453 Shares 8280 views

KRAZ-214: historia ciężarówce wojskowej, specyfikacje

Co do zasady, w przemyśle motoryzacyjnym Związku Radzieckiego większość powstającego modelu jest struktura złożona z kilku wydanych wcześniej modeli krajowych lub zostało oparte na producentów importu samochodów. I inżynierowie jarosławskim Automobile Plant, pod kierownictwem głównego projektanta VV Osepchugova, podczas tworzenia nowego ciężarówkę wojskową terenowy postanowił iść na uboczu.

KRAZ-214: Początek drogi

Prace nad projektem nowego ciągnika samochodowego rozpoczęła się w 1950 roku. Samochód przypisany indeks YAZ-214, który w 1959 roku, po przeniesieniu produkcji samochodów ciężarowych z Jarosławia do Kremenczug, został zmieniony na KRAZ-214. Od projektantów chciał stworzyć samochód zdolny do przenoszenia obciążeń w różnych kategoriach i kierunków, jak i personelu w każdych warunkach, niezależnie od jakości drogi i poziomu terenu. Ponadto, zdolność maszyny miał obejmują zdolność do holowania ciężkich przyczep. Ogólnie rzecz biorąc, musimy wojsko był wszechstronny i niezawodny transport.

Narodziny samochodu

Podczas Wielkiej patriotycznych Amerykanów w ramach Lend-Lease dostarczanych do ZSRR jego wyposażenie. Jedna z tych maszyn była ciężarówka 12-tonowy Diament T 980. Stało prototyp opracowany przez sowiecką maszynę YAZ-214.

Amerykanie dostał go: elementy ramy, przesyłowych i podwozia. Silnik, mimo że miał oznaczonego YAZ-206, jest kopią GMC 71-6, dla których licencja została zakupiona przez ZSRR ponownie, amerykański General Motors. Był to silnik dwusuwowy diesel z sześcioma cylindrami.

YAZ-210g, nawiasem mówiąc, są również zbierane na próbkach amerykańskiej technologii „przedstawił” wewnętrzne osie tylne ciężarówka, centralnym mechanizmem różnicowym i skrzynki rozdzielczej.

Na zainstalowany prototyp kabiny i koła o tej samej YAZ-210, a w 1951 roku został wprowadzony do przejść test. Wraz z sukcesem ich odejściu, nowy wózek został rekomendowany do masowej produkcji. Jednak „do głowy” maszyna została skorygowana przez kolejne 6 lat. Seryjnej produkcji samochodów ciężarowych została zorganizowana tylko w 1957 roku, a cała produkcja została podjęta z Yaz i przekazywane do przenośnika Kremenczug fabryce samochodów dwa lata później.

Opis maszyny

Nowy KRAZ-214 posiada wysoką wytrzymałość i dobrą przepuszczalność.

Kanału tocznego się materiały do wytwarzania części ramy pojazdu. Pięć wybity, nitowane szerokości wzmocnione struktury. Przednia i tylna część ramy jest wyposażona w buforze tylnym zamontowane ciągnącego mechanizmu sprzęgającego.

Kabina z drewna pokryte metalem. W porównaniu z kabiny nowego modelu YAZ-210 ma szersze i bardziej komfortowe. Na zimowym okresie eksploatacji, to przewidziano ogrzewanie wnętrza i dmuchanie okna frontu ciepłego powietrza. Maską konstrukcja jest uzupełniona przez boczne składane ułatwia konserwację silnika.

KRAZ ciężarówki korpus 214 jest wykonany z blachy i jest modelem standardowym typu ze składanym tylnej burty. Odporne na warunki atmosferyczne korpus zamknięty markiza.

Silniki dla nowych pojazdów KrAZ, po przeniesieniu do przenośnika w Kremenczug, zaczął zainstalować wymuszony – YaMZ-206B, który jest modyfikacją YAZ-206.

Pod platformą urządzenia przewidzianego wciągarki typu mechanicznego, z poziomym bębna.

Testy wykazały, że KRAZ-214 samochody podczas jazdy bez przyczepy można przenieść na luźnej ziemi z ogranicznikiem głębokości do 60 cm, łatwo pokonywaniu rowów o głębokości 85 cm.

KRAZ-214: Dane techniczne

Główne parametry techniczne urządzenia:

 • Waga 11 ton ciężarówka była 325 kg.
 • Nośność maszyny w zależności od warunków pracy w off-road – 7 ton.
 • Ciężar holowany przyczepy zależy od gęstości gleby pod kołami i może wahać się od 5 do 50 ton.
 • Wymiary maszyny – 8,53 x 3,17 x 2,7 m (długość, szerokość, wysokość), w namiocie w wysokości kabiny 2,88 m.
 • Długość ciała – 4,565 m, szerokość – 2,49 m.
 • Mezhkolesnogo ślad – 2,03 m.
 • promień skrętu wózka bez przyczepy – 14 m.
 • Olej napędowy – 205 l. a.
 • Pojemność zbiornika paliwa – 2 zbiornik 255 litrów.
 • Prędkość rezerwa bez przyczepy – 55 km / h, z przyczepą – 40 km / h.
 • Zużycie paliwa, w zależności od warunków eksploatacji, waha się od 70 do 135 litrów na sto kilometrów.
 • Kabina jest przeznaczony dla 3 osób, ciało – do 18 osób, przepis ten został składane drewniane ławki wzdłuż boków.

KRAZ-214 był pojazd bazowy do produkcji następujących modeli samochodów ciężarowych produkowanych w Kremenczug.