427 Shares 3680 views

T 15 – torpedo atomów: cechy

Pod koniec 40-tych programu jądrowego w ZSRR rozwijał się w imponującym tempie. Zasoby dla tego zadania nigdy nie żałował. Było to w dużej mierze ze względu na wydarzenia w Japonii, miasta, w którym Amerykanie spadły tylko dwie bomby atomowe. Należy się spieszyć, aby nie być na miejscu Japończyków.

W 1949 roku, pierwsza bomba był testowany … a potem okazało się, że do dostarczenia do prawdopodobnego przeciwnika ma tylko niskiej prędkości Tu-4. Ale to było już jasne, że to, delikatnie mówiąc, nie jest rozwiązaniem. Po pierwsze, te samoloty są przestarzałe i nie mógł bronić się przed kolektora, który stał w amerykańskich rękach. Po drugie, nie chcę rzucać pilotów: po pracy mieli jedną opcję – aby spróbować i dofinansowywane przez terytorium meksykańskiej.

Ta sytuacja nikt w kierownictwie kraju nie są zadowoleni. Liczne badania zostały rozpoczęte w dziedzinie samochodów dostawczych, w którym jeden z najbardziej imponujący okazał T-15. Ta torpeda, stało się jej „pracy” może nieść całą wschodnie wybrzeże USA.

Dlaczego torpedo?

Było to spowodowane faktem, że w marynarce ZSRR było to najbardziej okręty podwodne. Już w czasie II wojny światowej został on wielokrotnie udowodnili, że mogą przebić się do samego brzegu wroga, i to było niezwykle ważne w przypadku prawdopodobnej wojny nuklearnej. Nawet jeśli Amerykanie odważą się realizować jego plan „Dropshot” torpeda T-15 byłby skuteczną bronią odwetu.

Ale do podjęcia decyzji – jeden, i uświadomić sobie, że jest znacznie trudniejsze: Największa średnica rury torpedowe na radzieckich okrętów podwodnych – 500 mm i średnicy „miniaturowych” bomby atomowej – wszystko jeden i pół metra. Co robić? Marynarze byli chętni do torpedo wygląd odpowiedniej wielkości, ale przemysł jądrowy nalegał na przeciwieństwo.

podstawowe deweloperzy

Kim był szef projektu T-15? Torpeda została zaproponowana Alferovym V. I. Brał czynny udział w tworzeniu pierwszej bomby atomowej, tak że miał doświadczenie. To on od razu po teście „sprzedaży” ich wizji problemu, i nalegał na rozwój dużych torpedy przez „wodorowej” opłatą.

Należy zauważyć, że Navy powiadomiony o takiej decyzji nie nastawionym na wszystko. Fakt, że Alferov nie cieszą się popularnością wśród żeglarzy, gdyż to właśnie on zainicjował prześladowania Admirał Kuzniecow. Więc nie jest paradoksalna sytuacja, gdy uzbrojenie okręt został opracowany wyłącznie „ziemia” siły.

Uważa się, że bezpośrednie Autorem projektu był znany akademika Sacharowa. Super Torpedo T-15 (moc 100 megaton!) Miała być wykorzystane do ataku na wschodnim wybrzeżu USA. Założono, że eksplozja „King-torpedy” powstaje fala, która jest zmyte całej infrastruktury wroga, a nie tylko na wybrzeżu, ale nawet to, co jest w głębi lądu. W tym dniu, torpeda T-15 Sacharowa za najbardziej wydajne tej klasy broni, nawet jeśli przyjąć, że nigdy nie miała.

Szacowany układ

Flota nowych broni odnotowano tylko w 1953 roku, a sami żeglarze zachwyceni z nim nie było. Fakt, że podwodne, które były do przeprowadzenia tego rodzaju torpedy, cała pierwsza komora jest włączony do wielkiego urządzenia do uruchomienia tej powłoki. Zatem torpeda T-15 – jedyny na świecie przypadek, gdy oddzielne okręty podwodne klasy został zaprojektowany do przewozu jednego pocisku. To prawda, że te ostatnie cechy były takie, że w pełni pokryć koszty.

Całkowita długość urządzenia – ponad 20 metrów. Między innymi, zapewnia dwa nosa torped 533 mm przeznaczony do samoobrony. Miejsca w tym przypadku było tak mało, że do dyspozycji załogi miałby tylko dwie torpedy (zapas nie było).

Zaproponowane specyfikacje T-15

Więc, co było inaczej T-15? Torpeda może trafić wszystkie swoje monumentalne rozmiary. Jej długość wynosiła 23 metrów i masie do 40 ton. I na masę głowicy Sam miał cztery tony. Cała reszta – wielki akumulator, który brakowało środków do prędkości około 29 węzłów. Założono, że zakres przelotowa może wynosić do 30 kilometrów. Co było „wypełnienie” z T-15? Torpeda najprawdopodobniej mógłby posiadać na pokładzie tylko głowica termojądrowa.

Ten ostatni jest opracowanie oddzielny Biuro pod nadzorem Haritona Yu. B. Osłabienie można było w zapalnik styku i poprzez telemetrii. Pierwsza opcja jest zalecana dla tych przypadkach, jeżeli w przypadku już uruchomiony wojny nuklearnej, łódź by widzieli wroga. W tym przypadku istnieje ryzyko, że torpeda T-15 Sacharowa już z wyrzutni torped, ale sam submarine w tym czasie może zniszczyć. Aby kontrolować ogień przy użyciu specjalnie stworzony dla tego kompleksu „tantal”.

Kiedy teoria jest sprzeczna z praktyką

Główne cechy techniczne nośnika torpedowego został zatwierdzony pod koniec 1953 roku. W lipcu 1954 roku został przygotowany wstępny projekt okrętu, na którego pokładzie miał być torpedę jądrowej T-15. Pod koniec roku wyglądało to w pierwszej instancji i zalecił dalsze przekazywanie dokumentów do dyskusji. Tylko wtedy projekt dokonały Admiral Kotow, który w tym czasie był dowódcą Marynarki Wojennej ZSRR. Następnie został wprowadzony w toku postępowania i innych dowódców marynarki.

Wnioski ekspertów

Te utworzone komisję ekspertów, która miała do czynienia z ogólnym wykonalności takiego projektu. Natychmiast stało się jasne, że marynarka nie podoba się nie tylko kierownictwa radzieckiego torpedy jądrowej T-15, ale także cechy okrętów podwodnych niosąca miała wdrożyć taką broń. Eksperci słusznie zwracają uwagę, że koszt taki pocisk absurdalnie wysoka, jej stała potrzeba utrzymania gotowości bojowej, i zrobić to z takich wymiarach torped będzie bardzo trudne.

Ponadto załoga łodzi podwodnej praktycznie zamienił się samobójstwa: eksplozja pojemności naładowania 100 megaton, to wraz z łodzi podwodnej byłaby po prostu rozerwane na kawałki, ponieważ są one od epicentrum musiałby wypłacić maksymalnie 100 kilometrów.

W rezultacie, w końcu zdecydowaliśmy, że torpedy radziecki T-15 – projekt jest wątpliwa, a to jest bardziej celowe stworzenie takiej broni, które mogłyby być wykorzystywane przez konwencjonalne 533 mm wyrzutnie torped. W marcu 1955 roku, wszystkie badania zostały rzucone na danym obszarze. Sama torpeda atomowy T-15 pozostaje tylko na papierze.

Który przyszedł, aby zastąpić T-15?

Została zastąpiona przez torpedy T-5. Również posiada jądrowy, ale już odpowiednie wymiary. Jednak deweloperzy trudności musiał pokonać wiele. Na przykład, przez długi czas nie może „nauczyć” torpeda nie wysiąść na żądaną głębokość. Ponadto, w trakcie procesu przebiega on cztery z 15 mogłaby zainicjować bezpiecznik aktywacyjny „swoje własne”.

Ponadto, dla normalnego funkcjonowania głowicy, bardzo kapryśnej z powodu dużej ilości wymaganych elektroniki temperaturę w zakresie 5-20 ° C. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze okręty podwodne były często poza kołem podbiegunowym, wymagania wyglądają bardzo ciężki.

Pomimo tego, w kwietniu 1955 roku nowe torpedy Test warhead przeprowadzono w Nowej Ziemi. Mamy wysadzili go do morza, na głębokości około 12 metrów. Przy użyciu atenuowanych obciążenia, pojemność, która nie przekracza trzech kiloton. Należy zauważyć, że głowica, która została wyposażona w „kobalt” torpedo T-15, nigdy nie doświadczył w rzeczywistych warunkach. Jest to zrozumiałe: moc „produkt B”, to jest „papka”, nie przekracza 60 megaton. Testowanie opłatę dwa razy tak potężny jak inżynierów i wojskowych po prostu nie odważył.

Nawiasem mówiąc, w nie tak odległej przeszłości, nasz kraj rozwija nową ICBM oparty rakiety „Proton”, która powinna przekraczać mocy był … 150 megaton. Ale nawet ten projekt nie przeszedł na rysunkach ze względu na jego wytrzymałość. Do tej pory nikt nie może potwierdzić lub zaprzeczyć możliwości niekontrolowanego łańcucha z reakcji termojądrowych , gdy testowanych broń taką mocą.

testy państwowe

Testy państwowe następcy T-15 został uruchomiony w 1957 roku. Zgodnie z ich programu, to było zaplanowane trzy etapy: Jeden strzał „półprodukty”, a drugi – pełnoprawnym walka torpedowe, ale bez nadzienia jądrowej, trzeci – prawdziwym podważenie T-5 z głowicą jądrową.

Wszystkie etapy były udane, ale pokazał wiele problemów, w tym odchylenia pocisku z kursu, a także pewnych problemów w systemach sterowania. Mimo to, wszystkie negatywne aspekty są nieistotne, aby zbudować torpedy atomowe Program ostatecznie zakończył się pomyślnie.

Koniec historii

Ich broń podjęte w 1958 r. Wydał limitowaną edycję w mieście Ałma-Ata. Ale już w 1960 roku produkcja została całkowicie wycofane. Było wiele powodów. Po pierwsze, „Runaway” Rozwój (pięć lat) nie mogą wpływać na osiągi, które były znacznie niższe niż od tych torped, które były już w eksploatacji. Po drugie, to w 1960 roku, żołnierze zaczęli otrzymywać specjalną seryjny 533 mm torpedę, która może wykorzystać głowicę jądrową. To właśnie z powodu tego rozwoju specjalnych broni tego typu zostało wycofane.

W tym przypadku T-15 Torpedo, cechy, które mamy opisane, jak T-5, dał nauki radzieckiej wiele cennych informacji, które zostały regularnie wykorzystywane w tworzeniu specjalnej amunicji.