145 Shares 992 views

Freeride: snowboard. Przegląd snowboardów dla freeride

Fani zimowych ekstremistów wiedzą, czym jest freeride. Snowboarding dla tej dyscypliny to nie tylko deska, ale starannie przemyślane urządzenie, które wraz z dodatkową amunicją umożliwia pokonanie barier śnieżnych. W tym przypadku wiele aspektów odgrywa rolę, nie ma żadnych drobiazgów. Z czasem spowolnić lub zemścić się na kolejce – wszystko to graniczy z życiem i śmiercią, bez przesady. Głównymi sędziami są tu zaspy, lodowate nastaje i nieprzewidywalna pogoda.

Jak wybrać rozmiar snowboardu?

Istnieją trzy główne typy desek snowboardowych (snowboardów). Różnią się między nimi w zależności od trasy i dyscypliny sportowej w następujący sposób:

  1. Freeride – deska do jazdy na głębokiej pokrywie śnieżnej w górach.
  2. Freestyle – wykonywanie różnych trudnych kombinacji, w tym skoków na trampolinach.
  3. Dyscyplina All Mountain (dla początkujących) – uniwersalne deski do jazdy konnej w parkach i na zboczach górskich.

Następnym kryterium wyboru jest rozmiar snowboard (karabin). W rzeczywistości jest to długość deski pomiędzy dwoma ekstremalnymi punktami (nos i ogon). Ten parametr jest głównym elementem przy wyborze elementu. To zależy od tego, jakiego rodzaju jazda preferuje sportowiec, i jak bardzo doświadczony jest. W zawodach o sztuczkę, krótkie deski są używane, a freeride-snowboard jest dłuższy, co związane jest z cechami narciarstwa.

Zaleca się, aby początkujący freeroni mogli jeździć na miękkich snowboardach, ponieważ są łatwiejsze w zarządzaniu. Średni i maksymalny sztywność jest dla mistrzów tego sportu, a druga opcja nie jest zbyt popularna.

Płyta frezarska APO

Wiele firm na całym świecie zajmuje się sprzętem dla danej dyscypliny. Rozważ niektóre marki i krótkie specyfikacje produktu. Przegląd snowboardów do freerideu z francuską marką APO.

Ta marka, podobnie jak wielu konkurentów, stopniowo odchodzi od produkcji uniwersalnych desek snowboardowych i stara się rozwinąć freestyle i freeride. W drugiej dyscyplinie istnieją oryginalne wersje Apocalypse. Różnią się one nowością, wysokim indeksem sztywności i klasycznym odchyleniem, aby stabilizować płytę z prędkością. Była nowością z tej firmy o nazwie Spray, która jest wyposażona w duży tępy nos i zauważalny trzpień. Nowości Rostovka wynoszą 1,6 metra.

Marka atomowa

Ta firma cieszyła się fanami ekstremalnych sportów zimowych poprzez unowocześnienie planu estetycznego, który został poddany freeride-snowboardzie w nowej serii. Wersja Banger ma teraz rdzeń topolowy i specjalny dodatek do konstrukcji, co pozwala na pewność, że czują szybkie i strome zakręty.

Główną nowością Atomic była partia Sire Float. Ta modyfikacja wyróżnia się solidną platformą roboczą, niewielkim promieniem, obecnością wahacza na łuku i odchyleniem wstecznym w stylu nart sportowych. Po przeprowadzeniu testów, deska wykazała się doskonale w głębokim i średnim pauler.

Bataleon i Burton

Ta marka nie zmienia technologii Triple Base Tech. Nadrukowane snowboardy pozostają autentyczne, jednakże Batalion rozwija projekt zewnętrzny. Teraz nos i rufa tych desek przypominają łódź w kształcie. Również drobne zmiany nastąpiły w części środkowej, które stały się szersze, co poprawiło reakcję płyty. Pozwala to używać urządzenia do jazdy w parku i na pasmo górskie.

Kolejna słynna marka w dziedzinie snowboardu Burton wprowadziła minimalne zmiany w markowych płytach freeride. Unikalne modyfikacje Malolo i Supermodelka są usuwane z produkcji, ale pojawił się nowy model o oryginalnej nazwie "Barracuda". Łączył kształt klina, profil "Flyin" i technologię Burton Squeezebo.

Inni producenci

Wśród firm, które produkują snowboardy na freeride, ocena polskich marek Contract Snowboards pozwala konkurować na równych prawach z wiodącymi producentami. Zespół opublikował przyzwoity wiersz w tym segmencie. Pierwszy model Kodeks różni się sztywnością skręcania, ma promień do dużych skrętów około dwudziestu metrów. Drugi wariant Yeti to deska podobna do pierwszej modyfikacji, która również ma kształt klina, a podstawa na nim jest przesuwana bliżej teilu. Nowości: od 1,49 do 1,59 m.

Stałym liderem wśród producentów desek freeridingowych jest Lib Tech i Gnu. Szczególną uwagę można zwrócić na kilka modeli: Birdman i La Nina mc. Pierwszą opcją jest łódź proszkowa z palcem, która zajmuje jedną trzecią długości deski, która jest optymalna tylko przy głębokim śniegu. Konceptualny model La Niny jest zorientowany freeride, ale może być używany jako uniwersalne urządzenie. Wśród aktualizacji tej serii warto zwrócić uwagę na obecność koła wahacza między wspornikami, znanym balustradą w dziobie a podobnym elementem na ogonie.

Sukienka snowboardowa

Równie ważna rola niż zarząd, grając sprzęt freerider. Powinien nie tylko chronić sportowca przed zimnem, ale także zapewnić jego bezpieczeństwo, ponieważ ten rodzaj sportu jest bardzo traumatyczny.

Tor freeride jest nieprzewidywalny i obarczony wieloma niebezpieczeństwami i pułapkami. Dla ochrony jest specjalny zestaw amunicji. Odzież powinna być funkcjonalna i nie ograniczać ruchów jeźdźca. Istnieje kilka warstw, które mają garnitur na snowboardzie, a mianowicie:

  1. Bielizna termiczna. Chroni sportowca przed hipotermią, pochłania nadmiar wilgoci. Powinien zawsze siedzieć mocno na ciele i może być wykonany z materiałów syntetycznych, wełny lub wełny.
  2. Warstwa polarowa. Głównym zadaniem tej warstwy jest zapewnienie ciepła ciała i odparowanie z pralni do membrany, nie powodując dyskomfortu dla jeźdźca.
  3. Warstwa wykończeniowa jest zabezpieczona membraną przed wiatrem i opadami atmosferycznymi.

Sprzęt ochronny

Istnieje kilka dodatkowych obowiązkowych przedmiotów niezbędnych dla sportowca. Oprócz stroju potrzebny jest następujący sprzęt do freeridingu: snowboard, kask, rękawiczki, maska i dodatkowa ochrona.

Przy wyborze kasku należy zwrócić uwagę na oznakowanie. Ochrona ta powinna dobrze obejmować ważne obszary głowy i szyi, pozwalając jednocześnie słyszeć dźwięki niebezpieczeństwa (ostrzegać innych sportowców lub hałas nadciągającej lawiny). Masa kasku również odgrywa rolę. Najlepiej wybrać element o wysokiej wytrzymałości i mały indeks ciężaru.

Dodatkową ochroną jest zbiór następujących ważnych elementów:

  • Ochrona zbroi plecy, żeber, łokci, kolan i innych stawów zagrożonych;
  • Specjalne szorty, chroniące ogon i biodra;
  • Rękawice (skóra lub sztuczne ze specjalną powłoką);

Nie zaniedbuj tych funduszy, ponieważ miękki śnieg często ustępuje mocnemu wlewowi, co jest bardzo niebezpieczne z prędkością.

Obuwie

Ważnym elementem tego sportu są prawidłowo dobrane snowboardy, buty i inne urządzenia. Jeśli chodzi o buty, można zauważyć, że powinno być wygodne wewnątrz i zapewnić dobrą przyczepność do powierzchni.

Sztywność butów dobiera się w zależności od indywidualnych cech i wymagań sportowca. Należy pamiętać, że im cięższe obuwie, tym bardziej precyzyjne oddziaływanie wysiłku mięśniowego ze śliskimi powierzchniami i krawędziami.

Wnioski

Freeride, snowboard, który ma swoje własne cechy, jest dość popularnym rodzajem sportów zimowych, a także rozrywką. Jednak jazda na łyżwiarstwie na śniegu w górach jest dość niebezpieczna, wymagająca wyszkolenia, umiejętności i koncentracji. Decydując się na freeride, nie powinieneś zaniedbywać urządzeń ochronnych, które mogą zaoszczędzić nie tylko zdrowie, ale życie.

Przy wyborze snowboardu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dla początkujących wykona się płytę z większą elastycznością, łatwiejszą w obsłudze. Wielkość urządzenia odgrywa również ważną rolę. Dodatkowa funkcjonalność sprawia, że płyta jest droższa, ale zwiększa możliwości zarządzania i stabilności.