872 Shares 8854 views

Co warto zobaczyć w Kijowie? Zabytki Kijowa

Kijów nie na próżno nazywa się matką rosyjskich miast. Z tak wielu zabytków kultury i tak bogatych w historię, nie każde miasto na świecie może się pochwalić. Dlatego mieszkańcy nie stwarzają takiego pytania dla turystów: "Co zobaczyć w Kijowie?". Proponujemy zapoznanie się z miastem z historycznego i duchowego sanktuarium nie tylko ukraińskiego narodu – całego ortodoksyjnego świata Europy Wschodniej.

Święta Dormition Kijów-Pechersk Lavra (Kijów)

Wychodząc na stację metra "Arsenalnaya", natychmiast skręcamy w lewo. Około 10 minut pieszo przed nami z jego złotymi kopułami, Kijów-Pechersk Lavra, położona na górzystych wysokich brzegach Dniepru, będzie świecić. Do tego historycznego miejsca, jak mówią, kiedyś sam Andrew Pervozvanny oświadczył, że chwała Boża będzie świecić na tych wzgórzach. Klasztor ma swoją historię od 1051 roku. To wtedy mnich Anthony, założyciel rosyjskiego monastycyzmu, wykopał w tej odległej jaskini pierwszą kopieckę. Napływ ludzi gotowych poświęcić się służbie Bogu, ich życie wzrosło z biegiem czasu, tak że w skromnych jaskiniach wszyscy nie mieli przestrzeni.

Klasztor od chwili stworzenia przyciągnął wpływowych i szlachetnych ludzi, którzy poszukiwali rozwiązań problemów życia i moralności. Dzięki ich wkładom i darowiznom rozszerzyła się i rozwijała.

Wykształcona i zaawansowana część mnichów dodatkowo przekształciła ten klasztor w centrum kulturalne. W końcu stał się rodzajem akademii, przygotowując prawosławnych pasterzy. Na przykład od liczby mnichów już na początku XIII w. Powołano ponad 50 biskupów. Podróżowali do różnych części kraju, aby wypełnić swoją misję duszpasterską.

Najbardziej tragiczne wydarzenia w jej historii miały miejsce w 1917 roku, po Rewolucji Październikowej. Lavra, podobnie jak inne kościoły w Kijowie, zrujnowała się. Jej własność, zgodnie z dekretem radzieckiego rządu, została znacjonalizowana. W 1930 r. Przestał istnieć jako klasztor Kijów-Pechersk Lavra (Kijów). Dziś dzieli się na 2 części – muzeum i funkcjonujący klasztor. Na jego terenie są ponadto budynki Seminarium i Akademia Teologiczna w Kijowie.

Katedra św. Zofii

Stolica Ukrainy słynie z kościołów, świątyń i katedr. Najpopularniejsze kościoły w Kijowie: katedra św. Zofii, kościół św. Andrzeja, katedra św. Władimira, kościół św. Jakuba, kościół św. Cyryla, kościół św. Cyryla, katedra św. Michała, kościół św. Mikołaja, katedra św. Trójcy i inne. Porozmawiajmy trochę o katedrze św. Zofii. Stało się dziś w rzeczywistości muzeum. Tylko w ściśle wyznaczonych dniach można modlić się do Boga. Inne katedry w Kijowie są otwarte do zwiedzania.

W XI w. Jarosław Łasic dał rozkaz budowy. Zgodnie z jedną z wersji, jego erekcja była związana z przybyciem Metropolitan Theopempt do miasta. Katedra była pierwotnie strukturą 13-kopuła. Kilka wieków później dodano jeszcze sześć rozdziałów. Budynek został zrekonstruowany w XVII wieku w stylu ukraińskiego baroku.

Katedra została wielokrotnie zaatakowana przez najeźdźców w ciągu 10 wieków istnienia. Przeżył przetrwanie na Batu w XIII wieku, których hordy zniszczyły prawie cały budynek i zabrali wszystkie cenne przybory. Kościół został splądrowany przez dwa stulecia przez Tatarów Krymskich, którzy zabili Makariego, Metropolita Kijowa. Wraz z początkiem radzieckiego reżimu rada postanowiła ją zamknąć. Stało się muzeum-zachować. W tym, po wycofaniu się Ukrainy z ZSRR, służby zostały wznowione. Jednak budynek został wkrótce wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, aw świątyni, zgodnie z tym, usługi zostały zakazane.

Muzeum Narodowe Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Co warto zobaczyć w Kijowie, z wyjątkiem zabytków religijnych? Istnieje wiele opcji. Inna atrakcja miasta, Muzeum Narodowe II wojny światowej, znajduje się w pobliżu laurach. W 1943 roku rozpoczął się odliczanie jego historii. Następnie postanowiono stworzyć to muzeum. Jednakże pilna potrzeba przywrócenia gospodarki została odłożona na niemal 30 lat.

W 1974 r., 7 października, w ramach wydarzeń poświęconych 30-tej rocznicy wyzwolenia kraju przez hitlerowców, muzeum zostało otwarte w budynku, który był pałacem Klovsky. W 1981 r. 9 maja otwarto Zespół Pamięci. Według historycznej wartości eksponatów i rozmiarów, jest to jeden z największych na terytorium Ukrainy. Dziś muzeum jest wiodącym ośrodkiem metodycznym i naukowo-edukacyjnym poświęconym historii wojskowej tego kraju. Ze swoimi eksponatami podczas istnienia pomnika odwiedziło ponad 24 miliony zwiedzających z około 200 krajów świata.

Pomnik "Ojczyzna"

Muzeum znajduje się u podnóża posągu "Ojczyzna" o wysokości ponad 60 metrów. Na obrzeżu stopy znajdują się sale wystawowe. Ich łączna długość wynosi około 5 km. Z posągiem tarasu widokowego na szczycie tarczy, usytuowanym na wysokości około 30 m, piękny widok na otwarte przestrzenie w Kijowie. Jeśli nie boimy się wysokości, zalecamy podziwiać widoki na miasto z dolnej platformy, która znajduje się u podstawy posągu, na wysokości 9-piętrowego budynku.

Mariinsky Park

Wyjeżdżając z Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wracamy z powrotem na stronę Art. "Arsenalnoy". Przechodząc i idąc trochę wzdłuż ulicy Hrushevsky, dojdziesz do wejścia do parku marińskiego. Jest to niesamowity przykład jego architektury parkowej z XVIII i XIX wieku. Powierzchnia Parku Maryjskiego wynosi około 9 hektarów. Jest uważany za jednego z najstarszych na terytorium Ukrainy. Park został założony w 1874 roku. O. G. Nedzelsky, doświadczony ogrodnik, stworzył swój projekt.

Atmosfera w zaparkowanych starych kasztanach, klonach i lipach jest bardzo przytulna i cicha, z refleksją filozoficzną i spokojną rozrywką. Dawno, dawno temu działał na swoim terytorium system kolei dziecięcych, wesoły krzyk i śmiech dzieci. Tutaj można zobaczyć pomnik uczestników Powstania Styczeńskiego , bohaterów rewolucji październikowej, generał Vatutin i wielu innych.

Pałac Maryjski

Pałac Mariinsky jest jedną z głównych atrakcji tego parku. Został wzniesiony w XVIII wieku przez projekt V. Rastrelli, znanego architekta z Włoch. Pałac jest w stylu barokowym. Służył jako tymczasowa rezydencja Elżbiety, cesarzowej. Drugie piętro tego pałacu, wykonane z drewna, zostało spalone w 1819 roku podczas pożaru. Dopiero pod koniec XIX wieku pałac został przebudowany zgodnie z projektem opracowanym przez Majewskiego. Zostało to zrobione przez przybycie Aleksandra II i jego żony, cesarzowej Marii. Pałac został nazywany Mariinsky na jej cześć.

Dziś służy jako oficjalna rezydencja ukraińskiego prezydenta. Wykorzystuje go do spotkań z zagranicznymi delegatami i mężów stanu na świecie. W pobliżu tego pałacu znajduje się Najwyższa Rada Ukrainy. Plac przed budynkiem nazywa się Placem Konstytucji.

Letnia scena i stadion. V. V. Lobanovsky

Dziś na terenie Parku Maryjskiego jest mały taras widokowy. Oferuje niesamowity widok na lewy brzeg Kijowa z wysokości Pechersky Hills. Stąd można zobaczyć Dniepru, rzekę Kijów z dużą ilością zielonych wysp. Idąc w głąb alei parku, wyjdziesz na letnią scenę, gdzie organizowane są różne koncerty charytatywne i spektakle. Stadion imienia VV Lobanovsky, największego trenera, znajduje się tuż poniżej. Teraz należy do najsłynniejszego klubu piłkarskiego ukraińskiego – Kijowa Dynamo.

Inne atrakcje w parku Mariinsky

Trochę niższa jest najbardziej romantyczne miejsce w mieście – most miłośników. Łączy dwa parki: Khreshchaty i Mariinsky. Z tym mostem jest wiele przekonań i legend. Młodzi, którzy tu odwiedzili, uważali, że trzeba zostawić małe zamki, serwetki i chusteczki, które są połączone wstążką w węzłach jako znak wiecznej miłości. W Parku Mariinskim znajduje się ponadto Łuk Przyjaźni Ludowej, Teatr Kukiełek i Muzeum Wodne. Ostatnią ceną wizyty jest 30 UAH dla dorosłych, 20 dla dzieci (po przeliczeniu na ruble rosyjskie koszt może się różnić w zależności od fluktuacji kursu, ale średnio wynosi odpowiednio 71-73 i 47-50 rubli). Zejdź stąd jeszcze niżej, pójdziesz na Rynek Europejski i ulicę Khreshchatyk.

Khreshchatyk

Jest to z pewnością najpiękniejsza ulica w mieście, nowoczesna twarz. To, co musisz zobaczyć w Kijowie! Tutaj, od ponad 200 lat, wiruje życie gospodarcze, kulturalne i polityczne w Kijowie. Tutaj pojawił się pierwszy wysoki wieżowiec w mieście, pierwszy gaz, a następnie elektryczne oświetlenie zaczęło, a kanalizacja i wodociągi zostały zbudowane, później na inne ulice Kijowa. Po raz pierwszy w Chrzanowie pojawił się pierwszy tramwaj w Kijowie, jego mieszkańcy początkowo czuli zalety telegrafu i komunikacji telefonicznej.

Na tej ulicy jedna z najmniejszych uliczek europejskich stolicy (długość Khreshchatyk wynosi tylko 1200 metrów), Piotr Paweł Czajkowski, Taras Szewczenko, Władimir Majakowski, Józef Mandelsztam, Fedor Chaliapin i inni poszli na spacer. Patrząc na to, tonąc w zieleni drzew kasztanowca, trudno uwierzyć, że 300 lat temu był Khrewchaty Rum, miejsce, gdzie książę Władimir Wielki ochrzcił swoje chłopaki i drużinę.

Ten obszar, centrum Kijowa, już w XIX wieku, odczuwał wielką renowację, a od opuszczonego miejsca zamienił się w centrum kulturalne miasta i jego główną autostradę. Można powiedzieć, że Khreshchatyk stał się historycznym miejscem stolicy Ukrainy, wizytówki, jak Nowy Jork Broadway czy Nevsky Prospekt w Petersburgu. Tu znajdowały się niegdyś najbardziej wyśmienite i drogie sklepy, luksusowe hotele, banki. A na Placu Niepodległości był budynek Dumy Miasta.

Tragicznie zmienił wygląd wydarzeń Khreshchatyka z 1941 roku. Prawie wszystkie jego budynki były w gruzach. Ale przebudowano wysiłki mieszkańców Kijowa. Centrum Kijowa oferuje turystom i innym atrakcjom. Jednym z najbardziej popularnych jest Plac Niepodległości.

Plac Niepodległości

Przechodząc wzdłuż Khreshchatyk, biorąc pod uwagę architektoniczne kompleksy banków, trafimy na Plac Niepodległości – centralny plac w Kijowie. To zwróci uwagę na budynki Centralnego Urzędu Pocztowego, Konserwatorium, dawny instytut szlacheckich dziewcząt, w którym mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Pomnik Niepodległości.

Więc krótko powiedzieliśmy, co zobaczyć w Kijowie. Oczywiście istnieje wiele innych opcji. To tylko niektóre punkty orientacyjne w mieście. Na pewno warto odwiedzić. Ulice Kijowa i jego zabytki nie zawiodą was.