842 Shares 8312 views

Hood KamAZ – sportowa modyfikacja udziału w rajdzie Paryż – Dakar

Ciężarówki KamAZ w aktualnych modyfikacjach zapewniają transport praktycznie we wszystkich dziedzinach iw całej Rosji. Ze względu na dużą zdolność przewozową, ciężarówki KamAZ działają w najcięższych obszarach, w przemyśle górniczym, na budowie na wielką skalę, w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Niezawodne ciężarówki można znaleźć wszędzie: w północnych szerokościach geograficznych, w drewnie, na południu, w stepie. Wszędzie dla potężnych maszyn znajduje się aplikacja.

Wady i zalety

Wcześniej wszystkie samochody z serii modeli KamAZ zostały wyprodukowane w wersji wylęgowej, gdy kabina znajduje się bezpośrednio nad silnikiem. Jeśli chodzi o układ, ten system jest bez skazy, ale jeśli wziąć pod uwagę samochód na inne kryteria, możesz zauważyć wiele niedociągnięć. Przede wszystkim brak jest stabilności podwozia i wysoce umieszczonego środka ciężkości. Te warunkowe wady nie są jednak usprawiedliwieniem dla ponownej obróbki maszyny, która została wyprodukowana przez wiele lat w największej, dobrze wyposażonej fabryce samochodów Kama.

Nie tak dawno temu rozwinięto zakapturzony Kamaz, został on zrealizowany w ramach realizacji głównego projektu. Specjaliści z przedsiębiorstwa Kama wzięli przykład z "Mazowsza", którzy opracowali modyfikację kaptura w Mińsku. Nowe samochody sprawdziły się już jako niezawodne ciągniki i wywrotki o niskim środku ciężkości, stabilne pod wszystkimi warunkami drogowymi.

Stymul

Aby stworzyć taką modyfikację jak zakamuflowany Kamaz, pragnieniem zespołu ekipy Kama, aby zdobyć nowe nowoczesne samochody sportowe na Rajdzie Paryż-Dakar i inne podobne wydarzenia, było impetem.

Po pierwsze, rola odgrywała stałą i bezkompromisową rywalizację pomiędzy Kamaz-mistrzami a zespołem Iveco, którego liderem jest Gerard de Roy. Ponieważ ciężarówki firmy "Iveko" mają układ kaptura, automatycznie otrzymują wiele zalet. Odporność na odległość, manewrowość, przyspieszenie i inne czynniki sprawiają, że maszyny zespołu holendersko-polskiego mają dużą szansę na wygraną.

Stworzenie kapotnego rajdu KamAZ nie wygląda jak coś wyjątkowego, ale parametry zupełnie nowego projektu pozwalają nam mieć dobre wyniki. Jednak jest zbyt wcześnie, aby o tym mówić, to zajmie trochę czasu, samochód weźmie udział w wielu konkursach, po czym będzie można wyciągnąć wnioski. W międzyczasie testowany jest pierwszy sportowy układ karoserii KAMAZ.

Budownictwo

Rozwój modyfikacji ograniczono do szeregu warunków technicznych, które dyktują format i regulamin rajdu Dakar. Innymi słowy, twórcy nowej ciężarówki nie mieli możliwości działania. Ponadto cała sprawa była skomplikowana przez brak kabin typu kaptur w fabryce Kama, która nigdy tam nie była. Produkcja w nich nie potrzebowała. By stworzyć nowy typ kabiny byłoby zbyt kosztowne, ale kierownictwo nie mogło zainwestować znacznej ilości pieniędzy w niezagospodarowaną produkcję. Dlatego też podjęto decyzję alternatywną – nakazanie kilku kabin w Niemczech.

Powerplant

Kaptur KAMAZ dla marki Dakar został zaprojektowany na podstawie modelu 4326, prawie wszystkie bieżnie były używane bez zmian, konieczne było jedynie zwiększenie rozstawu osi. Poszukiwanie racjonalnych rozwiązań nie zakończyło się jednak. Silnik także potrzebował nowego, ponieważ poprzedni silnik Liebherr nie posiada wymaganych właściwości. Czesi z Buggyry pomogli rozwiązać problem elektrowni. Specjaliści zalecili użycie jednego z modeli marki Caterpillar, które w niemal wszystkich parametrach odpowiadało zadaniom.

Problemy z "ramką"

Następnym pilnym problemem podczas tworzenia wyścigów w KamAZ było wyrównanie podwozia z lokalizacją silnika. Silnik był zbyt wysoki i mógł mieć wpływ na ogólną równowagę. Kwestia ta została podjęta do odłożenia do czasu zakończenia prac nad rozkładem ciężaru wszystkich zespołów i zespołów na strukturę ramki. Ponadto wraz ze zwiększeniem odległości osi przekładni i znacznie wzrosła konieczność wzmocnienia podłużnych belek ramy. Wyścigi na pustyni są niebezpieczne ze względu na skręcający efekt, gdy przednie i tylne koła są w różnych płaszczyznach. W tym czasie przeciwstawne obciążenia działają na wydłużony prostokąt ramy, co może złamać strukturę kanału.

Wymienniki ciepła

Poza tym kapitan KamAZ był kolejnym zaskoczeniem dla deweloperów. Są to dwa wymienniki ciepła, połączone z turbodoładowaniem powietrza na silniku wysokoprężnym. W poprzedniej wersji urządzenia te znajdowały się po bokach komory silnika w wystarczającej odległości od siebie, ponieważ wymaga to technologii ich użytkowania. Okap KAMAZ nie posiada przestrzeni silnika o niezbędnej szerokości i nie ma miejsca, aby wymieniać wymienniki ciepła. A jeśli zainstalujesz je w bliskim sąsiedztwie, mogą wystąpić złamania.

Charakterystyka techniczna wersji maski

Wymiary, jednostka napędowa, przekładnia:

 • Długość wózka z kapturem wynosi 6,9 metra;
 • Wysokość wzdłuż linii dachu – 3,05 metra;
 • Szerokość samochodu wynosi 2,55 metra;
 • Marka silnika – "Caterpillar C13";
 • Typ silnika – diesel z turbo;
 • Liczba cylindrów – 6;
 • Konfiguracja – rozmieszczenie w linii;
 • Objętość robocza cylindrów – 12,5 litra;
 • Moment obrotowy – 4000 Nm przy prędkości 1500 obr / min;
 • Maksymalna moc wynosi 980 litrów. S .;
 • Pojemność zbiornika paliwa – 1000 litrów;
 • Przekładnia – skrzynia biegów ZF 165251;
 • Liczba obrotów – 16;
 • Typ sprzęgła – tarcie;
 • Sprzęgło pneumatyczne.

Koszt

Nie ma żadnej sprzedaży samochodów z kapturem KamAZ, ponieważ zespół KamAZ-Master ma wyłączne prawo do posiadania modyfikacji sportowych, a na tym etapie nie planuje się zakupu lub sprzedaży. Kaptur KAMAZ, którego cena została już ustalona przez obliczenie i metoda ekonomiczna, może zostać warunkowo sprzedana w wysokości około pięciu milionów rubli. Jednak ciężarówka, której nie można używać w normalnych warunkach, prawdopodobnie nie potrzebuje nikogo. Tak więc, wyścigi KamAZ, których cena jest wyrażona w siedmiocyfrowej postaci, nie można obecnie kupić ani sprzedać.