510 Shares 1489 views

Ptasia grypa: objawy u ludzi. Leczenia, profilaktyki, wczesne objawy

Ptasiej grypy (H5N1) jest wywoływana wiele wirusów grypy, które infekują ptaki i może być przenoszona z człowieka na nich. Przenoszenie chorób występuje głównie drogą kału ustnej.

informacje historyczne

Ptasia grypa została po raz pierwszy opisana we Włoszech w roku 1880. Na początku 21 wieku, choroba rozprzestrzeniła przez ptaki migrujące z Azji Południowo-Wschodniej do innych krajów, takich jak Austria, Niemcy, Szwecja, Czechosłowacji i Rumunii, Azji, Ameryki Północnej i Południowej Afryka. Ptasiej grypy wykryto w Rosji w 2005 roku została uznana przez dzikie i wędrownych ptaków wodnych. Wybuch nie oszczędza boku Novosibirsk, Omsku Tiumeni, Kurgan regionów Czelabińsk i terytorium Ałtaj. Kolejnym hitem wirusem Kałmucji, region Tula, Turcji i Rumunii.

Po raz pierwszy wirus ptasiej grypy u ludzi odnotowano w 1997 roku w Hong Kongu.

Jakie jest ryzyko choroby

Ten rodzaj grypy jest bardzo niebezpieczne dla ludzi, mikroorganizmy są wysoce zaraźliwa i wywołać poważne uszkodzenie płuc, wirus może zarazić wątroby, nerek i mózgu. Ponadto, jest niewrażliwy na interferon leki „rimantadyny” i ma skłonność do mutacji, co czyni go jeszcze bardziej niebezpieczne. Śmiertelność choroby jest dość wysoka i wynosi 50-80%.

Czym różni się od zwykłej grypy ptasiej grypy?

Objawy u ludzi początkowo przypominają objawy zwykłej grypy. Wyciek z nosa, kaszel, zwiększenie temperatury ciała człowiek staje się słaby i powolny. Ale konsekwencje tej choroby jest bardzo ciężka, w większości przypadków kończy się śmiercią.

Dlatego też, jeśli gospodarka skurczyła się przynajmniej jeden ptak, zabić wszystkich zwierząt gospodarskich w celu uniknięcia poważnych konsekwencji.

ścieżka transmisji

Źródło zakażenia – są dzikiego ptactwa. Oni nie chorują. Będąc w stojącej wodzie, odchody ptaków pozostawione tam przez wirusa, który przez wodę zakażonego drobiu, ptactwa wodnego, a następnie reszty, którzy mają w gospodarce.

Wirus jest przenoszony przez człowieka powietrzu kropelki. Podczas kaszlu krople stoisk drób śluzu lub śliny. ich wdychania, osoba jest zainfekowany. Wirus może być przenoszony przez kontakt, dotykając przedmiotów, na których istnieje podział chorego drobiu.

Wirus może przetrwać wiele lat w temperaturze poniżej -70 ° C, a zatem może być utrzymywany w stanie zamrożenia mięsa. Upływający mięso poddane obróbce cieplnej bezpiecznie zabić wirusa w + 70 ° C, a ponadto nie mogą wytrzymać Wielokrotne zamrażanie wielu (ponad 5-krotnie).

Wysokie ryzyko złapania wirusa u osób pracujących na farmach drobiu, mieszkańców wsi, dystrybucji drobiu. Również dzieci z grup ryzyka, kobiet w ciąży i osób starszych.

Kluczowe cechy

U ptaków, choroba może występować w dwóch różnych postaciach. Pierwsza opcja nie mieć poważne konsekwencje. Ptak, który był chory przestaje ponosić, zauważyła kaszel, pióra są potargane. Drugi przykład wykonania wynalazku, w którym dochodzi do utraty układu oddechowego, pokarmowego, śmiertelnego.

Jak działa ludzki ptasiej grypy? Objawy u ludzi we wczesnym stadium są podobne do objawów grypy wspólnym zimno lub, ale bardzo szybko przekształcić się w zapalenie płuc. Choroba często kończy się śmiercią.

Okres inkubacji wynosi od jednego do siedmiu dni. Choroba jest ostra początek – z wysoką gorączką, ból mięśni i stawów. Temperatur (około 38 ° C), utrzymywano przez 10-12 dni w ciężkich przypadkach, utrzymuje się aż do śmierci.
Zapalenie krtani, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie oskrzeli pojawia się 2-3 dni, istnieje poważny ból gardła. Wraz z taką rozwoju objawów wirusowe zapalenie występuje w takiej choroby jak ptasiej grypy.

Objawy u ludzi mogą być nie tylko zatrucia i przeziębieniach. Bardzo często dotknięte, i przewodu pokarmowego, towarzyszą wymioty, biegunka, bóle brzucha. Nie może być krwawienie z nosa lub dziąseł. Osoba chora na ptasią grypę, to bardzo szybko pogorszenie zdrowia.

diagnostyka

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy medycznej przy najmniejszym podejrzeniu wystąpienia ptasiej grypy. Objawy u ludzi wystąpił po kontakcie z chorymi ptakami lub człowieka, są powodem do natychmiastowego leczenia u lekarza. Lekarz-terapeuta zbada i wywiad z pacjentem, jak również wyznaczyć dodatkowe badania. Podczas słuchania płuc jeżeli zaczęło rozwijać się zapalenie płuc, zdefiniowane przez twardą oddechu, mają trzaski. Podczas rentgenowskim wykrytego szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

Zasadniczo analizę krwi z taką chorobą Obniżenie liczby leukocytów, limfocyty i płytki krwi. W celu dokładnego rozpoznania, oprócz badania krwi, należy zdać wymaz z nosa.

U ludzi, pacjent może być powiększona wątroba może wystąpić niewydolność nerek.

Jak leczyć?

Ptasia grypa leczenie odbywa się w oddziale zakaźnym szpitala, w którym dana osoba zostanie wyznaczony przez lekami przeciwwirusowymi, wtedy jest leczenie objawowe. Najpowszechniej stosowany lek przeciwwirusowy „Tamiflu”, który został skutecznie wykorzystywane podczas epidemii roku 2008 i 2009.

Mniej niż słaby, ale skuteczny lek do leczenia ptasiej grypy – to „Arbidol”, który podawany jest w wysokiej dawce, która zapewnia maksymalne działanie przeciwwirusowe. Z ciepłem i gorączka pomaga poradzić sobie leków zawierających paracetamol ( „ibuprofen”, „Nise”, „Efferalgan”). Leki zawierające interferon potrzebny do zwiększenia odporności chorego.

Równie ważna jest pełna izolacja pacjenta, co zapobiega zakażeniu ludzi wokół nich. Chory powinien mieć poszczególne produkty higieny osobistej, pościel, ubrania, naczynia, etc. W ostrej fazie choroby jest często niezbędne do mycia górnych dróg oddechowych, aby pozbyć się nagromadzonych śluzu. Ponadto, pacjent musi przylegać do ścisłej diecie wykluczyć lub ograniczenia smażone, ostre i kwaśnych pokarmów.

profilaktyka

Aby uniknąć zakażenia, należy:

  • Unikać kontaktu z dzikim ptactwem.
  • Dzieci powinny być zakazane karmić je ręcznie.
  • Na najmniejszych oznak choroby u drobiu muszą zostać zniszczone, poinformował o incydencie do kliniki weterynaryjnej.
  • Znaleziony martwy drób, należy natychmiast zakopać ją, stawiając na grubej maski, odzież ochronną i rękawice.
  • Jeśli masz drób, nie zapomnij, aby regularnie myć ręce wodą.
  • Trzeba przejść zabiegi profilaktyczne w placówce medycznej, na terytorium, gdzie wykryto ptasią grypę. Zapobieganie obejmuje szczepienia i otrzymać leki przeciwwirusowe.
  • Chociaż przypadki infekcji po spożyciu mięsa kurcząt nie zostały oficjalnie zarejestrowane, konieczne jest, aby pamiętać ostrożności przy pieczeniu drobiu i jaj. Uważaj, obróbka cieplna przyczynia się do zniszczenia wirusa.

Jeśli znajdziesz się nawet najmniejsze oznaki ptasiej grypy tak szybko jak to możliwe, należy zwrócić placówce medycznej. Terminowe i odpowiednie opieki zdrowotnej uratuje zdrowie, aw ciężkich przypadkach – nawet życie.