466 Shares 4749 views

Im bardziej siadam, tym więcej łapię: łapiąc catfish na donku

Som to jedna z największych ryb żyjących w słodkiej wodzie, jej waga w niektórych przypadkach może przekroczyć 200 kg. Oczywiście, takie okazy są bardzo rzadkie, ale suma sumy 40-50 kg złapana jest prawie każdego lata. Złapanie dużych sumów to cała nauka i dla nowicjusza rybaka, w którym takie przedsiębiorstwo może przynieść kłopoty. Bez doświadczenia dotykania sumy na donce – idea jest pusta.


Typowe siedlisko sumy to rzeka z spokojnym, wolnym prądem, występuje także w jeziorach i stawach. Dzień zwykle stoi w głębokich otworach, basenie, lubi trzymać się w pobliżu snags, dużych skał, pod stromym bankiem. Z początkiem ciemności przebiega w mniejsze miejsca do polowania. Sumka to drapieżnik, karmi się głównie rybami, ale zazwyczaj można złapać wszelkie żywe stworzenia, które znajdują się w żaby wodnej, węży, piskląt ptactwa wodnego itp. Małe skorupy karmi się również mięczakami, robakami, pijawkami.

Catfish jak ciepłej wody, więc zaczyna się w końcu kwietnia – na początku maja i do końca września, najlepiej ugryźć w środku i późnym latem. Złapanie sumy na donku jest zazwyczaj skuteczne w nocy – w nocy, wcześnie rano lub późno w nocy w ciepłej, spokojnej pogodzie. Gdzie jest duża ilość ryb, możesz złapać ją w ciągu dnia. Ponieważ wolałby pozostać na dnie, połów kraba na donku są często najlepszym rozwiązaniem, rzadziej korzystają z wędzisk pływających. Jako dysza używano zhivet, pikantnych rumowisk, kawałków świeżego mięsa lub ryb. Niektórzy wędkarze twierdzą, że najlepszą dyszą dla sumy jest żaba, z reguły jest ona szydełkowana stopą. Złapanie sumy na żabie jest bardzo kłopotliwe, ponieważ duże pieniądze zacierają się na tę przynętę. Małe sumy są z powodzeniem złapane na pełzanie, niedźwiedzie.

Naturalnie, w przypadku tak dużej ryby potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, potężnego pręta, który może wytrzymać poważny opór ekstrakcji, z cewką, aby ułatwić przetrwanie, silną linę i haczyki. Jednakże, aby przejść do ekstremów, też nie powinno być, szorstki atak będzie przestraszyć sumy, a także inne ryby. Aby złapać sumy o wadze do 25 kg, wystarczy wystarczająca ilość wędek o średnicy 0,7-0,9 mm, haczyki nr 10-12 lub 14-16, jeśli są pojedyncze.

Nie zaleca się rzucania dyszy w dołach, ryba, która stoi tam, jest zwykle nieaktywna, a ponadto suma skłania się do snags i mylić linię, a całkiem często się to udaje. Najlepszym sposobem jest złapanie sumy na osiołku na płytkich wodach w pobliżu doków, ponieważ jest tam, że polowanie na sumy. Ukąszenie może być inne. Głodny drapieżnik zazwyczaj odważnie nosi dyszę i często sam się wykrywa. Dobrze karmione i ostrożne sumy mogą przez długi czas krążyć w pobliżu przynęty, próbując go na ząb i pozwolić, aby ponownie. W takim przypadku można spróbować wyciąć go nierównym szarpnięciem. W przypadku szczęścia konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego cięcia, dzięki czemu hak bezpiecznie przykleja zdobycz.

Podobnie jak większość drapieżnych ryb, suma może być zwinięta. Wybór tu przynęt jest dość zróżnicowany – mogą to być duże obrotowe i wibracyjne łyżki, utonięcia woblerów i twisterów, martwa ryba w mgnieniu oka. Przynęta jest zazwyczaj powoli prowadzona w pobliżu dna, z gładkimi wypłukaniami. Na dużej głębokości, suma złapana jest w błysk. Aby to zrobić, użyj ważonych, łyżeczkowych przynęt, długich i wąskich, z pojedynczą lub potrójną crochetą. Czasami na haczyku dodaje się mały twister lub kawałek ryb.

Nie można nie wspomnieć o tak konkretnej metodzie jak wykuwanie kucia. Wędkarze ćwiczący twierdzą, że jest to najlepszy sposób, aby złapać dużą sumę. Zazwyczaj łapią się na rzekach. Siedząc w łodzi pływającej wzdłuż strumienia, rybak uderza wodę w "kvok" – specjalną drewnianą kadzidło lub dużą łyżeczkę, wydobywając odgłosy bulgotania. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego te dźwięki przyciągają samice, być może ze względu na ich podobieństwo do skrzekania żab. Kłuski do połowu w ten sposób przypominają donkę, ale zwykle jest ona trzymana w wodzie, a tylko wiosną i jesienią zimna woda spada do dołu. Na haku nie tylko żaba jest zasadzona, ale ogólnie rzecz biorąc każda przynęta nadaje się do połowów dennych lub pływających.