521 Shares 3095 views

muzeum Khanenko: historia, ekspozycja, adres

Khanenko Muzeum, dawniej znany jako muzeum sztuki Zachodniej i Wschodniej, położone w samym centrum Kijowa. Teraz jest to największa kolekcja dzieł sztuki na Ukrainie. Historii muzeum i jego kolekcji znajduje się w dalszej części tego artykułu.

Historia powstania

Khanenko żona pochodziła z rodzin szlacheckich. Bogdan Khanenko był synem szlachcica, i Barbara była córką znanego producenta cukru Kijów Tereszczenko. Para zawsze interesuje się sztuką, a od dochodu z działalności gospodarczej poszedł kupić antyki i obrazy.

Około czterdziestu lat Khanenko zebrane dzieła sztuki. Barbara była jedną z pierwszych, która zbiera dawne rosyjskie ikony. Kolekcja jest wzbogacona światowych arcydzieł malarstwa i rzeźby przywieziony z Berlina, Wiednia, Madrytu i innych częściach świata. Zatem zbiór okazał się być martwa natura Zurbaran „stołowe i młyn dla czekolady”, dzieła szkoły Rubensa, Rembrandta, pracując Velázquez F. Cesare et al.

W roku 1913 Bogdan Khanenko kupiła kamienicę z myślą, aby otworzyć go w ekspozycji jego kolekcji. Ale w czasie wojny trzeba było usunąć większość eksponatów w Muzeum Historycznym w Moskwie. Po śmierci w 1917 roku Bogdan Khanenko, Barbara wróciła do odbioru w Kijowie. Zgodnie z wolą żony, otwiera w stolicy Khanenko Muzeów.

W budynku muzeum

Na ulicy, na której znajduje się Khanenko Muzeum, jest ukończenie obszaru planu w pobliżu Uniwersytetu. Numer domu 15 własność przedsiębiorca i filantrop Tereszczenko. Autorem projektu został wykonany przez architekta Meltzer.

W 1888 roku kupił dom Bogdan Khanenko i umieszczone w nim bogaty zbiór dzieł sztuki. Nowi właściciele natychmiast zaczęli do wystroju domu. Projektant wnętrz od kilku lat. Wzięliśmy udział w tym artystów i architektów Vrubel, Marconi Melzer, Kotarbinsky i in.

Początkowo planowano, aby utworzyć zamkniętą kolekcję prywatną. Ale aktywny mecenat i pracy w sprawie organizacji dzisiejszej z Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy Bohdan Khanenko inspiracją do otwarcia muzeum publicznego. Aby to zrobić, właściciele domu postanowiliśmy zorganizować każde pomieszczenie odpowiednio zbiór znajdujący się w nim.

W budynku nie było „Red Room” w stylu renesansowym przyszłego muzeum, „Złote Konto” Rococo „Delft pokoju” w stylu holenderskim „The Cabinet Karelski brzoza” w stylu rosyjskiego klasycyzmu i gotyckie „Green Room”. W holu i wejście główne zostały wykonane w stylu barokowym.

Przez 1891, kolekcja znacznie wzrosła. Krivosheev i architekci powierzył prace nad dwukondygnacyjną nadbudowę na dwór. Na głównej fasadzie znajdują się wizerunki godła Khanenko rodzaju.

Khanenko Muzeum: Kolekcja zdjęć

Wśród eksponatów, zgromadzonych przez Barbara i Bogdan Khanenko są starocie i egipskie dzieła japońskich drzeworytów, majoliki włoskiej, Saxon i chiński porcelany, brązu i fajans z Iranu. Khanenko Muzeum prezentuje prace włoskich, Flandrii, Holandii, niderlandzki, sztuki hiszpańskiej i francuskiej.

Cała kolekcja jest dostępna w różnych pomieszczeniach w zależności od tematu. Jest miejsce, „sztuka chińska” Hall „Art buddyzmu”, sala poświęcona Japonii, krajów islamskich, Grecja, Rzym, Egipt. Oddzielnie umieszczone malarstwo, rzeźba, grafika, rzemieślnicze.

Do najbardziej znanych eksponatów należą dzieła Paul Rubens Leonarta Bramer, dyptyk „Pokłon Trzech Króli”, „Portret infantki Margarita”. Włoska sztuka jest reprezentowany przez dzieła renesansu i baroku. Wśród dzieł francuskich są dziełami Claude'a Vernet, Lui Tokke, Pierre Syubleyra, panele dekoracyjne Fransua Bushe.

East Arts prezentuje chińskie malarstwo na jedwabiu, figury z brązu oddanych, emalie i lakiery, kolekcję japońskich netsuke, grafiki i miecze. Sztuka islamu krajów reprezentowanych przez dzieła z Iranu, Turcji, Iraku, Syrii, Egipcie i Turkmenistanu.

Khanenko Muzeum: Adres

W centrum Kijowa, w pobliżu uniwersytetu. T. G. Szewczenko Muzeum Sztuki Khanenko. Muzeum Adres: ul. Tereschenkivska 15 – 17, powiat Szewczenko. Najbliższa stacja metra – „Obszar Lva Tolstogo” (niebieska linia) lub stacji metra „Teatr” (czerwona linia).

czasy otwarcia i cenach

Muzeum jest otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku i wtorku.

Dla zwiedzających jest otwarty od 10.30 do 17.30.

Pierwsza środa każdego miesiąca, można odwiedzić muzeum bezpłatnie, ale te dni muzeum jest otwarte tylko do 14 godzin.

Odwiedzających wystawy Sztuki Zachodniej i Wschodniej jest pobierane oddzielnie. Koszt wejścia dla każdego z tych występów jest:

  • 15 UAH. (39 rubli) – bilet dla dorosłych;
  • 8 USD. (20 rubli) – uczeń.

Odwiedzenie dwie wystawy warto:

  • 25 UAH. rubli (65) – dla dorosłych;
  • 12 hrywien. (32 rubli) – dla studentów;
  • 8 USD. (20 rubli) – dla studentów i emerytów.

wystawy czasowe:

  • 8 USD. (20 rubli) – dla dorosłych;
  • 4 hrywien. (11 rubli) – dla studentów;
  • 3 hrywien. rubli (8) – dla studentów i emerytów.