641 Shares 3419 views

Dvory-studnia w Petersburgu: adresy, historia

Petersburg jest miastem słynącym z fontanny, pałaców i … dziedzińców-studni. Takie rozwiązania architektoniczne można znaleźć w wielu krajach świata, ale w stolicy Północy jest ich wiele. Stocznie – studnia w Sankt Petersburgu – jest to jedna z wizytówek miasta, atrakcja turystyczna, którą należy zobaczyć przy pierwszej okazji.

Niespodziewana historia

Kiedy cesarz Piotra Wielkiego polecił zbudować "jedną fasadę" wzdłuż centralnych ulic budynku. W wyniku tego zamówienia bardzo szybko w Petersburgu można było zobaczyć domy, które rozciągały się na kilka bloków. Większość z nich miała łuki w dziedzińcu lub przez wejścia. Za głównym budynkiem znajdowały się zazwyczaj budynki gospodarcze i małe budynki gospodarcze.

Wkrótce zaczęły pojawiać się, a tak zwane stodoły w Petersburgu. Grunt w centrum miasta rocznie rocznie, każdy właściciel starał się uzyskać maksymalny zysk ze swojej strony. Niewiarygodnie opłacalne są domy z zyskiem – budynki mieszkalne wielorodzinne przeznaczone do wynajmu. Są zbudowane przez wszystkich zamożnych mieszkańców miasta, a stopniowo za fasadami frontu rosną całe labirynty nowych budynków.

Studnia-stodoła: znaki i główne odmiany

Tradycyjnie "dobrze" nazywa się dziedziniec otoczony ze wszystkich stron domami zbudowanymi blisko siebie. Przestrzeń wewnętrzna między sąsiednimi budynkami może być stosunkowo duża i nie może przekraczać standardowej przestrzeni magazynowej. Możesz wejść na podwórko – dobrze przez łuki lub główne wejście. Podczas ZSRR wiele przejść zostało zapieczętowanych, ale turyści nie tracą serca, a jeśli chcesz, zawsze możesz znaleźć dziurę.

Szczególnie uderzające są dziedzińce w studniach w Sankt Petersburgu. Widząc taki cud myślenia architektonicznego, pyta się: jak żyć w mieszkaniu, którego okna nie znają światła słonecznego i wychodzą na fasadzie sąsiedniego domu? Warto poświęcić hołd architektom przeszłości, w większości takich budynków mieszkalnych szczególny układ. Wszystkie okna wychodzą na dziedziniec – patrz schody, korytarze, łazienki i kuchnie, a także inne pomieszczenia gospodarcze. Ponadto, na pierwszym piętrze budynków położonych zbyt blisko sąsiednich budynków zwykle nie ma okien.

Wilhelm Pel i jego griffins

Jedna z najbardziej niezwykłych i interesujących dziedziniec-studni znajduje się na wyspie Wasilievsky. Za starą fasadą domu nr 18 z 7. linii jest mały dziedziniec, większość zajmowanej przez Griffin Tower. Cegła o cylindrycznej strukturze, o średnicy około 2 metrów i wysokości około 11 metrów. W starym kwartale farmaceuty jest niezwykły widok. Przednia fasada dziedzińca jest budynkiem, w którym znajduje się jeden z najstarszych aptek w mieście.

Od połowy dziewiętnastego wieku żył i pracował tutaj dr Wilhelm Pel. Wiele legend mówi nam, że ten człowiek był nie tylko aptekarzem, ale także utalentowanym alchemikiem. Wieża jest również związana z nazwą Pel. Zgodnie z niektórymi wersjami laboratorium naukowca znajdowało się wewnątrz, z drugiej zaś pełniło funkcję rysunku dla podziemnego laboratorium. Sceptycy uważają, że przed nimi jest fragment rury z starej kotłowni.

Wieża Griffin zdobyła swoją nazwę z powodu innego mitu wśród turystów. Uważa się, że Pel otworzył wzór szczęścia i polecił mu chronić griffiny, które są ukryte w ciągu dnia w ceglanej rurze. Na ścianach wieży znajdują się postacie, jeśli przeczytasz je wszystkie – możesz nauczyć się tego samego kodu i osiągnąć wszystkie swoje pragnienia. Niestety, to nic więcej niż piękna miejska legenda – "Tajemnicze" litery pojawiły się na wieży w 1994 roku z inicjatywy twórczej grupy współczesnych artystów.

Dom Tołstoja

Jeden z najbardziej znanych i pięknych domów w Petersburgu został zbudowany na zlecenie hrabia P. Tolstoy. Dokładny adres tej imponującej struktury architektonicznej: ul. Rubinsteina, 15-17.

Dom Tołstoja, jak nazywano go ludem, jest godnym przykładem północnej secesji. Przednia fasada zdobi wysokie łuki, na wyższych piętrach znajdują się loggie. Co warto zauważyć, ten dom został pierwotnie uruchomiony z rurą wodną, windą i pralnią. Właściciel budynku przemyślał wszystkie szczegóły, pomieszczenia mieszkalne różnią się znacznie wielkością i komfortem. Cały problem polega na tym, że dom Tołstoja został zbudowany jako dom ogólnokrajowy przeznaczony dla najemców różnych posiadłości.

Dziś nie wszyscy mieszkańcy są świadomi faktu, że za fasadą budynku znajduje się kilka tajnych, dobrze ukształtowanych dziedzińców. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić ten punkt orientacyjny, nie bądź leniwy, aby spojrzeć na łuki.

Najbardziej znanymi dziedzińcami w Petersburgu są: adresy

Zwykle atrakcje tej kategorii nie są zawarte w przewodnikach turystycznych. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą twarz Petersburga, zalecamy osobiście odwiedzić co najmniej 2-3 studzienki. Bądź przygotowany na to, że przechodzenie za elewacją frontową nie będzie łatwe. Przechodzą do wielu z tych dziedzińców są chronione przez kombinowane zamki, ale można negocjować z mieszkańcami.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów jest Dvukh Dvor, położony na 4 linii na Wyspie Wasilievsky. W sąsiednich domach jest niewiele miejsca, a dach jest chroniony kratką od góry. Jeśli wpadniesz do środka i popatrz na "niebo w komórce", możesz życzyć sobie i stanie się prawdą.

Unikatowy nawet przez standardy w Petersburgu, pierścień dziedzińca znajduje się na nasypie rzeki Fontanka, 92. W pobliżu domy naprawdę tworzą prawe koło. Stocznia sama w sobie jest wystarczająco duża, ale z jakiegoś powodu większość osób doświadcza dyskomfortu.

Ciekawe zjawisko architektoniczne i ośmiokątny dziedziniec. Możesz odwiedzić go pod adresem: Maly Prospekt, 1B. Wejdź do łuku i cieszysz się nawet wielobokiem nad głową.

W rzeczywistości stodoły w Petersburgu są dużo większe, można je szukać. Wystarczy dokładnie przeanalizować mapę miasta i pójść na spacer.

Legendy miasta i fakty dotyczące studni w Petersburgu

Nowoczesne stodoły w Petersburgu wyglądają inaczej. Niektóre z nich są bardzo małe, ponuro i zabłocone, a inne przypominają europejskie dziedzińce – z czystymi kwiatowymi łóżkami i mnóstwem zieleni. Większość studni znajduje się w historycznych i najdroższych dzielnicach miasta. Oznacza to, że taka obudowa jest uważana za elitę.

Psychologowie nie widzą nic dobrego w studniach i wierzą, że taka zamknięta przestrzeń ma negatywny wpływ na psychikę ludzi. A jednak stare domy (Petersburg) są piękne na swój sposób i mogą pochwalić się szczególną atmosferą. Organizacje publiczne i wielu mieszkańców miasta opowiadają się za ochroną studni, terminową konserwacją ich napraw.