181 Shares 9171 views

Hagia Sophia, Stambuł: krótki opis, zdjęcie, historia, adres, czas pracy

Z wielu atrakcji turystycznych w Turcji, być może najbardziej popularne i najczęściej odwiedzane jest Hagia Sophia (Stambuł). Mieszkańcy nazywają to Aya Sofia. Z dumą demonstrują tę wspaniałą konstrukcję dla wszystkich gości odwiedzających kraj. To nie jest przypadkowe. Hagia Sophia w Stambule, której zdjęcie widać we wszystkich broszurach turystycznych biur podróży, jest wspaniałym budynkiem o bogatej historii, oryginalnej architekturze i oryginalnym wystroju wnętrz.

Ten kultowy budynek był świadkiem wielu historycznych wydarzeń z najstarszego Konstantynopola (dzisiejsze Istambuł), jego historia pełna jest różnych, często tragicznych wydarzeń – trzęsień ziemi i zniszczenie, pożary i wojny. Niemniej Rada zachowała się i dzisiaj cieszy się z jego wielkości nie tylko mieszkańcami, ale także licznymi gośćmi miasta.

Hagia Sophia w Stambule: historia stworzenia

Wielu będzie dziwne, że od ponad 1000 lat budynek ten był największą świątynią w świecie prawosławnym. Pierwszy budynek w miejscu obecnej Rady pojawił się w 360 roku, za panowania Konstantyna. Stosunkowo mała bazylika była pokryta drewnianym dachem i miała odpowiedni kształt.

W 404 r. Podczas publicznych zamieszek budynek został spalony. Teodozjusz II nakazał jej rekonstrukcję w 415 roku pne. Nowa Bazylika miała pięć nawy, a także drewniany dach. W 532 r., Po burzliwym niepokojeniu (powstaniu Nicka), za panowania cesarza Justyniana, budynek ten również został zniszczony.

O tym, kto zbudował poprzednie świątynie, nie ma wiarygodnych danych. Ale imiona twórców obecnego budynku są dobrze znane. To Anzemios i Isidoros. Katedra św. Zofii w Konstantynopolu (Stambuł) została zbudowana dzięki temu samym Justynianowi. Architektura nowej struktury znacznie różniła się od istniejących już bazylików.

Pierwsza świątynia

Kościół katedralny został ustanowiony w 532 r., A po pięciu latach (w 537 r.) Odbyła się pierwsza służba boska pod jego sklepieniami łukowymi. Później Aya Sophia stała się stałym miejscem koronacji cesarzy Imperium Rzymskiego. W lipcu 1054 r., W murach tego kościoła, przedstawiciel Leon IX (papieża) – kardynał Humbert i patriarcha Michael Kirularia – ekskomunikowani ze sobą w kościele (anathematized). To wydarzenie spowodowało, że kościół rozbił się na katolików i prawosławnych.

Budowa meczetu

Pomiędzy 1204 a 1261 lat Istambuł był zajęty przez krzyżowców. W tym czasie miasto i kościół zostały poważnie uszkodzone. Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. Sultan Mehmed zaczął tworzyć muzułmańskie rozkazy. Budynek katedry był dobrze ufortyfikowany, zainstalowano dodatkowe słupki słupów. W ten sposób na tej ziemi pojawił się meczet Aya Sophia. Za panowania sułtana Mehmeda zbudowano madrasę – muzułmańską placówkę oświatową istniejącą do XVII wieku.

Tworzenie muzeum

W XIX w. (1847-1849 gg.) W katedrze przeprowadzono kolejną rekonstrukcję. Bracia Fossati, którzy w owym czasie byli architekci, usunęli przedział, w którym cesarze modlili się. Znajdował się w północnej części świątyni w małej niszach, a na lewo przyłączył się mihrab. W 1935 roku katedra Hagia Sophia (Stambuł) została uznana za muzeum domów Mustafy Ataturk.

Od 2006 r., Po licznych apelacjach wierzących do rządu kraju, ceremonia muzułmańska była dozwolona w kościele. Historycy Kościoła twierdzą, że to była Hagia Sophia w Stambule, która stała się miejscem, w którym ambasadorzy rosyjskiego księcia Vladimir spotkali się z ideą religii prawosławnej. Zszokowani pięknem tej służby doradzali książę, aby przekształcić Rosję w wiarę chrześcijańską.

Jak wygląda Hagia Sophia w Stambule?

Wspaniała świątynia ma postać podłużnego czworoboku. Tworzy trzy nawy: jedno (średnie) – szerokie, dwa boczne – wąskie. Bazylika ma czworokątny krzyż, który koronuje kopułę. Ogromny system kopuły świątyni jest arcydziełem architektury ikony w tamtych czasach.

Zdaniem tureckich badaczy wytrzymałość ścian katedry uzyskuje się przez dodanie do roztworu (budynku) ekstraktu suchych liści popiołu. Centrum szerokiej nawy, kwadrat u podstawy, ogranicza się do narożników czterema kolumnami, które podtrzymują ogromne łuki i są pokryte płaską kopułą (31 m). Jego wierzchołek znajduje się 51 metrów od powierzchni ziemi. Kopuła składa się z promieniowych łuków. W dolnych częściach, usytuowanych w szczelinach, przecina 40 łukowych okien. Powoduje to poczucie ogromnego paska światła umieszczonego w dolnej części kopuły.

Nawet według standardów nowoczesnych budowniczych budynek ma bardzo imponujące wymiary – 75×68 metrów. Większość rozwiązań architektonicznych i technicznych, które po raz pierwszy zastosowano w czasach budowy Hagia Sophia (Stambuł), były dalej wykorzystywane w kultowej architekturze na całym świecie.

Dekoracje wnętrz

Katedra Hagia Sophia (Stambuł), krótki opis turystów, które znajdują się w broszurach reklamowych agencji turystycznych lub w przewodniku miejskim, jest szczególnie imponująca, a jej ogromny rozmiar przy wejściu do wnętrza.

Dekoracje wnętrz świątyni trwały od kilku wieków. Zawsze była luksusem. Ściany katedry były całkowicie zakryte mozaiką (zarówno ozdoby, jak i kompozycje fabularne). Używany w konstrukcji różnych kolorów marmuru, sprawiają, że pierwsze dwie kondygnacje są ciemnoszare, prawie czarne. Bliżej kopuły (w górnych warstwach) ściany wydają się być rzucone złoto.

Główną cechą tej niesamowitej struktury jest harmonijne połączenie religii muzułmanów i prawosławnych. Na czterech dużych medalach arabski skrypt zawiera imiona proroka Muhammada, Boga i pierwszych kalifów. Pomiędzy medalionami znajduje się prawosławny fresk z twarzą Dziewicy.

Ogromne wrażenie na wszystkich turystach odbywa się na drugim piętrze świątyni. Stąd Katedra Hagia Sophia (Stambuł) wygląda jeszcze bardziej majestatycznie. Tutaj można podziwiać piękno tej starożytnej struktury. Na drugim piętrze można zobaczyć słynną marmurową bramę. W pewnym momencie rozdzielili główną salę katedry z pokoi imperialnych.

Mozaiki

Najcenniejszym elementem dekoracji wnętrz świątyni są starożytne mozaiki. Eksperci konwencjonalnie dzielą je na trzy okresy historyczne:

  • IX wiek (początek);
  • IX-X wieki;
  • Koniec X wieku.

W 1935 r. Prace renowacyjne zaczęły przywracać starożytne freski i mozaiki prawosławne. Historycy szczególnie doceniają wizerunek Matki Bożej (mozaiki), która znajduje się na absydzie. Jest wykonywany na złotym tle. Ubrania Matki Bożej są ciemnoniebieskie. To wspaniałe połączenie złota z ciemnoniebieskim podkreśla ducha wielkości bizantyjskiej.

Zaskakująco dobrze zachowana apsyda i ołtarz, obok której można zobaczyć pudełko sułtana. W czasie służby obecny był tutaj, wraz ze swoimi krewnymi i synami. Naprzeciw był łóżkiem dla kobiet z rodziny sułtanów. Ważnym elementem dekoracji wnętrz jest tzw. Ogromne panele ścienne, które są wykonywane tradycyjnie w tradycjach kaligrafii otomańskiej.

Niestety, dziś nie ma wielu mozaiki. Jedna z nich przedstawia Maryję Dziewicę z cesarzem Janem II. W odpowiednim czasie ten władca przydzielił ogromne fundusze na budowę tej świątyni.

Co mam szukać?

Miejsce tradycyjnej koronacji bizantyjskich cesarzy jest omfalionem. Jest to marmurowe koło leżące na podłodze katedry.

Kolumna płaczu pokryta jest miedzią. W nim na małej wysokości (na poziomie ludzkiego wzrostu) jest mały otwór. Jak mówi starożytna legenda, jeśli wstawiasz palec do dziury i wpiszesz życzenie w tej chwili, to się spełni bez niepowodzenia.

"Zimne okno" to kolejna atrakcja starożytnej świątyni. Ciekawe, że w najgorętszy dzień od tego okna wieje chłodna, orzeźwiająca bryza.

Wśród islamskich zabytków meczetu w Ajali-Sofii warto zauważyć dobrze zachowany mihrab i ołtarz w jednym ze świątyni. Ponadto, zawierają rzeźbiony marmurowy minbar, który powstał w 16 wieku w okresie panowania Sułtana Murada III.

Turyści, z pewnością zainteresowani osobnym pudrem dla muezzina. Jest w obliczu Mekki – grobu sułtanów otomańskich. Bardzo interesujące jest inspekcja budynku szkoły podstawowej, biblioteki, fontanny i centrum dla biednych, którą zbudował w XVII wieku sułtan Mahmud I.

Czas pracy

Jeśli zamierzasz udać się do Turcji, zalecamy odwiedzenie Hagia Sophia (Stambuł). Adres tego niezwykłego zabytku historycznego i architektonicznego: Aya Sofya Sq., Sultanahmet, Stambuł, Turcja. Jesteśmy pewni, że będziecie zadowoleni z wizyty tej wspaniałej struktury.

Należy zauważyć, że katedra Hagia Sophia (Stambuł) czeka na swoich gości. Czas pracy różni się nieco w zależności od sezonu. Latem (od 15.04 do 01.10) muzeum działa od 9.00 do 19.00, a zimą – od 9.00 do 17.00. Sprzedaż biletów kończy się latem o godz. 18.00, w zimie – o godz. 16.00.

Koszt zwiedzania muzeum to trzydzieści liści tureckich, a dla młodych turystów (poniżej dwunastego roku życia) wejście jest całkowicie bezpłatne. Możesz sprawdzić stawkę lira w biurze podróży tuż przed wyjazdem. Każdy, kto chce odwiedzić katedrę w Sofii, powinien wiedzieć, że podczas muzułmańskiego świętego miesiąca w Ramadanie, świątynia nie działa.

Jak tam dotrzeć?

Jeśli wybierasz się do muzeum samodzielnie (nie w grupie wycieczkowej), to powinieneś wiedzieć, jak do niego dojechać. To całkiem proste, z wykorzystaniem transportu miejskiego. Potrzebny jest autobus (trasa T4) lub szybki tramwaj (TR1). Stop, którego potrzebujesz, nazywa się "Sultanahmet".

Zainteresowani mogą korzystać z metra (Havalimani-Aksaray) z lotniska Ataturk do stacji Zeytinburnu. Potem musisz zmienić tramwaj TR1, który zabierze Cię na miejsce. Jeśli mieszkasz w okolicy Sisli, możesz jechać metrem do stacji Taksim.