291 Shares 4844 views

Sapropel błoto: zastosowanie w kosmetologii i medycynie

Borowina używane przez uzdrowicieli ludowych z czasów starożytnych. Obecnie wielu z nich są dobrze znane właściwości lecznicze zostały potwierdzone przez badania naukowe. Są one szeroko stosowane w leczeniu wielu chorób, a także w kosmetyce.

błoto terapeutyczne można podzielić na cztery główne kategorie: siarczkowych muł, torf i sapropelem Knoll. Różnią się one w konsystencji, temperatura i zapach. Do płuczki ił siarczkowych zawierających około 28% materii organicznej. Sapropel – 40%, w torfie – 50%. Sopochnaya terapeutyczny zawiera praktycznie żadnych substancji organicznych.

Dziś wprowadzenie do jednego z ich rodzaju – Sapropel błoto. Dowiesz się o ich składzie, użyteczne i leczniczych właściwości, jak również przeciwwskazań do ich stosowania.

Sapropel: co to jest?

Nazwa tej naturalnej substancji pochodzi od greckich sapros słowo, które jest tłumaczone jako „zgniłe” i pelos – „szlam”, „brud”. To naturalne zanieczyszczenia organiczne, które składają się głównie z wodnych organizmów pozostałości. Naukowcy uważają, że jest to skomplikowane i unikalny naturalny bogata w substancje organiczne i nieorganiczne pochodzenia biogennych.

Ten rodzaj błota dobrze przyswajane przez ludzki organizm. Błoto Sapropelic wziąć duma lokalizację w pobliżu znanych naturalnych środków leczniczych, takich jak żeń-szenia i mumie. Błoto Sapropelic się znany przez niemieckiego naukowca, R. Lauternbornu. On długo studiował ich skład i właściwości lecznicze, które ma na ludzką sapropelu ciała. Co to jest osad, który składa się z tysięcy lat, naukowcy wiedzieli aż Lauternborna. Ale ich właściwości lecznicze nikt nie zrobił.

Opis Sapropel

Osady te to galaretowata masa błoto brązowy lub szary kolor, bezwonny, co odróżnia je od innych płuczek. Sapropel nie rozkłada się i można je przechowywać przez kilka miesięcy w zwykłej temperaturze, ale szybko traci swoje właściwości w temperaturach poniżej zera.

Taka masa jest utworzona na głębokości w nieobecności tlenu. Sytuacja ta powoduje specjalnego procesu formowania koloidów organicznych o wysokiej zawartości substancji czynnych i wodoru w jego skład.

Zastosowanie sapropelu w starożytności

Początkowo złóż sapropelu stosowane jako nawozy organiczne, które zwiększają żyzność. Zwiększają one również plony i były dodatek do paszy dla zwierząt.

właściwości lecznicze

Najnowsze badania i analiza składu osadu określonego zakresu unikalnych właściwościach, które wynikają z następujących wskaźników:

 • Aktywność terapeutyczną i dużej pojemności cieplnej;
 • Wysoka zawartość makro i mikroelementów, witamin, soli substancji podobnych do hormonów, aminokwasów i środki pobudzające;
 • Sapropel – to tylko lecznicze błoto, które ma właściwości antybakteryjne.

Analogi tych depozytów ma unikalny skład i właściwości nie istnieje w kosmetologii i farmakologii.

struktura

Mówiliśmy już, że Sapropelic brud powstały w nietypowych warunkach tysięcy lat. Ich masa jest gromadzona magazyn substancji odżywczych. Kompozycja błotem:

 • tłuszczów, węglowodanów i białek;
 • Witaminy E, D i grupa B;
 • aminokwas (leucyna, lizyna, histydyna, izoleucyna), kwas foliowy;
 • makro- i mikroskładników, sole metali (potasu, wapnia, żelaza i miedzi, selenu i srebra, bromek i magnezu);
 • antybiotyki naturalne ;
 • biostimulants;
 • w sapropel błota znaleziono drobnoustrojów, które są zdolne do uwalniania naturalne antybiotyki, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Zastosowanie sapropelu

Te cenne dolny ylo stosować do leczenia i profilaktyki wielu chorób. Zazwyczaj ma to miejsce na kilka sposobów. Najczęstszymi – zewnętrzny (kąpiele borowinowe, okłady, maseczki, okłady). Ponadto jamiste dozwolone stosowanie – pochwy, odbytu, jamy ustnej.

Przydatne właściwości

Masa Sapropelic, gdyż zawierają one substancje biologicznie czynne, które są korzystne dla procesów życiowych:

 1. Poprawić krążenie krwi i limfy w tkankach, wzmocnienie ścian naczyń włosowatych.
 2. Przyswajalne tablice cholesterolu, zmniejszają zawartość „złego” cholesterolu we krwi.
 3. Zwiększyć metabolizm w tkankach, poprawia wymianę tlenu.
 4. Ma wyraźne działanie bakteriobójcze.
 5. Pobudzają układ nerwowy, jako aktywny impuls fizjologicznej.
 6. Korzystny wpływ na organizm i ochronnej odpowiedzi immunologicznej, zwiększają odporność na przeziębienia i chorób zakaźnych.
 7. Rozkładają tłuszcze.
 8. Zmniejszyć obrzęk.
 9. Nie wywoływać reakcje alergiczne.

Odniesienia do wykorzystania

Sapropel wykazuje doskonałe wyniki w leczeniu niemal wszystkich układów organizmu. Odniesienia do stosowania błota upłynął z następującymi chorobami:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie kości, złamania kości, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, chorób mięśni i wiązadeł;
 • choroby wywoływane przez urazy nerwów, urazu mózgu, porażenie mózgowe i innych wad wrodzonych;
 • korzonków nerwowych, zapalenie nerwów twarzy z nerwów, zapalenie opon i mózgu, nerwoból;
 • Statki choroby serca i naczyń;
 • problemy układu moczowo-płciowego: zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza moczowego, cystalgia, coleitis;
 • astma (tylko w remisji), zapalenie płuc, chroniczne zapalenie oskrzeli, gruźlica płuc;
 • zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie nerwu słuchowego nerwów, zapalenie migdałków;
 • przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie wątroby;
 • Choroby skóry: łuszczycy, trądziku, twardzina skóry, egzema, odleżyn, guzkowe rumień;
 • Burns – brud przyspieszają regenerację skóry i tkanek;
 • macicy rozwarstwianie procesy, przewlekłe zapalenie przydatków, zapalenie niepłodności męskiej i żeńskiej, nadżerek;
 • zapalenie dziąseł, przyzębia, zapalenie jamy ustnej.

Stosowane w kosmetykach

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk uwierzyć, że Sapropel – unikalna synteza produkt naturalny z wielowiekowych resztkami życia zwierząt i roślin, jakby specjalnie stworzone, aby pomóc ludziom w walce z chorobami. Nawet jego odpowiednik nie jest jeszcze możliwe, aby stworzyć sztucznie.

Wiodącą firmą kosmetyczną i perfumy w wielu krajach ogłoszono Sapropel makijażu XXI wieku. Co jest jego wyjątkowość w kosmetologii? kąpiele błotne i maski pomogą z:

 • Trądzik – oni przywrócić wodę lipidową równowagę skóry;
 • łupież i łojotok one normalizują pracę gruczołów łojowych skóry głowy;
 • Mud Mask „ciągnie” i odmładza skórę;
 • Dno ylo skutecznie początku łysienia, jak wzmacnia włosowych;
 • doskonale walczą ze skutkami nierównomiernego garbarstwie, bielactwo, usunąć piegi;
 • Poprawia krążenie krwi, a jeśli nie całkowicie wyeliminować, zawiesić rozwój znienawidzonego cellulitu;
 • zmniejszenie obrzęku;
 • wygładza zmarszczki.

Depozyty Sapropel i motele

Leczenie błoto z sapropelu nazywa peloidotherapy. Jest on stosowany w leczenia uzdrowiskowego. W naszym kraju, to leczenie jest prowadzone w ośrodkach Syberii i Uralu. Muszę powiedzieć, że i depozyty Sapropel niewielu na świecie. Znajdują się one w Polsce, Niemczech, Białorusi i Estonii.

Najstarszym i najbardziej znanym zbiornik wodny, z którego jest pobierany sapropel – resztkowy Moltaevo jezioro, położone w regionie Swierdłowsku. Na 20 km z Tiumeń nad jeziorem Mały Taraskul jest sanatorium „Taraskul”. Nie można dostać zabiegi z sapropelu. Istnieje również inny jezioro Tulubaevo z dużych złóż cennych zasobów.

Na 120 km od miejscowości Ust-Ilimsk jest Deshembinskoe jezioro. Obok niego jest słynny kurort i uzdrowisko „Rosja”, który wykorzystuje swoje unikalne błoto lecznicze. Znaczne złoża Sapropel (łóżka do dziesięciu metrów) i są w regionie Chuhlomskom Lake Galichskoye Kostroma. Ten leczniczy il powodzeniem stosowany do leczenia w sanatoriach Soligalicz miasta.

Jeden z najbogatszych złóż uzdrawiania błota znajduje się w pobliżu miasta Saki. uzdrowiskowej oferuje leczenie wielu chorób. Zasadniczo używają Saki błoto basen, które należą do osadów siarczek mułu. Są one bogate w skład mineralny, wysokiego nasycenia gazów (siarczku wodoru i metanu).

Jednak w ostatnich latach sanatorium z leczenia błotem i zaczęli używać importowanego Sapropel błoto. Muszę powiedzieć, że odwiedzający słynnych uzdrowisk docenili tę innowację.

miasto sanatorium

Dziś tysiące pacjentów z poważnymi chorobami odwiedził Saki. miasto sanatorium zyskał popularność daleko poza jej granicami. medycznych instytucji ochrony zdrowia nich. Burdenki koncentruje się na pacjentów z niepełnosprawnością z powodu chorób rdzenia kręgowego, choroby stawów i więzadeł kręgosłupa, porażenie mózgowe, problemy skórne, niepłodność.

"Saki"

I jest najstarszym uzdrowiskiem miasto. Jej główne obszary: wszystkie rodzaje niepłodności, chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorób urologicznych i ginekologicznych, chorób skóry.

Zastosowanie sapropelu w domu

Dziś te muł leczniczy może być stosowany bez wychodzenia z domu. Sapropel można kupić w aptekach. Najczęściej używane aplikacje do domu. W tym ylo ogrzewany (na łaźni wodnej) do + 50 ° C, rozcieńczono wodą do uzyskania konsystencji śmietany i stosowane do ciała warstwy do grubości 4 mm wynosi zazwyczaj 20 minut. Następnie, kompozycję przemywa się ciepłą wodą.

W leczeniu stawów skutecznie lokalny owinięcia. Sapropelem, ogrzano do 50 ° C (nierozcieńczony), musi zostać nałożone na stawu, owijanie folii, tkanin, i ciepło tkaninę lub szal. czas zabiegu – 30 minut.

Po pierwszym użyciu nie trzeba rzucać brud. Może być stosowany do trzech razy, a następnie wlać napar z kwiatów lub mułu domu zrobić kąpiel dla stóp i rąk. Procedur przeprowadzanych w następującej tabeli: 3 kolejne dni, po czym następuje przerwa jednodniowym. Przebieg leczenia składa się z 15 aplikacji.

Popularne starożytnego Egiptu metoda leczenia sapropelu. Jego istotą jest następujący: należy posmarować cienką warstwą mułu, podgrzewany w słońcu, a następnie można cieszyć się słońcem, aż kompozycja jest sucha i nie pęka.

Maska do skóry suchej

sapropelem ciepła do + 40 ° C, dodano kilka kropli warzyw (korzystnie w oliwie z oliwek). Nałożyć produkt na skórze cienką warstwę (poniżej 2 mm). Pozostawić maskę na dziesięć minut, podczas gdy zegarek tak, że maska jest całkowicie sucha: zwilżyć wodą okresowo lub po zastosowaniu masy medycznej przykryć folią spożywczą. Nie zapomnij zostawić otwór na nos, usta i oczy. Przemyć ciepłych wywaru ziół lub czystej wody. Dwadzieścia minut później, stosuje się do suchej skóry krem odżywczy.

Tłusta leczenie skóry

Sapropel może pomóc wyschnąć trądzik, wąskich porów. Ogrzewa się do 40 ° C ylo nakłada się cienką warstwę na powierzchni i pozostawić na 20 minut. Po wysuszeniu, maska powinna być zmywane rumianku lub wywar glistnika. Następnie przetrzyj twarz z tonerem i zastosować krem odżywczy dla Twojego rodzaju skóry.

Maska do włosów (łojotok, łupież, wypadanie włosów)

Maska powinna być stosowana do czyszczenia skóry na głowie, dzieląc małe warkocze włosów. Po tym, trochę masaż głowy od czoła do tyłu głowy, kapelusz, lub owinięte w ręcznik do ogrzania maskę. Należy pozostawić na dwie godziny. Maski zmyć wodą i szamponem, odpowiedniego rodzaju włosów. Podczas tego zabiegu włosy mogą zanikać trochę, ale ich blask jest całkowicie przywrócony po zakończeniu terapii Oczywiście błocie. Efekt takiej maski jest uzupełniony przez usunięcie głowy i stan depresyjny.

Przeciwwskazania

Zastosowanie takich wyjątkowych środków naturalnych ma pewne przeciwwskazania. Sapropel Nie zaleca się:

 • Gruźlica (ostra forma);
 • Niektóre choroby serca (tachykardia, choroby serca, obecność rozrusznika serca);
 • tętniaki;
 • choroba nerek;
 • w ciężkim nadciśnieniem;
 • mięśniaki macicy, torbiele, mięśniaki macicy;
 • nowotwory;
 • skłonność do krwawienia;
 • Procesy zapalne.

Efekt leczenia sapropelu często przychodzi po sześciu tygodniach regularnych procedur. Szybkie zmiany można zaobserwować tylko przy użyciu narzędzi do celów kosmetycznych.