137 Shares 2876 views

To nie działa na laptopie chłodnicy: przyczyny, usuwanie problemów, zapobieganie

Chłodnica jest czasem określane jako lekki komputer. Więc jeśli zauważy, że chłodnica nie pracuje na laptopie – nie zwykły spokojny brzęczenie, urządzenie nie jest w każdym przypadku działa tak, aby nie wywołać awarię.

Co jest chłodnica

Chłodnicy (angl.cooler – chłodnica) – wentylator, który chłodzi procesora i karty graficznej. Ostatnie elementy pracy (szczególnie intensywny) gorąco. Jeśli nie zapewniają one stałą chłodzenia, po prostu nie powiedzie się – zostanie spalona. Dlatego nie można dalej używać urządzenia, jeśli przestanie działać na chłodnicy laptopa.

Ten typ wentylatora obraca się z różnymi prędkościami: jeśli procesor jest obciążony, to staje się coraz ważniejsza, w celu utrzymania elementu w optymalnej temperaturze, gdy laptop jest w trybie uśpienia, chłodnica jest w stanie spoczynku. W przeciwieństwie do komputera, laptop ładowany z dużo rzadziej – tylko wtedy, gdy „ciężka” aplikacji, przeglądania stron internetowych z wielu skryptów i tak dalej ..

Niektórzy błędnie uważają, że urządzenie Apple MacBook pozbawione chłodnic, jako charakterystyczny hałas emitują. Jednak tak nie jest. Fani z pewnością tam obecne. Tylko ze względu na fakt, że obudowa aluminiowa samego urządzenia przenośnego jest doskonałym dyfuzor ciepła, obciążenie nimi jest niewielka, bo i nie słyszał.

Średni czas działania chłodniejsze – 2-5 lat, ale w niektórych przypadkach, mechanizm załamuje się znacznie wcześniej. Gdyby stało się dużo szumu, hałasu, pisk, sprawiają dziwne odgłosy lub wolniej zakrętów – jest okazją do rozbierać laptopa i pokazać go do specjalisty.

powoduje problemy

Dlaczego nie działa na laptopie chłodnicy – to główne powody:

 • Ciężkie skażenie. Przechodzi przez wentylator powietrze jest pełny pyłów – gromadzi się na jego ostrza.
 • Z własnej winy mechanizmu.
 • Problem z płyty – jest z rzędu elementów odpowiedzialnych za obrotu chłodnicy.

Jeśli komputer nie jest włączony przebiegów chłodnicy instalacji narzędzie, które pokazuje temperatury procesor (na przykład, rdzeń temp). Jeżeli wartość ta jest wyższa niż 40-45 stopni, problem zdefiniowany poprawnie – to jest właśnie wentylatora.

Chłodnica nie pracuje na laptopie – co robić?

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, czy urządzenie gwarantuje, że problem jest najlepiej skontaktować się z odpowiednią usługę, więc to będzie jedno rozwiązanie – rozbierać laptopa. Wystarczy pamiętać, że niektóre modele stosowane są niepodatne chłodnice – uczynić je, czyste i zdiagnozować możliwe.

Oto jak to zrobić:

 1. Wyłączyć urządzenie, odłączyć pamięć.
 2. Zdejmij pokrywę tylną. W przypadku niektórych urządzeń, jest to dość prosta – oparta jest na karcie plastikowej. Z drugiej strony potrzeba odkręcić wszystkie śruby.
 3. Odłączyć akumulator, jeśli jest ukryty za osłoną, w innych przypadkach konieczne jest, aby ją jak najszybciej 1 sztukę.
 4. Ostrożnie wyjąć napęd optyczny, dysk twardy. Od chłodnicy trzeba odłączyć wszystkie kable prowadzące do niego i kabli.
 5. Po tym wszystkim, można usunąć sam wentylator.

Jeśli jego pył widoczny gołym okiem, najprawdopodobniej, nie działa na chłodnicy laptopa powodu nagromadzonego pyłu na nim. W przypadku silnego zabrudzenia, trzeba oczyścić chłodnicę i inaczej czyszczone ostrze nie może być rozwiązaniem. W tym przypadku trzeba będzie zaopatrzyć się w nowym smarem termicznym i przekładek termicznych.

czyszczenie chłodnicy

Chłodnica może być myty w następujący sposób:

 1. Ostrożnie usunąć naklejkę pokrycie swoich centralnych ostrzy i przechowywać je w bezpiecznym miejscu do czasu zakończenia naprawy.
 2. Jeśli ukrywała osi ostrza, ostatnie miejsce duża pipeta naftowe mało maszyny. Jeśli oś jest pokryta korkiem, pokrywki, usunąć tę ochronę, delikatnie podważając go czymś ostrym.
 3. Następnie wyjąć plastikowy element blokujący – pierścienie, uszczelki i wydobyć na światło dzienne „śmigła”.
 4. Z elementem wacika bawełnianego delikatnie czystej nagromadzonych warstw pyłu. Wreszcie smarowania tego samego oleju osi maszyny.
 5. Teraz umieść wszystkie elementy do ich prawowitego miejsca w odwrotnej kolejności.

Ta manipulacja jest całkowicie rozwiązać problem. Jeśli po tym nadal nie działa na laptopie chłodnicy, należy przejść do następnego kroku.

chłodnica diagnoza

Uwaga drut, który zintegrować chłodnicy do płyty głównej. Są to zwykle trzy rzeczy:

 • biała (żółte) – odpowiadający dla prędkości obrotowej łopatek;
 • czerwony – ciągłe zasilanie chłodnicy DC;
 • czarny – ciężar.

Teraz jest to możliwe, aby przetestować chłodnicę przez przewody podłączenia do źródła prądu stałego. Jeśli urządzenie nie uruchomi się obracać – tak to jest uszkodzony silnik. W przeciwnym razie, problem należy szukać już w płycie głównej.

Zapobieganie problemom

Reprezentujemy szereg skutecznych wskazówek, które pomogą swój laptop cooler do utrzymania długiej operacji:

 • obsługiwać laptopa w chłodnym wentylowanym pomieszczeniu;
 • Maszyna powinna pozostać na stole (oczywiście, bez kurzu) – pomiędzy jej dnem i powierzchnią podparcia, zawsze pozostaje w odległości równej wysokości nogach laptopa;
 • zostawić zwyczaj umieszczenie laptopa na kolanach, dywan, łóżko; zwierząt wygrzewanie przy chłodnicy też niestety nie jest pożądana;
 • przeprowadzenie rutynowych czyszczenie chłodnicy z kurzu, co najmniej raz na rok;
 • Użyj Laptop Cooling Pad (niektóre modele są wygodne, ponieważ są zasilane przez USB-złącze) – pozwala chłodnica powietrza jest wymuszony przez siebie szybciej i bardziej intensywne.

Głównym powodem nie pracuje na laptopie chłodnicy jest zapchany jego ostrza kurzu domowego unoszący się w powietrzu. Jednak przestrzeganie środków zapobiegawczych pomoże chronić laptopa przed uszkodzeniami tak irytujące.