445 Shares 6523 views

Przyczyny zwiększonego testosteronu u kobiet. Jak obniżyć testosteron

Testosteron jest hormonem androgennym. Uważa się go za główny hormon męski, który jest odpowiedzialny za objawy seksualne, a nawet reakcje behawioralne. W ciele żeńskim znajduje się również testosteron, tylko w znacznie niższym stężeniu. Przyczyny zwiększonego testosteronu u kobiet – niepowodzenie w tworzeniu tego hormonu. Wszystko to może prowadzić do zmian w wyglądzie i różnych chorobach.

Funkcje męskiego hormonu

Testosteron to hormon płciowy wytwarzany przez komórki Leydig u mężczyzn, u kobiet – jajników, komórek tłuszczowych i nadnerczy – u wszystkich osób.

W ciele żeńskim reguluje funkcję gruczołów łojowych, tworzenie kości i aktywność szpiku kostnego, a także pragnienie seksualne, nastrój, a przede wszystkim wzrost i rozwój pęcherzyków.

U kobiet testosteron odgrywa kluczową rolę w okresie dojrzewania: pod jego wpływem wzrost włosa występuje w okolicy łonowej i pachowej. Ponadto ten hormon reguluje funkcje wielu narządów, w tym układu rozrodczego, tkanki kostnej, nerek, wątroby i mięśni. Dorośli kobiety potrzebują androgenów do syntezy estrogenów i udowodniono, że zapobiegają utracie masy kostnej i są odpowiedzialni za pożądanie i zadowolenie seksualne.

Bez tego hormonu działanie wszystkich układów i narządów jest niemożliwe. Ale dla kobiet o wiele bardziej niebezpieczne jest odejście od normy (niskie lub wysokie stężenie testosteronu), co może być spowodowane narażeniem na różne czynniki niepożądane lub różne choroby.

Przyczyny

Nowotwory jajników i zespół policystycznych jajników (PCOS) mogą powodować zwiększenie produkcji androgenu.

Główną przyczyną wzrostu testosteronu u kobiet jest nienormalna praca nadnerczy i gonad. Oprócz PCOS, inną przyczyną zwiększonego testosteronu u kobiet (zwanej hiperandrogenią) jest dziedziczna przerost kory nadnerczy i innych zaburzeń funkcji tych gruczołów. Leki, takie jak steroidy anaboliczne, czasami nadużywane przez kulturystów i innych sportowców w celu zwiększenia wydajności, mogą być przyczyną objawów hiperandrogenizmu.

Wraz ze znaczną utratą wagi, niedożywieniem i znacznym wysiłkiem fizycznym, występuje również niepowodzenie w produkcie hormonalnym. Nie sposób nie wspomnieć o dziedzicznych predyspozycjach, skutkach niektórych leków hormonalnych, niedoczynności tarczycy. Owulacja jest również przyczyną zwiększonego testosteronu u kobiet.

Jak testosteron wpływa na kobiece ciało

Nadmierne ilości androgenów mogą stanowić problem, powodując takie objawy masculinizacji jak trądzik, hirsutyzm (nadmierne wzrosty włosów w nieodpowiednich miejscach, takich jak podbródek lub warga górna, piersi), przerzedzenie włosów na głowie (łysienie), łojotok.

Warto zauważyć: takie naruszenia są możliwe nie tylko u dorosłych, ale także u młodych dziewcząt. Z tego powodu rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na rozwój córki, a jeśli nawet są najmniejsze wątpliwości, natychmiast musisz zwrócić się do endokrynologa. Jeśli przegapisz tę chwilę i nie podejmie akcji, postać może znaleźć cechy męskie, a następnie nie da się niczego zmienić.

Około 10 procent kobiet z wysokim testosteronem ma PCOS, charakteryzujące się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem miesiączki, bezpłodnością, nieprawidłowym poziomem cukru we krwi (cukrzycą typu II i cukrzycą typu 2), aw niektórych przypadkach nadmiernym włosem. Większość kobiet z tej choroby ma nadwagę, a nawet otyłość.

Zwiększony poziom testosteronu, niezależnie od tego, czy kobieta ma zespół policystycznych jajników, czy nie, jest związany z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak oporność na insulinę, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

Niebezpieczne powikłania

Wraz z gwałtownym wzrostem zawartości testosteronu we krwi w ciele żeńskim, procesy, które mogą prowadzić do dysfunkcji jajników, nieprawidłowego cyklu menstruacyjnego, braku owulacji, niepłodność zaczyna się.

W czasie ciąży istnieje ryzyko poważnego przebiegu, zgonu wewnątrzmacicznego i częstych powikłań podczas porodu. Ponadto prawdopodobieństwo powstawania różnych nowotworów jajników wzrasta dramatycznie.

Naukowcy dostarczyli dowodów na to, że wzrost testosteronu wpływa na zwyczaje i charakter. Taki reprezentant słabszej płci ma zwiększoną ochotę na rywalizację, dominację, hazard i spożywanie alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że wysoki testosteron zawsze prowadzi do zmiany wyglądu, a stan wewnętrzny nie jest zmieniany we wszystkich przypadkach. To zależy od przyczyn psychologicznych, genetyki i wychowania.

Jednym z potencjalnych powikłań związanych z wysokim poziomem testosteronu u kobiet jest manifestacja postaci depresji i zwiększonej agresywności. To nie jest unikalne dla kobiet, ale także dla dziewcząt w okresie przed urodzeniem.

Testosteron w ciąży

W ciąży testosteron szybko rośnie. W tym okresie łożysko wytwarza dodatkową część danego hormonu i jest to norma. Należy jednak pamiętać, że poronienie lub śmierć płodu jest możliwe, jeśli testosteron jest wysoki we krwi przez 4-8 tygodni i od 13 do 20 tygodni. U kobiet terapia hiperandrogenizmem, jeśli zostanie wykryta w czasie, pomoże normalnemu Ŝyciu płodu.

Wielu ginekologów, reasekuracyjnych, prowadzi terapię hormonalną, mającej na celu obniżenie poziomu testosteronu we krwi, ponieważ w okresie ciąży rośnie 3-4 razy. Nie zawsze jest to uzasadnione, ponieważ łożysko ma ważną zdolność do przekształcania testosteronu w estrogen, chroniąc matkę i dziecko przed hormonami. Warto zauważyć, że hiperandrogenizm u kobiet w ciąży jest rzadki, ale należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ciało i nowe doznania.

Badania

Pobierając krew z żyły na pusty żołądek, wykonywany jest test na testosteron. Dzień cyklu nie odgrywa roli, ale zaleca się przeprowadzanie analizy nie w okresach. Szkolenie wstępne polega na odmowie alkoholu, paleniu, seksie, ciężkiej pracy fizycznej i przyjmowaniu pewnych leków. Należy zauważyć, że alkoholizm i niektóre choroby wątroby mogą lekceważyć poziom testosteronu. Leki, leki przeciwdrgawkowe, barbiturany, klomifen, androgeny i sterydy anaboliczne mogą także obniżać poziom testosteronu. Wszystkie leki, które przyjmujesz, muszą być poinformowane przez lekarza przeprowadzającego badanie.

Leczenie

Jak obniżyć testosteron? Jest to dość prosty, ale niekoniecznie łatwy sposób dla większości kobiet: wystarczy jeść mniej cukru i rafinowanych węglowodanów. Powodem jest to, że nadmiar tych pierwiastków powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, co z kolei powoduje wzrost insuliny, która stymuluje jajniki do produkcji męskich hormonów. Dodatkowe umiarkowane ćwiczenia pomogą jeszcze bardziej. Sztuczne substancje słodzące nie działają, ponieważ stymulują wytwarzanie insuliny.

Konieczne jest stosowanie twarogu tofu. Jest bardzo bogaty w fitoestrogeny, które utrzymują równowagę hormonalną we krwi.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, oleje roślinne – to niezbędne składniki odżywcze, które pomogą rozwiązać problem z tym, jak obniżyć poziom testosteronu. Dobry codziennie napój zielonej herbaty z mięty.

Jeśli testosteron zwiększa się u kobiet, leczenie produktami leczniczymi polega na wyznaczeniu leków hormonalnych: "Diane-35", "Metipred" i "Dexamethasone", "Yarina". Lekarz zaleca lekarzowi po znalezieniu głównej przyczyny wystąpienia hiperandroryzmu.