601 Shares 8714 views

Wystawa nie jest tylko celem!

Co oznacza słowo "wystawa"? Większość ludzi wie, że termin ten jest związany z muzeum lub wystawą. To jest temat do przeglądu. Ta interpretacja nie jest jednak w pełni dokładna. Pojęcie, które rozważamy naprawdę pochodzi od łacińskiego exponatus – "odsłoniętego". Ale to tylko jeden ze znaków. Porozmawiajmy więcej o tym, czym jest eksponat.

To nie jest tylko cel

Mieszkańcy często myślą, że tworzone są muzea, aby nas bawić, zwiedzających. Jedną z ich głównych funkcji jest jednak zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz jego włączenie w kontekst współczesnej kultury. Jak uzyskać rzetelną wiedzę o przeszłości? Tylko poprzez badanie artefaktów tamtych czasów – prawdziwe dokumenty, obiekty, obrazy, budynki. Muzeum jest repozytorium takich artefaktów, które są powszechnie określane jako przedmioty muzealne. Część kolekcji nie jest starą, ale tylko posiadającą pewne właściwości. Powinien służyć jako źródło informacji, być na zewnątrz atrakcyjnym i historycznie autentycznym, zdolnym do wywołania reakcji emocjonalnej. Eksperci zagraniczni nazywają to zestawem "muzeum". Wartość artefaktu zależy od stopnia jego ekspresji. Tak więc eksponat jest obiektem z muzeum.

To nie jest każdy przedmiot muzeum

W największych światowych muzeach przechowywane są ogromne ilości przedmiotów. Tak więc, kolekcja Luwru w Paryżu ma 300-400 tysięcy arcydzieł. Ermitaż ma 3 000 000 dzieł sztuki. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oferuje 70 milionów obiektów botanicznych, zoologicznych, mineralogicznych i paleontologicznych. Jednak większość z nich jest utrzymywana w szczególnych warunkach w funduszach muzealnych, prawidłowo odrestaurowanych i konserwowanych.

A eksponat to przedmiot muzealny, który został wybrany do prezentacji publicznej. Co do zasady, ma najwyższe właściwości wymienione powyżej i charakteryzuje się dobrym bezpieczeństwem. Mogą to jednak nie być oryginalne przedmioty, ale kopie, reprodukcje, rekonstrukcje, modele, modele, hologramy. Takie materiały pozwalają zaoszczędzić cenny artefakt lub poznać utraconą rzeczywistość. Ekspozycja jest głównym elementem konstrukcyjnym ekspozycji muzealnej.

Odmiany

W muzeach przechowywane są różne tematy. Podobnie jak w każdej gospodarce potrzebna jest kolejność. Artefakty są klasyfikowane, podzielone na typy i grupy. Jakie przedmioty muzealne mogą być?

  1. Prawdziwe. Są wykonane ręką człowieka z metalu, drewna, szkła, tkaniny i innych materiałów i mają znaczenie utylitarne. Przykłady to broń, meble, naczynia, monety, ubrania, zabawki itd.
  2. Napisane. Głównym źródłem informacji są słowa, litery, liczby. Są to kroniki i kroniki, książki i gazety, dokumenty i statystyki, czasopisma i korespondencja.
  3. Dobrze. Zdjęcia, filmy, fotografie, plany, rysunki, mapy, mapy, rzeźby, grafika.
  4. Dźwięk. Mogą przekazać głos sławnej osobie, intonację wybitnego poety, czytanie jego wiersza, spektakl muzyczny. Nagrywanie można wykonać na wałkach i cylindrach woskowych, płytach i magnetycznych taśmach, płytach CD.

Nowe spojrzenie na przedmioty muzealne

W trzecim tysiącleciu eksponat muzealny to nie tylko starożytny przedmiot, który oplakuje za szkłem. Pracownicy kultury rozumieją, że w dobie Internetu, szaleńczo rozwijających się technologii i nowych sposobów opanowania informacji związanych z "następnym pokoleniem", podejście do organizacji przestrzeni muzealnej musi ulegać radykalnej zmianie. W przeciwnym razie przewodniki turystyczne będą nudzić przez wiele miesięcy w najbogatszych kolekcjach.

Dzisiejsze ekspozycje stają się bardziej interaktywne. W najciekawszych muzeach wpływają na wszystkie zmysły gościa. Taki przykład może służyć jako wystawa zorganizowana w 2012 r. W izraelskim Muzeum Dzieciństwa. Wyraźnie wykazała, jak starzenia się dzieje.

Przed wycieczką grupa została sfotografowana, a po pewnym czasie demonstrowali na ekranie sztucznie umierającym 70 lat dzieci. Pod zegarkiem goście przemierzali zwisający korytarz na ścianach, w którym czytali pytania: "Ile masz lat?", "Przez ile lat się czujesz?", "Czy wyglądasz młodszy lub starszy niż twój wiek?" W pokoju wypełnione interaktywnymi symulacjami, Na schodach w ciężkich butach. Z wiekiem ludzie tracą masę mięśniową i trudno im chodzić. Specjalne urządzenie sprawiło, że goście drżali, podczas gdy w kluczu włożyli klucz . Turyści usiłowali zamówić bilety do kina przez telefon, ale urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, że wydawało im się, że kropla wody utknęła w uchu – więc starzejące się problemy z słuchaniem były symulowane.

Takie ekspozycje nie są dość powszechne. Wydaje się jednak, że przyszłość muzeów polega właśnie na umiejętnym połączeniu istniejących kolekcji i nowoczesnych instalacji interaktywnych.