210 Shares 5762 views

Rośliny mleczne dla krów: rodzaje, urządzenie, cechy charakterystyczne

Popularność rolnictwa w populacji wzrasta, a utrzymanie zwierząt gospodarskich dla wielu mieszkańców sektora prywatnego jest uważane za normę. Wraz z tym łatwiej jest kupić świeże mleko domowe, dzięki utrzymaniu krów w prywatnych gospodarstwach. Dla małych gospodarstw posiadających jedną lub dwie krowy, optymalną opcją uzyskania maksymalnego zysku jest ręczne dojenie zwierząt gospodarskich. W przypadku wzrostu liczby zwierząt gospodarskich wymagana będzie dodatkowa pomoc. W tym celu można wynająć pracowników, którzy pobierają kilka krów za opłatą lub kupią maszynę do dojenia. Rośliny do udoju spłacają się dość szybko i wkrótce wychodzą na plus, w przeciwieństwie do pracowników, którzy zawsze będą musieli zapłacić.

Różnorodność aparatów

Do tej pory dojarki mogą się różnić:

  • Wygląd;
  • Moc;
  • Cechy projektowe i tak dalej.

Biorąc pod uwagę wszystkie charakterystyczne cechy każdego urządzenia, można stwierdzić, że wszystkie one są połączone z zasadą pracy. Każda pojedyncza instalacja jest wyposażona w niskociśnieniową pompę próżniową. Ponadto, wszystkie one mają możliwość przymocowania do wymony krowy z pomocą gumowych ssaków lub specjalnych klipsów. Ta ostatnia opcja jest łatwiejsza w obsłudze i nie powoduje problemów z jakimkolwiek rolnikiem. Z reguły cały czas dojenie zajmuje kilka minut i nie wymaga godzin pracy. Mleko jest wyrażane w specjalnym pojemniku, po czym może być użyte do dalszego przetworzenia lub sprzedaży.

Podział według cech technicznych

Wszystkie rodzaje dojarek można podzielić według następujących kryteriów:

  • Według typu pojemnika na mleko;
  • Przez liczbę krów serwowanych równolegle;
  • Według typu pompy;
  • Według liczby barów.

W celu dokonania właściwego wyboru na rzecz instalacji doju, która jest konieczna w konkretnym przypadku, konieczne jest rozmontowanie poszczególnych elementów bardziej szczegółowo.

Według typu pojemnika na mleko

W każdym razie mleko zawsze mieści się w przygotowanej pojemności. Różnica polega tylko na tym, jaka jest pojemność i czy jest częścią maszyny udojowej. Najczęściej używane instalacje z wbudowanymi puszkami, które są idealne do dojenia niewielkiej liczby zwierząt gospodarskich. W dużych gospodarstwach są dojenia, które zbierają mleko bezpośrednio z kilku krów przez rury w jeden duży pojemnik. Sam pojemnik może znajdować się w sąsiedniej sali, a liczba równoczesnych krów ma następującą charakterystykę.

Według liczby krów serwowanych równolegle

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę poprzedni punkt, ponieważ dojenia dla małych gospodarstw domowych nie są w stanie obsłużyć kilku krów w tym samym czasie. Są zaprojektowane do pracy tylko z jednym nudnym, lub w najlepszym z dwoma. Duże urządzenia do hodowli są w stanie wydzielić mleko kilkudziesięciu krów w tym samym czasie. Oczywiście koszt takiego dostosowania będzie odpowiedni, ale, pracując z dużymi tomami, oszczędza na innych sprawach i znacznie więcej, więc korzyści są oczywiste.

Według typu pompy

Ta klasyfikacja rozprowadza wszystkie instalacje do dojenia krów na trzy typy. Pompy mogą być:

  • Rotary;
  • Tłok;
  • Membrana.

Ta ostatnia opcja jest najbardziej popularna, ponieważ jego cena jest najniższa w porównaniu do pomp innego rodzaju, podczas gdy ta maszyna jest zdolna do pracy jednocześnie tylko z małą liczbą krów. Okazuje się, że urządzenia do dojenia, których urządzenie oparte jest na pompie membranowej, jest optymalną opcją budżetową dla indywidualnego użytku.

Dla jednoczesnej pielęgnacji niewielkiej liczby krów konieczne będzie zakupienie bardziej wydajnego aparatu na pompie tłokowej. Oczywiście, wraz ze zwiększoną mocą, ma jedną poważną wadę: urządzenie działa bardzo głośno podczas pracy, co może zakłócać uderzenie. Również do minuses, niektóre obejmują jego wymiary.

Najlepszym rozwiązaniem do ciszy podczas dojenia i wysokiej wydajności urządzenia będzie aparat z pompą obrotową. Są one podzielone na suche i oleiste, ale w każdym przypadku będą lepsze w porównaniu do innych typów.

Według liczby cykli

Zdolność jednostki i jej ciężar zależy od liczby tych jednostek. Trójzakres, oczywiście, bardziej masywny, ale wydajniejszy, a dwusuwowy – przeciwnie.

Oddzielenie zgodnie z zasadą pracy

Wszystkie cechy stanowisk udojowych determinują ich pracę na podstawie utworzenia próżni, do której pobierane jest mleko z wymony. W tym przypadku próżnia może być stała lub często zmienna w instalacji, w wyniku której następuje zanurzanie.

W pierwszym przypadku mleko oddawane jest w ciągu kilku minut i bardzo jakościowo, nie pozostawiając kropli, a całkowicie bezpieczne dla krowy. Aparaty o takiej zasadzie działania są drogie i wytwarza się je w próżni za pomocą pompy odśrodkowej lub pulsatora. W innej wersji próżni zasadniczo nie jest, a dojenie jest przeprowadzane przez ruch pompy tłokowej. To on tworzy skoki pod presją, które zapewniają ekspresję mleka. Takie jednostki są znacznie tańsze, ale jakość ich pracy nie zawsze jest idealna.

Możliwość ruchu

W zależności od wymiarów urządzenie można zaklasyfikować jako ruchome urządzenie do dojenia lub nieruchomo. Te ostatnie są bardzo rzadko używane, ponieważ bardzo niewygodne jest z nimi współpracowanie. Jednostki ruchome są dodatkowo wyposażone w małe koła i mogą być stosowane do różnych wymiarów gospodarstwa. Łatwo poruszają się wokół gospodarstwa i są łatwe w obsłudze.

Prawdziwe opinie użytkowników

Z powyższego wynika, że nabycie tej instalacji z jedną lub dwiema krowami na farmie po prostu nie ma sensu, jest wiele powodów, a przede wszystkim długiego okresu zwrotu.

Aby obsłużyć większą liczbę zwierząt gospodarskich, korzyść z nabycia urządzenia jest oczywista. Przede wszystkim urządzenie szybko się opłaca. To również przyczynia się do uzyskania wolnego czasu dla rolnika, który wcześniej spędził na ręcznym dojeniu wszystkich krów. Biorąc pod uwagę szybkość pracy, a także prostota i praktyczność, możliwe jest zmniejszenie personelu pracowniczego, poprzednio zaangażowanego w dojenie. To jeszcze bardziej obniży koszty płacenia pracowników.

Do pozytywnych cech maszyn do dojenia należy przypisać wysoką jakość ich pracy, co pozwala na krótki czas, aby uzyskać od krowy absolutnie całe mleko.

Oczywiście, niezadowolony z nabycia takiego agregatu jest również sporo. Przede wszystkim wiele osób narzeka na wysokie koszty maszyn do dojenia. Ponadto ujemne sprzężenie zwrotne może być wywołane niewłaściwym wyborem urządzenia w danym gospodarstwie. Ponieważ istnieje wiele odmian do wyboru właściwego, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego cechy.

Oczywiście zakup maszyny udojowej musi towarzyszyć wstępne konsultacje z profesjonalnym lub przynajmniej niezależnym badaniem wszystkich cech charakterystycznych tego typu urządzeń. Dlatego przed zakupem instalacji należy zwrócić uwagę na zalety i wady. A co najważniejsze – obliczyć, czy są Państwo w stanie kupić finansowo urządzenie.