259 Shares 1891 views

„Białe Noce” Dostojewski: Podsumowanie i analiza

„Białe Noce” Dostojewski należą do gatunku sentymentalnej powieści. Skład produktu jest bardzo interesujące dla badaczy: powieść składa się z kilku nowel, z których każdy opowiada o jednym romantyczną noc w życiu bohatera.

krawat

Powieść „Białe Noce” Dostojewskiego jest prowadzona z twarzy młodego człowieka, który nazywa siebie „marzycielem”. Podobnie jak w wielu innych dziełach wielkiego rosyjskiego pisarza, akcja toczy się w Petersburgu: marzyciel mieszka tu od ośmiu lat, bierze mały pokój i idzie do pracy. On nie ma przyjaciół w swoim wolnym czasie młody człowiek woli wędrować po ulicach sama, patrząc na dom. Raz na nabrzeżu, spostrzega dziewczynę, która nawiedza Pan nawiedzony. Litując się nad nieznajomym płaczącej marzyciela banishes pijanego dandysa i odprowadza ją do domu.

system image

W powieści „Białe noce” w literackim wydaniu Dostojewskiego dwóch głównych bohaterów: narratora i Nastenka. To jest na żywo, bezpośrednie i ufając dziewczyna, ona opowiada nemudrenyh historię Dreamer of jego życia po śmierci jego rodziców, dziewczynka mieszkała ze ślepą babkę, która tak Peklo o swojej moralności że prishpilivayut bezpieczeństwa spódnica pin do swojego stroju. Życie dwóch kobiet zmieniła się, kiedy osiedlili lokatora. Anastasia zakochała się w nim, ale błagał ubóstwa i obiecał poślubić ją w roku, a potem zniknął.

wynik

„Białe Noce” Dostojewski skończyć w najlepszych tradycji autora „Pięcioksiąg”: marzyciela, mówiąc w roli szlachetnego kochanka, zwany osobiście dostarczyć do nas Nastya jej zdradliwy kochanek, ale on nie odpowiada. Młodzi ludzie będą zawiązać węzeł. Jednakże, jeśli w finale bohater wszystko było w porządku, to nie był Dostojewski. „Białe Noce” dobiegła końca, co następuje: podczas spaceru Nastya spotyka byłego lokatora; Okazuje się, że on nigdy nie zapomniał dziewczynę. Kochankowie są połączone, a romantyczne, magiczne noce marzyciel zastąpiony przez ponury, deszczowy poranek.

protagonista

Jeśli chodzi o obraz śniącego, coś o tym powinien powiedzieć, co następuje: samotny, dumny, cienki uczucie młodego człowieka, który jest zdolny do głębokich uczuć. Wydawało się, że otwierając galerię postaci jak wielkiego rosyjskiego pisarza. Obraz marzyciela można uznać za autobiograficzne: Sam za nim Dostojewski. „Z jednej strony – deklaruje pisarza – fikcyjna życie trwa od prawdziwej rzeczywistości, ale jak wielka jest jego wartość twórczy Ale w końcu tylko jedna rzecz, która się liczy.”.

„Białe Noce”, Dostojewski: Podsumowanie

W skrócie, powieść to historia nieudanej miłości: bohater jest gotowy dać z siebie wszystko dla dobra swojej dziewczyny, ale kiedy ofiara okazuje się niepotrzebna, śniący nie jest rozgoryczony, nie przeklinać los i innych. Uśmiechnął Nastya błogosławi jej nowe życie, miłość chłopców jest tak czyste i jasne, białe noce. Podobnie jak wielu wczesnych dzieł Dostojewskiego „Białe noce” w wielu aspektach kontynuować tradycję sentymentalizmu.