131 Shares 1738 views

IZH-5 cech. Pistolet gładka

W Rosji, produkcja broni myśliwskiej masowo powstała na początku XX wieku. Jednak pierwsze światowej i wojny domowej wykonane ich korekty, a jego produkcja została praktycznie zatrzymana. Na tle zniszczeń i cierpienia wielu uratowany polowania, ale brakowało broni. Stopniowo regulować uwalnianie shompolnye proste kopie, jak również zmiany amunicji krajowej i zagranicznej. Nieco później zaczęliśmy produkować broń IL-5 i podobny do niego w nowoczesnych karabinów czasowych. Model Izhevskaya to single shot struktura beczka z jednego rodzaju przewrócenia. Blokowanie przez klucz i mechanizm udarowy górnej średniej lokalizacji jest skonfigurowany z zewnętrznym spustem.

fakty historyczne

Iżewsk fabryka rozpoczęła produkcję karabinów myśliwskich zorganizować specjalny model warsztat, który zwerbował najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. Produkcja w zakładzie stał się popularny dość szybko. Na początku 20 wieku, mistrz Iżewsk seryjnie produkowana broń różnych typów i kalibrów, a także luksusowe modele przeznaczone do nagradzania funkcjonariuszy.

Wraz z pojawieniem się broni radzieckich rzemieślników moc Izhevsky roślin korzystnie produkowane strzelby 28 i 32 skrajni. Wynika to z faktu, że większość przypadków zaadaptowanej z karabinów wojskowych. Pierwszy pistolet IL-5, wydany w 1924 roku. Starano się produkować dwojaką odmian, próbki ze sklepami, ale nie otrzymują szerokiej dystrybucji. W miejsce „pięć” w 1936 roku przyszedł IZHB-36 kalibru 12 z parą pni.

Próbkę do naśladowania

Pistolet gładka IL-5 wytwarzano w ramion roślin Iżewsk, hutniczego w sklepach (1924-1241 i 1945-1948 lat), w Tula (1932/41 g). Najczęstszym wskaźnik wynosił 16, 18, 20, 24 i 28.

Modyfikacja jest niemal dokładną kopią amerykańskiego modelu pojedynczej beczki „Iver Johnson”, która dzięki doskonałej właściwości balistycznych i prostotę konstrukcji, kopiowane na całym świecie. Przez cechy konstrukcyjne i zalety tej broni obejmują:

 • Obecność potężne wyrzucające w wyrzucania zużytych kaset.
 • Łatwy montaż i niezawodność.
 • Wysoka dokładność dzięki specjalnej przenoszenia.
 • Wyrafinowany mechanizm spustowy.
 • Pistolet łóżko wykonane z drewna orzechowego.
 • Prosty i niezawodny zaparcia, wygodne ramię.

Często pistolet krajowy zwany „Iżewsk-Johnson” na uderzające podobieństwo między oryginałem i kopią rosyjskim.

cechy konstrukcyjne

Znani wersja krajowa amerykańskiego pierwowzoru, który został użyty zamiast orzech brzozy łóżku. Ponadto, IL-5 pistolet nie posiada ebonitu, stali i podkładkę doczołowych pasa i cylindryczne obrotowe Barrel otworu.

Demontaż karabinek beczki wytwarza się przez oddzielenie od klocka po usunięciu Listwa- Wersja. W pierwszych modelach był zacisk sprężynowy. W rzeczywistości, pistolet po prostu oderwać się od strony odbiornika. W powojennej modyfikacje zwolnić przedramię został wyposażony blokowania zatrzask na pniu.

Widoczne różnice wariacje Iżewsk:

 • Wydłużone paski (16 cm).
 • Nieznaczne podniesienie jego krawędzi na części trzpienia z zamkiem (2-3 mm).
 • Notch typu celownik.
 • Mocowanie kołka ze śrubą w bloku po prawej stronie.
 • Obecność osi spustu (o średnicy 7 mm), a jego haka (2 mm).
 • Waga – 2,5-3 kg.

Późniejsze modyfikacje wyposażony w pokrywę (45 * 18 mm), co ma na celu pokrycie tylne upraw buta. oś spust mieści się w specjalnym wgłębienie bezpośrednio na pokrywie.

zalety

Model IL-5 – pistolet, którego cechą charakterystyczną jest bardzo podobny do amerykańskiego „Johnson” posiada szereg obiektywnych zalet:

 • Single-kopia nie jest ciężka i masywna brama, w przeciwieństwie do wykonania, przeliczone z karabinów wojskowych przeznaczonych do ciśnienia 4 razy indeksu dla nabojów myśliwskich.
 • Długa lufa zapewnia dokładne celowość jako strzał i śrutem.
 • Broń niezawodne w działaniu, jest tani, wytrzymały i lekki.

Ze względu na swoje właściwości, uważany pistolet było duże zapotrzebowanie wśród myśliwych handlowych.

wady

Mimo tych wszystkich zalet, pojedyncza lufą strzelby IL-5 miał pewne wady. Obecność jednego beczki powoduje pewne niedogodności podczas polowania. Niedobór ten starał się wyeliminować, wznosząc sklep karabin typ próbki, ale modyfikacja nie zakorzeniła się w powszechnym użyciu.

Dość często wynika krajowy odnostvolok rozłożyć do blokowania dwóch lub trzech sto strzałów. Nastąpiło to na skutek nieprawidłowego montażu rejonie lądowiska. Amerykański odpowiednik mógł stać stabilnie w pięć do dziesięciu razy więcej strzałów. Mechanizm blokujący modele Iżewsk również nie są bardzo wiarygodne. Inną wadą jest to, co było strzelby polowania IL-5 – jest użycie wkładu z warstwą papieru, co przyczyniło się do pogorszenia jakości strzału. Niemniej doświadczeni myśliwi osiągnięta dokładność bitwy nie mniej niż 40 procent.

nowoczesne analogi

Zamiast strzelby uznać go kilka modyfikacji. Który wyprodukował IL-18. Jest wykonana w każdym standardowym rozmiarze (12 do 32). Bagażnik nie jest wyposażony w żebro, długość komory 70 cm. Lufa i nakładka – wymienny typ. Pistolet gładka handlowej IL-18, wyposażone złożyć buk i brzoza lub orzech pistolet lub prosty szyi. Można go łatwo rozłożyć na trzy części.

Shotgun IL-5, w przeciwieństwie do nowoczesnych modyfikacji nie jest wyposażony w specjalny dźwignią otwierania. Służy do szybkiego otwarcia migawki i znajduje się pod dolną bloku, z osłoną spustu. Podczas podnoszenia synchronicznie przeniesione na spuście Battle Mode i lufa jest odblokowany. Ulepszony model IL-18E, a jednocześnie aktywowane wyrzutnika. Jeśli nie jest niewypał, spust może być wielokrotnie ładowany bez otwierania karabin, przesuwając dźwignię w górę iw dół.

wniosek

IL-5 shotgun 20 gauge – dość popularny karabin myśliwski, który jest aktywnie wykorzystywany do celów komercyjnych i zwykłych myśliwych. Niezawodność, prostota konstrukcji i dobrej wydajności balistycznej to główne czynniki, które przyczyniły się do popularności tej broni. Modyfikacja ta w niektórych obszarach jest nadal używany.

Przy masowej produkcji karabinu został usunięty ze względu na stosowanie wkładów papierowych i szybkiej deformacji spuście. Niemniej jednak, w trakcie jego istnienia, IL-5, zająć godne miejsce wśród produktów rusznikarzy krajowych.