318 Shares 2411 views

Szybko węglowodany i powolne węglowodany: jaka jest różnica?

Rola węglowodanów w naszym organizmie trudne do przecenienia. Oni dostarczają nam energii, która jest następnie spędził na pracy mięśni, ciała ogrzewania, aktywności umysłowej. W zależności od szybkości przyswajania przez organizm, węglowodany są podzielone na szybkie i powolne. Jakie pokarmy im zawierać i jak różnią się one?

Szybko węglowodany: plusy i minusy

Ze względu na jego wartość energetyczna węglowodanów są uważane za podstawowy składnik odżywczy ludzkiej. Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba z nich w naszej diecie powinien wynosić co najmniej 50-60%. Dlatego ważne jest, aby wybrać pokarmów zawierających węglowodany.

Głównymi źródłami węglowodanów są chleb i mąkę produkty, różne zboża, ziemniaki, rośliny strączkowe i cukru i produktów zawierających go. Które z nich zawiera szybki węglowodanów?

Przede wszystkim, to cukier i różne słodycze. Ponadto, produkty zawierające węglowodany szybko obejmują dojrzałe banany, arbuzy, miód, rodzynki, biały chleb, melony, suszone figi. Węglowodany zawarte w nich szybko wchłaniane przez organizm. Ale to nie jest tak dobre, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ciało jest duża ilość energii, która jest zużywana bardzo szybko. Nadwyżka zamienia się w tłuszcz, który następnie staje się balast dla naszego organizmu. Dlatego zawierające „szybko” węglowodany pokarmów zaleca się spożywać z umiarem. Jeśli jesteś przyzwyczajony do cukru, spróbuj zastąpić je produktami takimi jak marshmallows lub marmolady – są szybko zawartość węglowodanów poniżej.

Od zawartości węglowodanów konkretnego działania produktu i sposobu przygotowania. Tak więc, ziemniaki, która obejmuje również szybkich węglowodanów, jest „nieszkodliwy” gotowana. Ale pieczone ziemniaki lub frytki przeniósł trudne. To samo odnosi się do sprzedawcy. I pszenicy i kasza, ryż i zboża są źródłem szybkich węglowodanów tylko po ugotowaniu. Inną rzeczą jest to, że ich surowy ośmielają się mieć kilka.

Jednocześnie, nie powinniśmy patrzeć na produkty zawierające węglowodany szybko, wyłącznie jako źródło problemów. Na przykład, w warunkach wysokiego stresu lub zmęczenia, są one niezbędne, jak szybko dostarczać organizmowi dużej ilości energii. Często trzeba je i nasz mózg, który zużywa 25% całkowitej energii wprowadzanej do ciała z węglowodanów. Szczególnie potrzebują takich produktów w hipoglikemii, gdy gwałtownie spada poziom cukru we krwi. W tej sytuacji, działają one jako „pierwszej pomocy”.

Jak obliczyć ilość węglowodanów w diecie

W odniesieniu do zwykłej diety zdrowej osoby, wówczas pożądane jest obecność środków spożywczych zawierających węglowodany są powolne i długie. Należą razowy chleb, owies, jęczmień, jabłka, brzoskwinie, squash. Również powolne źródła węglowodanów uwierzyć zielone warzywa, pieczarki, cebulę. Kiedy używać poziom glukozy we krwi wzrasta stopniowo. Od recyklingu powolnych węglowodanów na raz, ciało tworzy podaż energii. Pozytywnie wpływa na powolne węglowodany i nastrój – osoba czuje się spokojny i zrównoważony.

Jak obliczyć optymalną ilość węglowodanów w diecie? Koncentrując się na wspomnianej wcześniej 50-60%, trzeba pamiętać o swoim stylu życia. Jeśli są aktywnie zaangażowane w pracy umysłowej, lub poruszać się dużo, węglowodany organizm potrzebuje więcej. Warto też zwrócić uwagę na wskaźniki takie jak indeks glikemiczny (GI). Został on opracowany przez naukowców w celu określenia tempa przyswajania węglowodanów przez organizm. Jeśli jest poniżej 40, a następnie produkt zawiera powolnych węglowodanów, jeśli więcej niż 60 – najszybszy. Tabele glikemicznym pomoże Ci określić, które i w jakich ilościach powinny być zawarte w diecie.