712 Shares 8054 views

Test Rorschacha. Test na badanie osobowości

Miejsca testu Rorshach są znane wielu. Jego twórca zmarł bardzo wcześnie, w wieku 37 lat. Nigdy nie widział wielkiego sukcesu psychologicznego narzędzia, które wymyślił …

Test Rorschach oparty jest na 10 punktach atramentu: pięć czarnych i białych, trzech kolorach i dwóch czarnych i czerwonych. Psycholog w ścisłej kolejności pokazuje karty, pytając pacjenta o pytanie: "Jak to wygląda?" Potem, po tym jak pacjent udzielił odpowiedzi na test Rorschacha, specjalista ponownie sugeruje, aby patrzeć na karty, w pewnej kolejności. Temat jest proszony o nadanie im wszystkiego, co na nich widzi, a także na obrazie zobaczył konkretny obraz i co sprawia, że pacjent udziela odpowiedzi. Możesz przechylić, odwrócić plamy ciasta Rorschacha. Możesz je manipulować w każdy możliwy sposób. Jednocześnie psycholog przeprowadzający test Rorschach dokładnie zapisuje wszystko, co pacjent robi i mówi podczas testu oraz podczas każdej odpowiedzi. Po liczeniu punktów są analizowane odpowiedzi. Następnie za pomocą obliczeń matematycznych uzyskuje się wynik.

Test Rorschacha jest interpretowany przez specjalistę. Jeśli dana osoba nie powoduje żadnych skojarzeń z miejscem na atrament i nie może powiedzieć tego, co widzi na nim, może to oznaczać, że obiekt widoczny na karcie jest zablokowany w jego umyśle lub że odpowiedni obraz jest połączony z podświadomą osobą Temat, o którym nie chce teraz dyskutować. Jak widać, test Rorschacha nie jest wcale trudny, ale trudno to zrobić samemu. Lepiej jest ubiegać się o to psychologowi. Możesz przejechać test Rorschach, ale poprawnie interpretować wyniki tylko przez specjalistów. Niemniej jednak, można go używać do oceny osobowości osoby w sposób ogólny.

Pierwsza karta

Pokazuje miejsce czarnego atramentu. Ta karta jest pokazywana jako pierwsza po przeprowadzeniu testu z blotami. Otrzymana odpowiedź pozwala założyć, w jaki sposób osoba wykonuje zadania, nowe, tak i związane z stresem. Ludzie zwykle mówią, że ten obraz jest jak nietoperz, motyl, kret lub zwierzak (królik, słoń, itp.). Odpowiedź na pytanie odzwierciedla typ osoby w ogóle.

Obraz bat dla niektórych jest związany z czymś nieprzyjemnym, a dla innych jest symbolem odrodzenia, a także zdolnością do poruszania się w ciemności. Transformacja i przejście mogą symbolizować motyli, a także zdolność pokonywania trudności, zmian, rozwoju. Kret to poczucie brzydoty i porzucenia, a także niepokój i osłabienie. Kufa zwierzęcia (na przykład słonia) symbolizuje sposoby walki z trudnościami, a także obawy przed naszymi wewnętrznymi problemami. Może to oznaczać poczucie dyskomfortu, porozmawiać o problemie, który respondent stara się pozbyć się w tej chwili.

Druga karta

Pokazuje czerwone i czarne miejsce. Często ludzie widzą na tej karcie coś seksualnego. Czerwony kolor na zdjęciu jest zwykle interpretowany jako krew, a reakcja pokazuje, jak człowiek może kontrolować jego gniew i uczucia. Najczęściej respondenci odpowiadają, że ten plam przypomina dwoje ludzi, akt uprzejmości, patrzący w lustro lub długowłose zwierzę, na przykład niedźwiedź, pies lub słoń.

W przypadku, gdy osoba na miejscu widzi dwie osoby, może to wskazywać na współzależność, podwójne podejście do stosunku płciowego, obsesję na punkcie seksualnym lub skupienie się na bliskich związkach i związkach z innymi. Jeśli przypomina osobę odbijaną w lustrze, oznacza to samoocentryczność lub tendencję do samooceny. Jeśli respondent widzi psa, to jest kochającym i lojalnym przyjacielem. Jeśli ta plama jest postrzegana jako coś negatywnego, oznacza to, że dana osoba musi stawić czoła lękom przed twarzą. Jeśli to przypomina słonia, możliwe interpretacje: rozwinięty intelekt, skłonność do medytacji, dobra pamięć. Czasami taka wizja wskazuje na negatywne postrzeganie ciała respondenta. Niedźwiedź oznacza niewzruszenie, niezależność, rywalizację, agresję. Plama przypomina seksualność, więc jeśli osoba widzi osobę modlącą, wskazuje to stosunek do płci w kontekście religijnym. Jeśli jednocześnie zauważa krew, to z religią kojarzy fizyczne bóle lub ośrodki modlitwy, doświadczając złożonych emocji (np. Gniewu) itd.

Trzecia karta

Widzimy miejsce czarnego i czerwonego atramentu. Jego postrzeganie mówi o relacji człowieka do innych w ramach interakcji. Respondenci najczęściej widzą obraz dwojga, osoby patrzącej w lustro, motykę lub motyl. Jeśli osoba zauważa dwa diners, a następnie prowadzi aktywnego życia społecznego. Jeśli plama przypomina dwoje ludzi, to wskazuje na ich nieczystość, niepewność lub strach przed paranoizmem. Jeśli respondent widział w nim dwóch osób, często gra on, że w interakcjach społecznych zajmuje pozycję przeciwnika. Jeśli osoba zauważy osobę, która patrzy na jego odbicie w lustrze, może być niedbały wobec innych, samocentryczny, niezdolny do zrozumienia ludzi.

Czwarta karta

Będziemy nadal opisywać plamy Rorschacha. Czwarta karta nazywana jest "ojcem". Na nim widać czarne plamki i rozmyte części rozmazane. Wielu ludzi mówi coś niesamowitego i wielkiego. Reakcja na to spotkanie może ujawnić podejście respondenta do władz, a także osobliwości jego wychowania. Często przypomina olbrzymie zwierzę, jego dziurę lub skórę, albo potwora.

Jeśli dana osoba widzi potwora lub duże zwierzę to wskazuje na oddanie władzom i poczucie niższości, przesadny strach przed ludźmi władzy, w tym własny ojciec. Skóra zwierzęca często symbolizuje silny dyskomfort u respondenta podczas omawiania tematów związanych z ojcem. Może to jednak świadczyć, że dla niego problem podziwu władzy czy niższości jest nieistotny.

Piąta karta

To jest czarne miejsce. Stowarzyszenie, które przynosi, pokazuje, jak na pierwszej karcie, prawdziwe "ja". Ludzie, patrząc na obraz, zazwyczaj nie czują się zagrożeni. Jeśli obraz widzianego przez respondenta znacznie różni się od odpowiedzi otrzymanej na widok pierwszej karty, oznacza to, że najprawdopodobniej plamy Rorschacha – od 2 do 4 – zrobiły wielkie wrażenie na tej osobie. Obraz najczęściej przypomina kota, ćma lub motyl.

Szósta karta

Obraz na nim jest również czarny, monochromatyczny. Ta karta wyróżnia się teksturą miejsca. U ludzi obraz na niej powoduje stowarzyszenia z intymnością, dlatego jest nazywany "kartą seksualną". Respondenci często mówią, że plama przypomina skórę zwierzęcia lub nory. Może to oznaczać niechęć do nawiązywania ścisłych kontaktów z innymi ludźmi iw konsekwencji poczucia izolacji od społeczeństwa i wewnętrznej pustki.

Siódma karta

Na tej karcie miejsce jest również czarne. Zwykle jest związane z początkami kobiet. Najczęściej ludzie widzą w niej obrazy dzieci i kobiet. Jeśli ktoś trudno opisać to, co jest opisane, może wskazywać, że ma niepokojące relacje z kobietami. Często respondenci zauważają, że plama przypomina twarz lub głowę kobiet i dzieci. Może też przypomnieć sobie pocałunek. Szefowie kobiet świadczą o uczuciach związanych z matką, wpływając również na stosunek do kobiet w ogóle. Głowa dziecka oznacza postawę wobec dzieciństwa, potrzebę dbania o dziecko żyjące w duszy ludzkiej. Bowowanie na pocałunek głowy oznacza dążenie do bycia ulubieńcem, a także zetknięcie się z matką.

Ósmej karty

Ma różowe, szare, niebieskie i pomarańczowe kolory. Jest to pierwsza karta wielokolorowa w teście, szczególnie trudna do interpretacji. Jeśli podczas demonstracji respondent czuje się nieswojo, prawdopodobnie ma trudność w obsłudze złożonych bodźców emocjonalnych lub sytuacji. Ludzie często zauważają, że widzą motyl, zwierzę czterozostałe lub ćmy.

Dziewiąta karta

Miejsce na niej zawiera różowe, zielone i pomarańczowe kolory i ma niejasne kontury. Większość osób uważa, że trudno jest określić, co przypomina obraz. Dlatego karta może ocenić, jak bardzo osoba radzi sobie z niepewnością i brakiem jasnej struktury. Pacjenci najczęściej widzą ogólny kształt osoby lub nieokreślonego rodzaju zła. Jeśli respondent widzi osobę, wtedy uczucia doświadczone w tym przypadku wskazują, jak skutecznie potrafi poradzić sobie z dezorganizacją informacji i czasu. Abstrakcyjny obraz zła może symbolizować, że osoba potrzebuje jasnego harmonogramu, aby czuć się komfortem, a on nie robi dobrze z niepewnością.

Dziesiąta karta

Test psychologiczny Rorschacha kończy się 10. kartą. Ma najbardziej kwiaty: żółte i pomarańczowe, różowe, zielone, niebieskie i szare. Ta karta wygląda jak ósma forma, a złożoność jest dziewiąta. Na jego widok wiele osób czuje się przyjemne uczucia, z wyjątkiem tych, którzy są zaintrygowani trudnością w określeniu obrazu przedstawionego na 9 karcie, która oferuje test Rorschacha. Interpretacja jest często: pająk, homar, krab, głowa królika, gąsienice lub węże. Kraba oznacza tendencję do przywiązania się do rzeczy i ludzi lub tolerancji. Homar świadczy o tolerancji, siły, zdolności do radzenia sobie z problemami, obawy przed krzywdzeniem lub obawy przed szkodami. Pająk może oznaczać strach, uczucie, że respondent został oszukany lub zmuszony do trudnej sytuacji poprzez życie. Głowa królika mówi o pozytywnym stosunku do życia i zdolnościach reprodukcyjnych. Węże – poczucie niebezpieczeństwa, strach przed nieznanym, uczucie, że ktoś został oszukany. Ponadto mogą oznaczać zabronione lub niedopuszczalne pragnienia seksualne. Gąsienice świadczą o zrozumieniu, że ludzie stale rozwijają się i zmieniają, mówiąc o perspektywach wzrostu.

Opisaliśmy krótko test Rorschacha. Wyniki są trudne do interpretacji niezależnie – wymagana jest dobra znajomość psychologii. Ogólnie rzecz ujmując, możesz na podstawie tego testu stworzyć pomysł osoby.