101 Shares 1388 views

Hormon anty-Müllera i jego rola w organizmie człowieka

Hormon anty-Müllera – substancja należąca do grupy glikoprotein. Stanowi ona jedną z odmian czynników wzrostu w organizmie człowieka. Jego produkcja rozpoczyna się w trakcie rozwoju embrionalnego. Analiza hormonu anty-Mullerowskiego jest bardzo ważne we współczesnej praktyce medycznej, ponieważ wyniki jego badań można stwierdzić obecność wielu chorób układu rozrodczego.

Hormon anty-Müllera i jego rola w organizmie człowieka. Substancja ta jest odpowiedzialna za dalszy rozwój lub regresji przewodów Mullera, które są określone w organizmie człowieka podczas rozwoju płodowego. Kobiety z kanału powstają tkanki macicy i innych narządach rozrodczych. U mężczyzn, ale regres

W męskim organizmie zaczyna hormonu anty-Mullerowskiego wydzielany przez tak zwanych komórek Sertoliego. Jest substancją odpowiedzialną za przewodzie Mullera regresji. Jajniki wydzielają ten hormon przed okresem dojrzewania u mężczyzn, po czym jej poziom spada. Jeśli jakieś łamanie wydzielania tej substancji może być zachowanie kanał (rzadką postać hermafrodytyzmu), a także inne problemy związane z pracą układu rozrodczego lub powstawanie przepukliny pachwinowej.

Jak dla kobiecego ciała, hormonu anty-Mullerowskiego w nim jest syntetyzowany przez komórki jajników od urodzenia do menopauzy. Warto zauważyć, że poziom tego hormonu we krwi kobiet jest znacznie niższy niż w przypadku mężczyzn.

Analiza hormonu anty-Mullerowskiego: kiedy jest to potrzebne?

Jak już wspomniano, analiza krwi tego hormonu jest ważna, ponieważ pozwala na określenie obecności i powodować problemy z działaniem układu rozrodczego. Takie analizy przedstawiono w następujących przypadkach:

– jeśli chcesz, aby określić płeć, kiedy wizualnie sprawiają, że niemożliwe;

– ujawnić zbyt dużo wcześniej, lub odwrotnie, późną dojrzałość płciową;

– niepłodność, którego przyczyny nie są do końca jasne;

– ocenić wydajność męskiego układu rozrodczego w każdym wieku;

– ocenić stan kobiecego ciała przed menopauzą;

– gdy jest to niemożliwe lub problemy z procesem zapłodnienia;

– w odniesieniu do diagnozy raka jajnika;

Analiza hormonu anty-Mullerowskiego: jak się przygotować?

O zasadach przygotowania do analizy należy poinformować lekarza, ponieważ w każdym przypadku są indywidualne wymagania. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które powinny być przestrzegane w każdym przypadku. U kobiet, badania krwi trwa około trzech dni licząc od początku cyklu miesiączkowego. Ponadto, trzy dni przed losowaniem krwi zaleca się porzucić sport, forsownych ćwiczeń i unikać stresu i poważny niepokój. Nie powinno się palić przez co najmniej godzinę przed analizą. Ponadto, badania te nie powinny być utrzymywane w obecności ostrych chorób.

Wartości wyników analizy do hormonu anty-Mullerowskiego. Istnieje pewna zawartość zakres tego hormonu we krwi, które może być wykorzystywane w celu określenia obecności lub braku pewnych chorób. Jeśli hormonu anty-Mullerowskiego jest podwyższone, może to oznaczać:

– obecność guza jajnika tkanek ziarnistych;

– mocne opóźnienie rozwoju płciowego;

– niepłodność;

– wnętrostwo;

– policystycznych jajników oraz szereg innych chorób;

Jeśli hormonu anty-Mullerowskiego spadła, może to wynikać z następujących przestępstw:

– anorchią;

– zbyt szybki rozwój układu rozrodczego;

– początkiem menopauzy;

– otyłość;

Z wynikami analiz należy koniecznie zapoznać się z lekarzem. Jest prawdopodobne, że do ostatecznej diagnozy wymaga dodatkowych badań.

Test hormonu anty-Mullerowskiego jest bardzo ważne w procesie leczenia niepłodności, w którym zarówno płci męskiej i żeńskiej.