643 Shares 3289 views

Kreta-kultura mykeńska: mit, który stał się rzeczywistością

Kreteńską i Mykeńską kulturę odkryto poprzez badanie starożytnych mitów greckich i nieśmiertelnych wierszy Homera. Po nich G. Schliemann i A. Evans odkryli światowe skarby starożytnego świata, które przez długi czas były uważane za mity. Szczególne miejsce wśród zabytków tej starożytnej kultury zajmują grobowce Myken i Pałac Knossos.

Pałac Minosów

Miasta na Krecie słynie ze starożytnych pałaców. Archeologowie odkryli swoje ruiny w Knossos, Gurnie, Festa, Mali i Kato-Zaro. Ale najbardziej wybitnym zabytkiem architektury Krety była pałac Minos, z siedzibą w Knossos. Dla wielu kultura kreolsko-mykeńska związana jest dokładnie z tą strukturą. Jego historia jest nierozerwalnie związana z legendami półotłuszczowego minotaura, króla Minosa i greckiego bohatera Tezeusa.

Powierzchnia Pałacu Knossos wynosiła 16 tys. M². Było to skomplikowane sterty różnych pomieszczeń, więc wydawało się Grekom "labiryntem", z którego nie było możliwe wyjście. Pałac Minos został wzniesiony w 2. tysiącleciu pne. Został zbudowany przez kilka wieków. W centrum budynku znajdował się rozległy dziedziniec, który miał cel kultowy. Liczne pokoje z werandami, kolumnadami, galeriami, schodami i basenami przylegają do niego.

Główne pokoje obejmowały duże i małe "tronowe" pokoje i pomieszczenia religijne. W części żeńskiej była skarbiec, recepcja, łazienka i wiele innych pomieszczeń. W pałacu była sieć kanalizacyjna służąca do łazienek, basenów i latryn. Jeśli chodzi o oryginalną kulturę Krety i Mykenów, można to zrozumieć, badając szczegóły Pałacu Knossos. W szczególności można tu zobaczyć niesamowite "irracjonalne" kolumny. W większości budynków starożytnych ludów kolumny rozciągały się na dole, a w Pałacu Minos, wręcz przeciwnie, zwęziły się. Ponadto ozdobiono wzór zygzaka. Wewnątrz murów pałacowych były pokryte kolorowymi obrazami i ornamentami w postaci elastycznych falistych loków lub fal.

Grobowce Mykeny

Kultura mykeńska wyróżnia się sztuką pogrzebową. Tak więc, niedaleko pałacu mykeńskiego znajduje się nekropolia królewska, zbudowana w 16 wieku pne. E. Składa się z kilku grobowców szybowych, w których pogrzebano członków rodziny królewskiej. Większość grobów ma prostokątny kształt. Znaleźli stylizowane złote maski, przekazując cechy przywódców Mykenów. Światowa sława zyskała maskę Agamemnona, jednego z głównych bohaterów Ilydy. Zostały również znalezione damskie diademy z szeroką wstążką i wysokimi belkami. Ozdoba świadczyła o związaniu królowej Myken z bogami świecącymi.

Na macickich grobowcach archeolodzy znaleźli brązowe sztylety z uchwytami pokrytymi różnymi rysunkami. W szczególności sceny polowań, wodnych, lwów, gwieździste niebo. Ponadto, złote pierścienie były zapieczętowane. Warto pamiętać o naczyniach złota, elektr i srebra. Achaeanie uważali takie statki za przyrzeczenie przyszłego odrodzenia zmarłego. Niektóre z nich są wykonane w postaci zwierzęcego lub rogiego bydlęcego.

Mimo ogromnych osiągnięć w różnych dziedzinach, kultura Krety Mykenów, podobnie jak wiele innych, stała się ofiarą degradacji. Współcześni naukowcy przypisują jej osłabienie do nieznanej katastrofy, która miała miejsce między 1250 a 1190 r. BC. E.