483 Shares 1775 views

Różnica LSD – co to jest?

Każdy kierowca chce dowiedzieć się o swoim samochodzie jak najwięcej użytecznych i ważnych informacji, jak to możliwe. Oczywiście, jeśli nie wiesz, co jest różnicą, nadal możesz jeździć. Ale to się skończyło – nie będziesz w stanie zrobić więcej, ale wielu kierowców wolą naprawę swojego czterokołowego przyjaciela na własną rękę. Ponadto kierowcy mają własną prywatną społeczność i trudno się do niej dostać, jeśli nie masz pojęcia, jak działa Twój samochód. To dlatego, że musisz studiować absolutnie wszystkie małe rzeczy, ponieważ mogą one przydać się w przyszłości.

W tym artykule różnicę LSD będzie rozważana szczegółowo. Co to jest? Jak to działa? Jaki gatunek ma? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w trakcie czytania artykułu o różnicach między LSD. Co to jest? To jest pierwsze pytanie, na które chciałbym znaleźć odpowiedź, ale nie spiesz się. Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, co zasadniczo jest zróżnicowane, jeśli tego nie wiesz. Jeśli te informacje są już znane, można po prostu odświeżyć swoją wiedzę przed przejściem do głównej części artykułu.

Co to jest różnica?

Głównym tematem tego materiału jest różnica LSD: jak to jest, jak to działa i tak dalej. Ale najpierw należy się dowiedzieć, co jest zasadniczo różnicą. Wielu entuzjastów samochodów znają już definicję tej koncepcji, ale jeśli jeszcze nie wiesz, informacje te staną się bardzo ważne dla dalszego studiowania tego tematu.

Różnicą w terminologii motoryzacyjnej jest mechanizm, który stanowi część przekładni. Służy do nadawania mocy, ale ma jedną interesującą cechę, dzięki której otrzymała takie imię. Faktem jest, że moc w dyferencjału jest podzielona w procesie obrotu lub na dwa połączone różnie przepływy, albo dwa przepływy energii są sumowane w jeden. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oba strumienie mocy są ze sobą połączone inaczej, tzn. W sumie dają 100 procent pojemności, ale nie mają konkretnego wskaźnika. Innymi słowy, mogą one dawać zarówno 50 do 50 procent mocy, i 70 do 30 procent, i 100 do 0 procent, i vice versa, 0 do 100 procent mocy.

Cóż, to są podstawowe informacje o samej dyferencjacji. Temat artykułu nieco się różni, dlatego warto rozważyć problem. Przedmiotem artykułu jest różnica LSD, co to jest, jak działa mechanizm i jakie są jego rodzaje. To jest dokładnie to, co zostanie omówione później.

Sama blokada dyferencjału

Różnicowa różnica ciśnień LSD jest samoczynnie blokowana i znacznie różni się od klasycznej wersji. Jakie są różnice? Faktem jest, że wraz z pojawieniem się dużej różnicy prędkości obrotowych wałów osi napędu kół, włącza się blokada umożliwiająca szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. Najprostszym przykładem jest poślizg przednich lub tylnych kół, był to główny powód potrzeby konieczności zmiany klasycznej różnicy. Kiedy jedna z osi zaczyna się przewijać, ponieważ koła nie mogą pokonać tej lub tej części drogi, blokada samoczynnie blokująca może stać się prawdziwym zbawieniem.

Naturalnie, dla gładkiej i gładkiej nawierzchni nie potrzebujesz takiego zamka – ale to jest kolejny powód, dla którego zwracasz większą uwagę na teorię. W końcu istnieją róŜnice w róŜnych typach blokad, które są odpowiednie dla róŜnych samochodów, a takŜe dla róŜnych nawierzchni i warunków drogowych. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z różnicą LSD.

Skrót

Masz ogólne pojęcie o różnicach w LSD, ale jeśli zapytasz, co te trzy litery oznaczają w tytule, co możesz odpowiedzieć? W rzeczywistości wszystko jest całkiem proste – ta skrót oznacza Limited Slip Differential, które można przetłumaczyć na różne sposoby.

Jedna z opcji została już wspomniana powyżej – różnica zwiększonego tarcia, ale często można znaleźć inną – różnicę ze zwiększoną odpornością wewnętrzną. Obydwa opcje są poprawne, a jeśli z nich skorzystasz, najprawdopodobniej zostanie zrozumiałe. Oczywiście oczywiście dużo łatwiej jest użyć skrótu LSD, ponieważ jest uniwersalny, pojemny i zrozumiały dla każdego.

Jednak to tylko teoretyczne dane – nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak działa różnica LSD i zaczyna się od jej porównania z klasycznym analogowym.

Porównanie różnicowej LSD z klasyczną

Klasyczna różnica ma również kilka nazw, z których każdy jest stosowany dość szeroko. Można go nazwać standardowym, otwartym, a nawet wolnym – a jego cechą wyróżniającą jest fakt, że ma ona dopuszczalną możliwość różnicy prędkości kątowych wałów wyjściowych. Co to znaczy? Oznacza to, że każdy z wałków wyjściowych może pracować w stu procentach lub zerowym procentie. To z kolei oznacza, że jeden z szybów może się zatrzymać. Można to łatwo zauważyć podczas jazdy, gdy jedno koło ma pełną moc, a drugie nie kręci się w ogóle.

W jaki sposób różnica LSD rozwiązuje ten problem? Zasada działania tego mechanizmu jest bardzo prosta: posiada automatyczny system blokujący, który umożliwia różnicę mocy dwóch strumieni, ale na tyle mały, na przykład 60 procent na 40 procent. Jednakże, gdy różnica ta przekracza dopuszczalne granice, występuje blokada, która chroni samochód przed negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska. Praca LSD-różnica jest najbardziej widoczne w pojazdach off-road, a także w samochodach sportowych.

Gdzie jest to urządzenie?

Jak już wiesz, dla każdego typu samochodów istnieją różne różnice i sposoby blokowania różnicy w mocy. Jeśli prowadzisz samochód na gładkiej i gładkiej betonowej drodze lub drodze, nie musisz się martwić o problem opisany powyżej. Jak powiedziano wcześniej, najbardziej odpowiednia różnica jest w samochodach terenowych i samochodach sportowych. Jeśli prowadzisz SUV, najprawdopodobniej musisz poruszać się po nierównym terenie, gdzie są duże szanse, że samochód zacznie się poślizgnąć. Aby tego uniknąć, jak już wcześniej zrozumiano, potrzebujesz wysokiej jakości blokady różnicowej.

Wersja LSD jest idealna do tego, równomiernie rozprowadza przepływy mocy i nie pozwala, aby jeden wałek uzyskał całą moc, a drugi pozostawał nieruchomy. W przybliżeniu to samo dzieje się w przypadku prowadzenia samochodu sportowego. Jednak w tym przypadku Twoim celem nie jest radzenie sobie z trudnym terenem, ale pokonanie asfaltu na starcie.

Jeśli co najmniej raz zobaczyłeś, jak samochód zaczyna z dużą prędkością od miejsca, po prostu zauważyłeś, że koła na początku są przewijane – jest to spowodowane zbyt dużą różnicą w przepływach mocy. Sama blokada różnicowa zmniejsza tę różnicę do akceptowalnego minimum, co minimalizuje przewijanie kół na starcie z dużą prędkością. Tak więc na przykład różnica LSD modelu wyścigowego Subaru będzie się starała maksymalnie ograniczyć różnicę między przepływem mocy, ale bez wpływu na ogólną wydajność samochodu.

Zasada działania

Już teraz udało się uzyskać ogólny pogląd na to, jak ta odmiana działa, ale warto na tym chwilę zamieszkać oddzielnie. Wszakże zasadą pracy jest to, co jest najważniejszym punktem w zrozumieniu całego urządzenia. Mechanizm ten działa w ten sam sposób jak klasyczny, zasilanie odbywa się przez dwa kanały, jednakże istnieje fabryczna granica różnicy między tymi dwoma możliwościami, które można osiągnąć w trakcie ruchu.

W rezultacie, gdy wystąpi nieprzewidziana sytuacja, a moc jednego strumienia zaczyna znacznie przewyższać moc drugiego, ta sama blokada działa. W rezultacie następuje redystrybucja mocy, a raczej zresetowanie jej do standardowej dystrybucji, czyli 50 do 50 procent. Normalizacja momentu obrotowego pozwala wyjść z trudnej sytuacji. W nowoczesnych odmianach różnicowych blokada pozostaje aktywna, dopóki sytuacja nie powróci do stanu normalnego, to znaczy do momentu całkowitego przywrócenia kontaktu z drogą.

Rodzaje różnic LSD

Gdy stało się jasne, mechanizmy te są daleko od jedynych samochodów na świecie. Są one jednak również podzielone na gatunki, które należy również rozważyć bardziej szczegółowo. Są tylko dwa główne typy, ale działają całkowicie według różnych zasad. Pierwszy to projekt, który opiera się na czułości na różnicę prędkości, podczas gdy drugi jest na czułość na różnicę w transmisji momentu. Ale czy naprawdę tak wspaniale zwrócić szczególną uwagę na to? Nadszedł czas dowiedzieć się o tym.

Różnica między różnicami LSD

Więc jeśli masz wybór pomiędzy dwoma mechanizmami, z których jeden włącza blokadę w zależności od różnicy prędkości, a drugi – w zależności od różnicy momentu obrotowego, którą należy wybrać?

Warto wiedzieć, że pierwszy rodzaj jest o wiele bardziej popularny, jest używany w większości samochodów, na których zainstalowano różnicę LSD. Dlatego nadal warto dokonać wyboru na jego rzecz. Jest tyle, co dwa powody. Pierwszym jest to, że różnica działa dzięki konstrukcji opartej na lepkim sprzężeniu – dość prostym mechanizmie, który jest łatwy w produkcji i niedrogie. W związku z tym cena za taką różnicę będzie niższa, a mechaniczna blokada drugiego rodzaju jest droższa w produkcji, a tym samym będzie kosztować więcej przy zakupie.

Drugim powodem jest prostota i bezpretensjonalny lepki sprzęg – generalnie nie musisz się tym zajmować, a jeśli coś się z tym stanie, naprawa będzie prosta i niedroga. Jeśli weźmiemy pod uwagę drugi rodzaj różnicy, projekt jest dość skomplikowany, ma wiele szczegółów, więc naprawienie różnic w LSD będzie trudne i kosztowne.

Różnice wrażliwe na różnicę prędkości

Teraz nadszedł czas na dokładniejsze przyjrzenie się obydwu gatunkom, ponieważ mają również swój podział – jak widać, to pytanie nie jest takie proste, jak się wydaje.

Więc pierwsza wersja mechanizmów, oparta na wrażliwości na różnicę prędkości, jest lepką różnicą. Trzeba bardzo starannie dobrać olej do LSD-różnicy tego typu, ponieważ ważną rolę odgrywa żel silikonowy, który nie powinien być mieszany z olejem. W tym celu sprzęgło lepkie, czyli główny zbiornik tego urządzenia, jest szczelnie zamknięte.

Ściśle mówiąc, to właśnie z powodu żelu uzyskuje się jedną z najważniejszych zalet tego typu różnic – działają one bardzo sprawnie z powodu zmian właściwości tego żelu. Dzięki temu stopniowo zanika, co stanowi problem wielu skrzyń biegów. Ze względu na fakt, że obecnie przemysł motoryzacyjny ma głównie na celu poprawienie komfortu kierowcy i pasażerów, ta waluta okazała się bardzo ważna.

Nie sądzę jednak, aby ten typ różnicy był idealny – ma swoje wady. Na przykład praca tutaj odbywa się kosztem ciśnienia płynu, co powoduje stratę energii, a tym samym zużycie paliwa wzrasta. Również nie zapominaj, że ten mechanizm jest bardzo wrażliwy na duże obciążenia, dzięki czemu każdy silnik skutecznie spada. I, oczywiście, olej o różnicy LSD, o czym wspomniano powyżej, powinien być wysokiej jakości, ponieważ sprzęgło lepkie ma zwiększoną czułość na uszczelnieniach.

Istnieją jednak inne mechanizmy różnicujące, wrażliwe na różnicę prędkości – działają na zasadzie "hern pump". Jest to stosunkowo niedawna technologia – dokładniej zaczęła się rozwijać wraz z postępem komputerów, ponieważ kierowca może prowadzić samoistną pompę hertronic w nowoczesnych samochodach. Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości ten typ stanie się najbardziej popularny – na przykład na wszystkich samochodach Toyota. Ale nie zapominaj, że teraz musisz dokładnie wybrać olej na LSD. Różnica między Toyota a innymi markami, które korzystają z tej technologii jest na nią wrażliwa.

Różnice wrażliwe na różnicę w przenoszeniu momentu obrotowego

Cóż, drugi typ, jak już wiesz, jest wrażliwy na różnicę prędkości, ale na przenoszenie momentu obrotowego. Oczywiście konstrukcja tego mechanizmu jest uderzająco odmienna – najczęściej na rynku istnieją mechaniczne mechanizmy różnic ślimakowych. Zasadą ich pracy jest zapewnienie automatycznego blokowania w przypadku, gdy różnica momentu obrotowego między korpusem a wałem napędowym przekracza dopuszczalną normę. W rezultacie, jeśli ta różnica wzrośnie do nieakceptowalnych poziomów, następuje automatyczna redystrybucja momentu obrotowego.

Warto zwrócić uwagę na to, że blokada nie jest kompletna, tzn. Zależy od tego, jaka jest różnica między momentem obrotowym korpusu a wałem napędowym. Często jest to tylna różnica LSD – oznacza to, że nie jest ona zainstalowana na przedzie, ale na tylnej osi samochodu.

Możesz spotykać się z dwoma najpopularniejszymi podgatunkami tego mechanizmu – skrętem i kvayfem. Pierwszy został utworzony bezpośrednio z dwóch angielskich słów, momentu obrotowego i sensacji, które są przetłumaczone odpowiednio jako "moment obrotowy" i "wrażliwy".

Cóż, teraz wiesz prawie wszystko, co musisz wiedzieć o takim mechanizmie, jak różnicę LSD. Toyota, BMW, Mercedes i wszystkie wiodące marki samochodów są prawie zawsze wyposażone w takie urządzenia, ponieważ w tej chwili są najbardziej skuteczne.