850 Shares 6054 views

Carabiner "Vepr-308": cena, recenzje

Wielu rosyjskich myśliwych od dawna cieszyło się produktami budowy maszyn "Hammer". Samoloty z serii "Bekas", trzydziestoletnie samozaładowcze z serii "Bekas", karabiny myśliwskie Simonov, gładkie i półautomatyczne modele z linii "Vepr" są wszystkimi potomkami zakładu położonego w Vyatskiye Polyany. Jedną z pierwszych wykonanych próbek jest karabina "Vepr-308", której cena zależy od wydajności.


Historia stworzenia

W 2010 r. Minęło siedem dekad od czasu powstania zakładu maszynowego "Molot". Powstał podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w seryjnej produkcji broni maszynowych Shpagin – PPSh. W czasie pokoju równocześnie wychodziły spod narzędzi obrabiarek inne produkty, od pralek po łyżwy.

Począwszy od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przemysł sowiecki zaczął spadać. Przemysł obronny nie uciekł przed tym losem. I tak, aby przetrwać, "Hammer" przestawił się na wielką skalę produkcji broni do polowań. Ministerstwo Obrony zredukowało zamówienia na modele karabinów. A ponieważ fabryki uzbrojenia musiały dostosować swoje linie produkcyjne, które produkują produkty wojskowe, do wyrobów cywilnych. Pierwszym z nich było "Izhmash", a następnie podobnie weszło i znajduje się w regionie Kirowa "Hammer". Biorąc za podstawę słynnego AK, projektanci stworzyli własny model – samozaładowczą karabinkę, wystrzeliwującą nabój o tej samej wielkości. Nazwa modelu została podana przez Vepr.

Już w 1994 r. Rosyjskie myśliwy zdążyły zapoznać się z nowym pistoletem, wyprodukowanym najpierw pod wkładem 7.62×39, a nieco później – pod .308Win. Z biegiem czasu zaczął się on produkować w innym kalibrze i spektaklu.

Informacje ogólne

Pierwszy "Vepr-308" był najbardziej podobny do PKK. Tylko mechanizm wyzwalania, w którym został wyeliminowany samowyzwalacz, został poddany zmianom, a także opracowano nowe formy elementów młotka, zapachu i zatrzymania. Karabina "Vepr-308" ma długie przedramię bez górnej wykładziny i łuku ortopedycznego.

Kanał tułowia jest chromowany. Jest wykonywany metodą zimnego kucia. Karabinki "Vepr-308" wzmocniły zespół blokujący, a zespół do usuwania gazów został nieznacznie zmodyfikowany. Dzięki długiej tułowi, a także odbiornikowi wykonanemu z blachy stalowej o grubości 1,5 mm i niezawodnemu zamykaniu, "Vepr-308" jest jak najbliżej jego głównego konkurenta – Izszewska "Tygrys".

Specyfikacje techniczne

Fani polowania na dzika zwykle zatrzymują się dokładnie na karabinek "Vepr-308", którego cena w handlu detalicznym zaczyna się od dwudziestu trzech tysięcy rubli. Zazwyczaj używany jest na polowaniach polujących, które wychodzą z pokoju lub z zasadzki. Powodem jest to, że wymiary i ciężar karabiny "Vepr-308" nieco komplikują fotografowanie. Z dokładnością nie ma problemów. Doświadczeni myśliwi dobrze sobie radzą, nawet w odległości około trzystu metrów.

Magazyn tego karabinu ma kształt pudełka, wymienny, przeznaczony do siedmiu lub dziesięciu nabojów. Odważyć "Vepr-308" około 4,1 kg o długości tysiąc dwustu milimetrów. Jeśli porównać się z analogami, na przykład "tygrys" jest nieco krótszy – o dziesięć centymetrów.

Początkowa prędkość wyrzutu pocisku wynosi 830 m / sek. Rozbieżność podczas strzelania kartridży do produkcji krajowej z sto metrów to nie więcej niż siedem centymetrów.

Korzyści

Podobnie jak wiele rosyjskich pistoletów, cała linia tej karabiny, w tym jeden z najlepszych modeli – Vepr-308 Super, jest niezawodna i nieprecyzyjna, zarówno w zakresie konserwacji, jak i eksploatacji. To świetnie zarówno dla rybaków, jak i dla amatorów. Ma wiele zalet, w tym fakt, że karabin myśliwski "Vepr-308", którego cena, w porównaniu do analogów innych producentów, jest nieco wysoka, podobnie jak węzły i detale jak karabin maszynowy typu ręcznego. Z jego prototypu odziedziczył potężne pudełko i samą beczkę, która jest dość ciężka, a rolka z wprowadzającym mechanizmem korekcji bocznej.

Mocowanie w karabinku typu "Drago-308 Super" ortopedycznego typu "Dragoon" z gumową podstawą. Ze względu na wysokość grzbietu można zastosować zarówno takie mechaniczne, jak i optyczne typy widoków.

Przedstawienia

Te karabiny są dostępne w kilku wersjach. Pierwszy model wynosił 7,62 × 39 СОК-94. Obecnie jest używany w oddziałach zmilitaryzowanych i strażniczych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Drugi model SOK-95 "Vepr-308", którego cena rozpoczyna się w sprzedaży od dwudziestu siedmiu tysięcy rubli w zależności od konfiguracji, została wyprodukowana dla kasety 7.62 × 51. Dziś jest bardzo popularny wśród myśliwych.

Wiele modeli zostało wycofanych z produkcji, na przykład SOK-95 MC "Vepr-Super-Sport". Na tej samej linii produkowanej jest tylko jedna wersja. Jest to SOK-95 M "Vepr-308 Super", którego cena zaczyna się od trzydziestu pięciu tysięcy rubli.

Sądząc po przeglądzie, ten karabin myśliwski ma dobrą równowagę, bezgłośny bezpiecznik. To bezproblemowe, ale co najważniejsze – jest łatwiejsze niż jego poprzednicy. Widocznie dziś wielu myśliwych wybiera ten karabin.

«Vepr-308 Super»

W przeciwieństwie do poprzednich, ta wydajność ma wiele ważnych funkcji. W nim, po raz pierwszy, zamiast dziób i tyłek, dostarczane jest łóżko stałe z buku lub orzecha. To znacznie zmieniło wygląd karabiny, która okazała się bardziej estetyczna i usprawniona, łącząc w sobie dobre ergonomiczne wskaźniki.

Nowy model stał się wygodniejszy zarówno podczas transportu, jak i podczas transportu. W tym przypadku sztywność w systemie "bagażnika" zwiększa się. Jest to ważny czynnik, ponieważ nawet półtora milimetrowa skrzynka na zakupy dla kasety 7.62×51 nie zapewnia pożądanego indeksu. Jednocześnie częściowe zwiększenie masy zapasu jest kompensowane przez zmniejszenie ciężaru niektórych części.

Ponadto, "Vepr-308 Super", cena za którą rozpoczyna się od trzydziestu trzech tysięcy rubli, jest wykonana z mocniejszą lufą, co pozwoliło zmniejszyć wahania w strzelaniu i poprawić dokładność.

Zawartość opakowania

Praktyka polowania z tą bronią wykazała, że w zdecydowanej większości myśliwych ustawia się celownik wzroku. Na tej podstawie projektanci dokonali pewnych zmian. Zmniejszyli linię wzroku i przesunęli blok muszkietowy do komory gazowej. Wystarczyło wystrzelić w odległości trzystu metrów i zwiększyć kąt widzenia.

"Vepr-308 Super", którego cena zależy od konfiguracji, może być optyczna wzrokiem bezpośrednio z fabryki. Zwykle jest on wyposażony w czterema optykami. Ci łowcy, którzy chcą zainstalować inny widok na karabinie, kupują broń bez dodatków. To znacznie tańsze. Mocowanie strony optycznej, tak samo jak na AK, na podstawie której w rzeczywistości zaczęto produkować "Vepr-308", którego cena zależy od konfiguracji.

Za ile można kupić

Koszt modeli produkowanych przez zakład Molot ma dość szeroki zakres. Na przykład karabin "Vepr-308" VPO-127 z 03 ze składanym poletkiem można kupić za 29.669 rubli. Najtańszym modelem jest "SOK-95L". Można ją nabyć za 25 200 rubli.

Niemniej jednak najbardziej popularnym wśród myśliwych jest karabin "Vepr Super-308". Cena zależy od konfiguracji. Nieco mniej niż trzydzieści tysięcy rubli to podstawowe modele. W każdym razie koszt zależy od wyposażenia, materiału z tyłka, obecności oczu optycznego i innych dodatków, które można zainstalować na "Vepr-308".

Recenzje

Według wielu użytkowników, stosowanie tego pistoletu jest bardzo wygodne. Sądząc po przeglądzie, karabin jest doskonały do strzelanin i tylko w kilka minut. Pada na ramię znacznie lepiej niż "Tiger". Tak, a gotowość do strzału w "Boar-308 Super" jest znacznie szybsza dzięki bezpiecznikowi przycisku. Jest to wygodne i prawie ciche.

Większość łowców narzeka na dużą wagę i długość, porównując ten karabin z "Tygrysem". To podejście jest jednak błędne, ponieważ ten ostatni jest umieszczony jako karabin snajperski. Wiele pozytywnych słów mówi myśliwych o urządzeniu kierującym, wyposażonym w "Vepr-Super". Jest znacznie lepszy w porównaniu z poprzednimi modelami.

Korona boczna, oceniając opinie, jest jedną wielką zaletą. Nie wymaga demontażu podczas czyszczenia. Tak, a wiele z zalet: po pierwsze, możliwość zainstalowania jakiejkolwiek optyki, a po drugie – wyrównanie do bagażnika. A co najważniejsze, – sztywność zamocowania. Wraz z nadejściem "dzika" na rynku, strzelanie do trójwymiarowych wkładów, zwiększyła się konkurencyjność tej karabiny. Ma też jedną niepodważalną zaletę: jest o wiele tańszy niż jego główny rywal – Izhmasz Tiger.