641 Shares 4746 views

Oidium – choroba grzybiczna winogron. Leczenie fungicydami

Stosunkowo niedawne występowanie winogron w ogrodach syberyjskich o dobrej sztuce agrotechnicznej nie przyczyniało się do akumulacji patogenów chorób tej kultury. Amatorskie winnice nie potrzebowały ochrony chemicznej.

Ale, przywożone z innych regionów i regionów winorośli różnych odmian, doprowadziły do pojawienia się i rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób winogron. Najbardziej szkodliwym jest oidium – choroba grzybiczna winogron, której leczenie rozpoczyna się natychmiast.

Spotkaj się: oidium, on jest sproszkowany pleśń rosy, on jest cinder

Po raz pierwszy odkryto ponad półtora roku temu w Anglii, ta choroba winogron szybko się rozprzestrzeniła na całym świecie. Odmiany, które są oporne na oidzie, w naturze są bardzo małe. Jeśli na młodej winorośli (najczęściej u podstawy nerki) pojawia się biała powłoka, przechodząca do całej pędów lub już żółkna lub czarna (w tym przypadku pęd zaczyna się zwęglać, wysycha), wiedz, że jest to oidium – choroba winogron. Leczenie fungicydami jest pewnym sposobem na zniszczenie tego ataku. Zakład należy leczyć natychmiast po wykryciu takiej blaszki. Następny etap rozwoju choroby: na liściach, częściej w górnej części, grzyb pojawia się w postaci szarych, proszkowych powłok, liść pokryty jest brązowymi plamkami i wysycha. Ale najbardziej niebezpiecznym jest porażka winogron, na której pasożyta może rozmnażać się od momentu ich jajników do dojrzewania. Szczotka nakrapiana jest tłustą szarą powłoką, jagody pokryte są najpierw plamami, pomarszczonymi i suchymi. Jeśli jagody są w fazie dojrzewania, to jest mokry rot. Skóra na winogronach się rozdziela i nasiona wysadzają. W jagodach jest kilka cukrów, dojrzewanie nie występuje. Jeśli dojdzie do nasilenia owsa, winogrona nie nadają się do użycia. Kolejnym grzybem jest szary gnić, ale dotyczy wyłącznie jagód, co jest typowe dla tej choroby winogron. Z zdjęciami oidium porównaj zdjęcie tego pędzla z szarym rotem – różnica jest oczywista.

Środki mające na celu zwalczanie dolegliwości grzybowych

Oidium to straszna choroba winogron. Leczenie sadzenia na pierwszym oznakowaniu może rozpocząć się od użycia siarki koloidalnej. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie, więc praktykuj opryskiwanie leku rano w bezwietrznej, ciepłej pogodzie po wyschnięciu zielonej części winorośli. Siarę zmieszano z dobrze przesianym jesionem drzewnym w stosunku 3: 1. W pierwszych objawach natryskiwania oidium roztworem nadmanganianu potasu o lekko różowym kolorze stosuje się roztwór sody do pieczenia o stężeniu 0,5%. Jeśli jednak ta choroba winogron już się spieszy, leczenie bez fungicydów prawdopodobnie nie powiedzie się.

Do stosowania w amatorskich winnicach i ogrodach w celu zwalczania chorób grzybowych dopuszczalne są takie preparaty z substancją grzybobójczą jako "Albit", "Abiga-peak", "Planrys", "Integral". Przetwarzanie winogron z chorób za pomocą tych środków jest prowadzone w okresie uprawy i powinno być przeprowadzane ściśle według instrukcji. Najbardziej skuteczny jest preparat "Integral" – pojedynczy spray w winnicy, a inne środki muszą być przeprowadzone od 5 do 8 zabiegów.