178 Shares 3560 views

Smoleńsk ikona Matki Bożej „Hodigitria”: historia, znaczenie. Gdzie znajduje się ikona Matki „Hodigitria”

Smoleńsk ikona Matki Bożej „Hodigitria” klasyfikowana jako jeden z typów ikonograficznych. Jeśli wierzyć legendzie, ikona została napisana w starożytności przez świętego Łukasza. W Rosji, „Hodigitria” ukazał się dopiero w XI wieku. Dopiero w XII wieku stał się znany jako Smoleńskiem, kiedy został umieszczony w kościele Wniebowzięcia Smoleńsku.

Co modlić ikona?

Modlitwa Smoleńska Ikona Matki Bożej od wieków czczony przez wielu chrześcijan i pomaga osiąga niesamowite cuda. Smoleński „Hodigitria” uważany jest za patrona podróżnych, proszą ją, aby utrzymać je w sposób nieprzyjemnych sytuacji, różnych chorób, nieprzewidzianych kłopotów. Ponadto, modliła się wszystkie cierpienia, prosząc, aby chronić i ratować swój dom od nieprzyjaciół i wrogów. W całej historii, chrześcijanie prosić o pomoc w Smoleńsku Matki Bożej w czasach ciężkich epidemii.

rodzaj ikony

Imię ikon – Smoleńsk ikona Matki Bożej „Hodigitria”. W przeciwnym razie, nazywają go „Putevoditelnitsa”. Jest to nie tylko konkretna ikona, tytuł jednego z rodzajów pism kompozycje maryjne.

Ikonografia jest podzielony na kilka rodzajów pism:

  • Eleussa – uczucia.
  • Oranta – czciciele.
  • Hodigitria – Putevoditelnitsa.
  • Panachranta – Niepokalana.
  • Agiosoritissa (z wyjątkiem niemowląt).

Innymi słowy, wszystkie ikony Dziewicze są podzielone na grupy, z których każda posiada własne charakterystyczne cechy pisarstwa obrazów. Aby zidentyfikować ikonę, trzeba ustalić, jak tylko przestrzeń pokazuje twarze Dzieciątka Jezus i Matki Bożej.

Co charakteryzuje ikonę „Hodigitria”? Tutaj obraz pilocie bitowym dziecko przed obrazem Matki. Chrystus czy ona siedzi na dłoniach, lub stojącej obok. Prawa ręka trzyma Dzieciątko Jezus, podniósł w geście błogosławieństwa. Z drugiej ręce trzyma książkę lub zwój, który symbolizuje prawa Bożego. Jedna z teorii, dlaczego ikona o nazwie „Putevoditelnitsey”: Wskazuje, wierzącego, że właściwą drogę – drogę do Chrystusa. Dziewicze punkty rękę do dziecka, jak „prawda, sposób na życie”, do którego wszyscy wierzący powinien dążyć chcąc uciec.

Opis starożytnego ikony

Zgodnie z tradycją Kościoła cudownej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej Pisane w czasie ziemskiego życia Maryi Dziewicy. Arcydzieło stworzone przez Świętego Łukasza Ewangelisty. Prace nakazał Teofil – starożytny władca Antioch. Z Antiochii ikona została wniesiona do Jerozolimy, a następnie później cesarzowa Evdokia przedstawił jej siostra Pulcheria cesarz w Konstantynopolu. Oto ikona przez długi czas utrzymuje się w kościele Blachernae.

Board, który jest używany do pisania ikon, wiele zmieniło się pod ciężarem czasu. Teraz trudno jest określić, z którego jest wykonana z drewna. Wag jest bardzo ciężki. Matka Boża przedstawiona jest do pasa. Lewa ręka ona obsługuje Dzieciątka Jezus, prawa spoczywa na jego piersi. Boskie Dzieciątko w lewej ręce trzyma zwój, a także prawo do dokonywania gest błogosławieństwa. Odzież Virgin Mary kolor ciemny kawa, Jezus – ciemnozielone złotem.

Kto pomaga pani?

Zachowaj spokój i ciszę w ziemi iw każdym domu pomoże smoleńskiej ikona Matki Bożej „Hodigitria”. Modlitwy oferowane NMP, chronić ludzi, którzy są w służbie wojskowej, kto broni spokój ojczyzny. Módl się za nią, a podczas epidemii różnych chorób. Chroni „Hodigitria” i każdy, kto jest w taki sposób, aby chronić przed wypadkami, pomaga odnaleźć właściwą drogę.

Wysłuchaniu modlitw ziemi, pomaga nam dotrzeć do pani Boga, Jego Syna, prosząc, aby przebaczyć nasze grzechy, zapisane ze sprawiedliwego gniewu. Silny pomocnik, obrońca Hodigitria, ale kto to pomaga?

Tylko bogoboyaschimsya, bogonravnym, modląc pomaga Matką Boga, chronić od strasznych nieszczęść i zła. Nie mając w bojaźni Pana, odstępca nie przyjdzie z pomocą Matki Bożej. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich nieprawość, działania grzeszni ludzie po raz drugi ukrzyżować prawdę Chrystusa. Ale to, co matka pomoże wrogów swojego syna? Matka Boża jest rodzajem skruszonych grzeszników, dla tych, którzy przychodzą do Boga przez łzy pokuty i modlitwy z prośbą o pomoc. Pomaga Virgin tak do grzeszników, do wszystkich, którzy chcą być na dobrej drodze, naprawić swój początek właśnie życie. Ona dba o penitentów, którzy, podobnie jak syn marnotrawny powrócił do wiary w Chrystusa, wyznać i poprosić o wybaczenie i uwolnienie od ciężaru grzechu. Spośród tych, którzy nie odwrócili od swoich grzechów, nie przewiduje dusza nie dba NMP.

Smoleńsk ikona Matki Bożej. Historia powstania w Rosji

Na początku drugiego tysiąclecia bizantyjskiego cesarza Konstantyna IX (1042-1054) wydał swoją córkę za żonę do pięknego Anna rosyjskiego księcia Wsiewołod Yaroslavich. Długa droga pobłogosławił ją „Hodigitria” – cudowną ikonę. Ona towarzyszyła na drodze przez księżniczkę Konstantynopola do Księstwa Czernihowie. Według jednej z wersji, a zatem ikona o nazwie „Hodigitria”, czyli Putevoditelnitsey.

Syn Wsiewołod Yaroslavich Vladimir Monomah zawsze był wizjonerem, mądry i dyplomatyczny stanu swojego czasu. Zasłynął jako rozjemcy w ich ojczyźnie. Nie spodziewał się tylko ziemskie wymuszenia i wysłał modlitwę o pomoc do Maryi, prosząc o pomoc, aby wysłać swoje panowanie w dobrym kierunku. Z wielkim szacunkiem przywiózł cudownego „Hodigitria” w Smoleńsku w mieście Czernihów. Tam umieścił go w świątyni Wniebowzięcia NMP, który został założony w 1101 roku. Od tego czasu, i otrzymał „Hodigitria” nazwa – Smoleńsk ikona Matki Bożej. Z Bożą pomocą, Vladimir Monomakh udało się poskromić zbuntowanych książąt i stać się wielkim liderem w Rosji, gdzie założył spokój i porządek.

Cuda ikony. Merkury wyczyn

Wiele cudów były dość ikona „Hodigitria”, ale najbardziej niezwykły jest uważany Smoleńsku uratować go przed najazdem Tatarów. W 1239 roku była to cudowna ikona Matki Bożej smoleńskiej uratował miasto przed inwazją wroga. Mieszkańcy rozumieją, że nie mogą one odzwierciedlać groźnego napadu Tatarów i żarliwych modlitwach petycje świata zwrócił się do Matki Boskiej. Słyszałem ich zarzuty Wielki Pośredniczki. Tatarzy nie zatrzymał się daleko od murów miejskich.

W czasie tych w Smoleńsku kadrze służył jako pobożnego słowiańskich nazwie Merkury. Został wybrany do Matki Bożej dla zbawienia miasta. W nocy z 24 listopada w kościele, gdzie trzymał Smoleńsk ikona Matki Bożej, była wizja Sexton. Matka Boża objawiła się do niego i powiedział mu, aby przejść Merkurego, że uzbrojony odważnie wszedł do obozu wroga i zniszczyć ich główne giganta.

Słysząc takie słowa z Sexton, Merkury natychmiast rzucili się do świątyni. Padł na modlitwie przed świętymi ikonami i usłyszał głos. Nasza Pani wniosek i instrukcje na rtęć, więc on ekranowany jej domu Smoleńska od wroga. Hero został ostrzeżony, że to było na tej nocy Horde gigant zdecydował się zaatakować miasto i zniszczyć go. Matko Boga Syna, i prosił Boga, aby chronić ją i nie zdradzić ojczyznę do wroga. Chrystus moc Merkurego musiał pokonać olbrzyma, ale zwycięstwo razem czeka na niego i koroną męczeństwa, która odbędzie się od Chrystusa.

Radosne łzy z oczu Mercury, modląc się żarliwie wzywającą do pomocy mocy Pana, udał się do obozu wroga i pokonał je gigant. Tylko jego nieznana siła nadzieję Tatarów przed bitwą. Wrogowie otoczony Mercury, że zmagał się z nich, widząc w przedniej części twarzy z niesamowitą moc Św. Po wyczerpującym bitwa bohater ustanowić odpocząć. Uciekł Tatara, widząc śpiącego Mercury, odciąć głowę.

Pan nie pozwolił wróg opuścić profanum ciało męczennika, dał mu ostatnią jego siły. Merkury, chociaż on wciąż żyje, udał się do miasta i przyniósł jego odciętą głowę. Z wielkim szacunkiem, a jego ciało pochowano w kościele katedralnym. Merkury kanonizowany również. W pamięci jego wyczynu dokonanego z pomocą Matki Bożej w imię ratowania miasta, co roku w tym dniu (24 listopada) sprawiają, serwis dziękczynienie i całonocne czuwanie przed „Odigitria”. Smoleńsk Sobór Objawienia jest nadal przechowywana buty i żelaza Sziszak, którzy byli na Merkurym tej pamiętnej nocy.

Pojawienie się ikony do Moskwy

Tatar-Mongołów jarzmo nie jest jeszcze w pełni został pokonany, a nowy wróg uciskanych Rosji z Zachodem. Na zachodniej granicy Smoleńska stała się jednym z najważniejszych obiektów. Smoleńsk ikona Matki Bożej „Hodigitria” iw tamtych czasach był ozdobny patronka i opiekunem miasta.

Przez krótki okres czasu, w wieku XIV Smoleńsk przyszedł pod kierownictwem litewskich książąt „Hodigitria” pojawiła się u heterodox.

Ale tutaj, zapisany obraz Opatrzności Bożej. Córka jednego z litewskiego księcia Vitovta Sofiya żonaty Wasilij Dmitriewicz (1398-1425), wielkiego księcia Moskwy. Przywiozłem go ze sobą do świętego obrazu z białego kamienia. Tak było w 1398 smoleńskiej ikona Matki Bożej „Hodigitria” w Moskwie. Został on zainstalowany w katedrze Zwiastowania, prawo Królewskich Doors.

mieszkańcy Moskwa natychmiast poczuć łaskę emanującego od starożytnego „Hodigitria”. Ponad pół wieku, była czczony i szanowany Smoleńsk ikona Matki Bożej. Ale przez Matkę Bożą Boga w domu był przeznaczony do zwrotu Smoleńska – w kościele Wniebowzięcia NMP, w celu ochrony prawosławnych tam, uciskane książąt litewskich i misjonarzy.

Powrót do Smoleńska

W 1456 roku wróciła do domu z ikoną Matki Boskiej Smoleńskiej. Jego znaczenie dla ludzi miała ogromne. Wszyscy mieszkańcy czekali na jej powrót jako cud. I tu w Moskwie do wysłania delegacji, na czele z jej biskupem Misael. płaczliwie Pytali Grand Duke, do kogo wysłał Matka Boża Smoleńska domu. Książę i bojarzy naradzali, a następnie postanowił spełnić żądania. Przed „Hodigitria” udał się do Smoleńska, został zastrzelony z jej dokładnej listy.

Wiele osób wtedy zgromadził w kościele Zwiastowania. To był pierwszy popełnił modlitwy i liturgii. Cała rodzina zebrali się ikonami Książęcy: księcia, księżniczki i ich dzieci – Boris, Jana i Yuri, Andrew zrobiony trochę na dłoniach. Z szacunkiem one czczone ikony. Potem, ze łzami w oczach, książę metropolita usunięte Sanktuarium w Kyoto, podał ją do rąk biskupa Misael. Dano do Smoleńska i innych ikon, raz przyniósł, choć biskup nie o to zapytać. Tylko jedna ikona Metropolitan poproszony o opuszczenie dla książęcej rodziny – wieczne Matki i Dziecka. Ona została obdarzona wszystkim rodziny książęcej. Chętnie akceptowane ikonę Duke i pocałował.

Po tym, procesja spędził ikonę Smoleńsk do klasztoru Mar Saba, który znajduje się na Polu Dziewicy. Tu i ja powstał ostatni nabożeństwo, po czym udał się do Smoleńska ikona.

Na rozkaz księcia przyznano mu ikona została umieszczona w kościele Zwiastowania jest miejsce, gdzie przez wiele lat był Smoleńsk Ikona Matki Bożej „Hodigitria”. Każdego dnia prowadzono modlitwę. Wykaz wykonanych przez ikonę smoleńskiej, wielki książę pozostawił w jego rodzinie.

Dokładna lista ikonę smoleńskiej został stracony w 1602 roku. W 1666, on i Samuel „Hodigitria” dla przywrócenia wywieziono do Moskwy. Lista powstała w twierdzy smoleńskiej ścianie (w wieży) tuż nad bramą Dniepru. W 1727 roku powstał drewniany kościół. W 1802 roku zbudowano kościół murowany. Ta ikona lat chronił miasto przed najgorszym z kłopotów i nieszczęść.

Wojna z Napoleonem w 1812

Kiedy hordy Napoleon zaatakował rosyjską ziemię, aby chronić sanktuarium z profanacją, Smolensk bp Ireneusz starożytnego greckiego sposób „Hodigitria” przewoził do Moskwy, gdzie był przetrzymywany w katedrze Wniebowzięcia NMP.

Po rosyjskie wojska opuścił Smoleńsk, cudowne lista „Hodigitria”, wykonana w 1602 roku, została podjęta przez nich z nim od miasta.

W przeddzień bitwy pod Borodino smoleńskiej Ikony Matki Bożej pomogła żołnierzy mieć zaufanie do jego zwycięstwa, inspirować do wykorzystania. „Hodigitria” prowadzone przez obóz rosyjskiej armii, żołnierze, patrząc, modlił się na nim i nabrała wiary i duchowej siły.

W dniu, kiedy Bitwa pod Borodino, ikona Smoleńsk wraz z Iberyjskich i Vladimir dokonano około Biełgorod, mury Kremla i China-Town, następnie został wysłany do Lefortovo Palace, w którym rannych zostało położone. Przed opuszczeniem Moskwy, ikona transportowane do przechowywania w Jarosławiu. Po wojnie, 5 listopada 1812 roku, ona wróciła do Smoleńska. Na pamiątkę wyzwolenia dzień, wróg zaczął obchodzić corocznie.

XX wieku

Minęło niewiele ponad sto lat, a następnie w Rosji inwazji obcych najeźdźców. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej twierdził życie milionów ludzi radzieckich. Stał na drodze wroga smoleńskiej. Pomimo faktu, że kraj ten został przeprowadzony propagandy antyreligijnej, tysiące wierny, lojalny patriotycznego obowiązku, poprosił o pomoc swojego obrońcę „Hodigitria”. Niewidocznie pomagał ludziom smoleńskiej Ikony Matki Bożej „Hodigitria”. gdzie jest Teraz starożytny sposób, nie jest znana, ponieważ zawód greckiego „Hodigitria” zatopiony. W miejscu, gdzie znajdowała się wciąż stoi listę Matki Bożej, wykonana w XVII wieku. Przez wiele lat chroni miasto od katastrofy, wojny, zniszczenie, błogosławi wiernych do prawych czynów.

Znowu w Moskwie

Na początku lutego 2015 roku był Smoleńsk ikona Matki Bożej „Hodigitria” w Katedra Chrystusa Zbawiciela. Po renowacji, która trwała prawie trzy lata, wierni mogli zobaczyć obraz „Odigitria” bez ciężkiej srebrnej ramce. Wynagrodzenie wadze 25 kg powstał w 1954 roku na darowizn Smolan. W latach powojennych, ciężkie datki, aby zapisać ikony można nazwać nieocenioną pomoc folk, więc pamięć o tym wynagrodzenia zostaną zachowane, a na wystawie w katedrze Wniebowzięcia oddzielnie.

Ikona przebywał w Moskwie do 10 lutego. 15 lutego, po długiej nieobecności ponownie spotkał się w Smoleńsku, zaktualizowane zajęło dawne miejsce, aby ponownie chronić swoje rodzinne miasto.

To taka stara i ciekawa historia, która zna nas Smoleńsk Ikona Matki Bożej. Zdjęcia potwierdzić wiele odmian „Opiekunki”, wszystkie one posiadają święty sakrament, pomagając wiernym zyskać siłę psychiczną i wierzyć w prawdę Syna Bożego.