na zachód. Tendencja ta nie jest typowe dla większości planet. Rewolucja wokół Słońca to sprawia 224,7 dni ziemi, a wokół osi – do 243, czyli rok krótszy niż dzień tutaj.

Trzecia planeta od Słońca

Ziemia jest wyjątkowa pod wieloma względami. Znajduje się on w tak zwanej strefie mieszkalnej, gdzie promienie słoneczne nie są w stanie obrócić powierzchni pustyni, ale wystarczająco ciepło, że planeta nie jest pokryta lodem. Nieco mniej niż 80% powierzchni wykonuje oceany, tworząc razem z rzek i jezior hydrosferę nieobecności innych planety układu słonecznego.

formacji ziemnej szczególnej atmosferze składającej się zasadniczo z tlenu, azotu i przyczynia się do rozwoju życia. Przez zwiększenie stężenia tlenu w warstwie ozonu osad, który wraz z polem magnetycznym planety zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Jedyny satelita Ziemi

Księżyc ma dość poważny wpływ na Ziemi. Nasza planeta ma naturalną towarzysza niemal natychmiast po jej utworzeniu. Pochodzenie Księżyca pozostaje tajemnicą, chociaż w tym względzie istnieje kilka prawdopodobnych hipotez. Satelita ma stabilizujący wpływ na nachylenie osi ziemskiej, a także spowalnia planety. W rezultacie, każdy nowy dzień staje się trochę dłużej. Spowolnienie – konsekwencją pływów wpływem księżyca, taką samą siłą, która powoduje pływy oceanu.

Czerwona planeta

Na pytanie, co planet skalistych badano po naszej najlepszej, zawsze jednoznacznej odpowiedzi: Mars. Ze względu na charakter miejsca i klimatu Wenus i Merkurym studiował w znacznie mniejszym stopniu.

Jeśli porównamy wielkości planet układu słonecznego, Mars znajduje się na siódmym miejscu na liście. Jej średnica – 6800 km, a masa wynosi 10,7% z tego samego parametru ziemi.

Na czerwonej planecie bardzo rozrzedzonej atmosferze. Jej powierzchnia jest pokryta kraterami, jak widać wulkany, doliny i lodowaty czap lodowych. Mars ma dwa satelity. Najbliżej naszej planety – Phobos – stopniowo zmniejszana iw przyszłości zostaną złamane grawitacji Marsa. Dla Deymos przeciwnie, charakteryzuje się powolnym usunięcia.

Pomysł na możliwość życia na Marsie jest już od ponad wieku. Ostatnie badania przeprowadzone w 2012 roku, znajduje się na Czerwonej Planecie substancji organicznych. Sugerowano, że materia organiczna na powierzchni może przynieść łazik na Ziemię. Jednak badania potwierdziły pochodzenie substancji: źródła – samą czerwoną planetę. Jednakże jednoznaczna konkluzja o możliwość życia na Marsie bez dalszych badań można zrobić.

Dla planet skalistych najbliżej nas kosmiczne obiekty według lokalizacji są. A ponieważ są one zdecydowanie najlepiej znane. Astronomowie odkryli już kilka egzoplanet, prawdopodobnie także związane z tym typem. Oczywiście, każde takie odkrycie zwiększa nadziei znalezienia życia poza naszym Układem Słonecznym.