523 Shares 8027 views

Co to jest „Jabber” i jak go używać?

„Jabber» (Jabber) tłumaczone na angielski oznacza «gadać» lub «grzechotkę». Jest to oryginalna nazwa darmo protokół wymiany wiadomości błyskawicznych HMRR, jak również zbiorowa nazwa pracuje z wykorzystaniem programów klienckich. W ciągu niespełna dwudziestu lat technologia przeżywa szybki etap rozwoju i zyskał światową sławę. Co to jest „Jabber” w teraźniejszości i jak go używać? Na to i wiele innych rzeczy dowiesz się z artykułu.

Historia

Oficjalna data urodzenia technologii HMRR jest uważana za 04 stycznia 1999. W tym dniu została wysłana wiadomość online, aby rozpocząć pracę nad projektem. Początkowo rozwój był dość dużo wsparcia ze strony informacji korporacyjnych. Został on przeprowadzony w równoległym procesie tworzenia po stronie serwera i oprogramowania klienckiego dla różnych systemów operacyjnych. Specjalne bramy, która pozwala na wymianę wiadomości z już istniejących w czasie głównych klientów komunikatorów internetowych, takich jak ICQ, MSN Messenger i AIM zostały rozwinięte.

Do połowy 2000 roku rozwój pierwszej stabilnej wersji z serwerem zostało zakończone. Rok później został stworzony Jabber Software Foundation – organizacja, której celem jest dalszy rozwój protokołu oraz modernizację jego specyfikacji technicznej. Później, w 2007 roku został przemianowany na HMRR Standarts Foudation, oddzielając w ten sposób rozwój protokołu wymiany z rozwoju oprogramowania o tej samej nazwie.

„Złoty wiek”

W 2005 roku, Google, jest już przez ten czas wyszukiwania gigant skali globalnej, ogłosiła dziś uruchomienie projektu Google Talk. Usługa zapewnia przesyłanie wiadomości tekstowych i głosowych z wykorzystaniem protokołu HMRR. Sześć miesięcy później, otworzył bramę sieciową, a użytkownicy Google Talk mogą teraz komunikacja między serwerem. W rzeczywistości, mogą pozostać w kontakcie z dowolnego użytkownika na świecie, za pomocą programu klienckiego działa na protokole HMRR.

Oczywiście, ruch Google nie może być ignorowane. Zdolność do pracy na HMRR protokołu w krótkim czasie został wdrożony przez wszystkich konkurentów w dziedzinie badań i głównych sieci społecznych. Zapewniony jest dostęp zarówno bram sieciowych oraz tworzenia własnych posłańców. Nastąpił „złoty wiek” dla użytkowników „Jabber”. XMPP-protokół pozwala na podłączenie wielu kont w jednym programie i mogą komunikować się wykorzystując je jednocześnie.

Patrząc w przyszłość, należy stwierdzić, że utrzymanie takiego przenikania się technologii na długo. Jeden po innych gigantów branży IT rozpoczął wyłączyć bram sieciowych odzyskać publiczność. Google uruchomił nowy projekt oparty na własnych protokołów, aw 2013 wycofywane będą wspierać transporty między serwera. W 2015 roku, Google Talk została oficjalnie zamknięta. Bez fanfar, powinien on zakończyć podobny projekt i „Yandex”.

Protokół cechy HMRR

W przeciwieństwie do wszystkich innych komunikatorów, Jabber nie jest przywiązany do jednego ośrodka. Każdy może skonfigurować serwer „Jabber” na komputerze. Protokół ten HMRR podobna do poczty elektronicznej. Nowy serwer może być połączony z innymi na całym świecie lub pracę w izolowanych sieci prywatnej. Ta cecha sprawia, że jest wygodny do stosowania jako klienta korporacyjnego.

Dane HMRR pozwalają organizować komunikację za pomocą różnych mechanizmów szyfrowania wiadomości. Realizacja takiego sposobu ochrony korespondencji jest dostępny w obu aplikacji serwerowych i po stronie klienta, które wspierają wykorzystanie technologii SSL i PGP.

Interakcje z innymi posłańców jest organizowany przez bramę sieciową, lub jak to nazywa, transportu. Istnieją różne opcje transportu, z którego można uzyskać dostęp do poczty e-mail, usługi pogodowe, taśmy rss-mailing. Otwarty kod protokół pozwala realizować różne warianty zażądał użytkowników Gateway.

Jak mogę się zarejestrować?

Co to jest „Jabber”, to już wiem. Jeśli jesteś zainteresowany w tej technologii, i zdecydowaliśmy się wypróbować w działaniu, pokażemy, jak to zrobić. Zarejestruj się w „Jabber” może znajdować się na każdym istniejącym serwerze. Na przykład weźmiemy pod uwagę całą procedurę w odniesieniu do najstarszych w służbie Rosja Jabber.ru. Charakteryzuje się stabilną pracę, dużą bazę klientów i zawiera szczegółowe instrukcje dla nowych użytkowników.

Formularz rejestracyjny monit, aby wybrać login, który będzie później używany w systemie obsługi wiadomości, a następnie wprowadź poprawny adres e-mail. Jak widać, procedura jest prosta i absolutnie standardowe dla wielu projektów internetowych. Otrzymał list będzie zawierał swoje Jabber ID, lepiej znany jako JID oraz link do wprowadzenia hasła dostępu do niego.

Po tych prostych manipulacji, masz pełny dostęp do „Jabber”. Lub JP-XMPP protokół umożliwia komunikację z dowolnym użytkownikiem Jabbera, niezależnie od tego, który serwer jest on zarejestrowany. Aby wysłać wiadomość, trzeba tylko znać JID żądanego abonenta.

klienci komputer

Istnieje wiele programów dla różnych systemów operacyjnych. Można znaleźć odpowiednią funkcjonalność aplikacji i rozpocząć korzystanie z usługi „Jabber”. Twoja rejestracja już minął, więc początkowa konfiguracja, można określić go po imieniu. Wypełnić pole z nazwą serwera i zgodzić się na automatyczne wykrywanie portu dla jego pracy. Aby uprościć wybór, prezentujemy niektóre z najbardziej popularnych klientów:

  • PSI;

  • gajim;

  • MDC.

Jeśli używasz MacOS, można to zrobić bez pobierania aplikacji innych producentów. Standard Programme „Wiadomości”, który jest częścią systemu operacyjnego, co pozwala podłączyć go do „Jabber”. Logowanie do sieci zostanie przeprowadzona automatycznie przy każdym starcie.

klientów telefonii komórkowej

Nowoczesne usługi nie można sobie wyobrazić bez klientów mobilnych i znaleźć kogoś, kto by nie korzystać z czatu, jest to dość trudne. Mimo konkurencji ze strony popularnej posłańca z publicznością milionów „Jabber” -client dla urządzeń mobilnych istnieje, nawet w kilku wariantach. Niektóre projekty są w martwym punkcie, a niektóre są aktywnie rozwija. Na przykład, Talkonaut program, który ma wersję na Androida i iOS aktualizować regularnie zachodu.

Talkonaut pozwala nie tylko komunikować, ale także do nawiązywania połączeń z wykorzystaniem protokołu VoIP. Tak w ogóle, to nie różnią się funkcjonalnością od wielu bardziej znanych konkurentów, a jednocześnie przy użyciu protokołu opracowanego przez społeczności wolnego.

Cisco Jabber

Nie możemy powiedzieć, że pomysł z wykorzystaniem protokołu HMRR zmarł w sile wieku, w stanie wytrzymać konkurencji. Tak, wiele projektów odbywają się wyłącznie na pracy pasjonatów, więc wolne „Jabber” nie bardzo aktywnie rozwijany. Jednocześnie istnieją przykłady udanego zastosowania tej technologii w środowisku korporacyjnym.

W 2008 roku, firma Cisco Systems (jeden ze światowych liderów w branży IT) nabyte platformy Jabber XCP. Od tego czasu, firma była w stanie, korzystając z darmowych minut HMRR, aby włączyć ten projekt do udanego produktu przedsiębiorstwa. Użytkownicy mogą korzystać z możliwości natychmiastowego funkcji Messenger, głosowych i wideo. Wersja Cisco Jabber zaprojektowany dla Windows i MacOS, a dla platform mobilnych – dla iOS i Androida. Promować produkt na rynku korporacyjnym, jak nowoczesne, zintegrowane rozwiązanie organizacji wielofunkcyjnej komunikacji.

Jabber i Linux

Co to użytkownicy „Jabber” „Linux” jest dobrze znany. Wszelkie rozpowszechnianie tego wolnego systemu operacyjnego (niezależnie od tego, jaki rodzaj środowiska graficznego jest stosowany) zawiera wbudowany program do komunikatorów. Praktycznie każdy z nich wie, jak połączyć i działać na protokole HMRR.

Jedną z ciekawszych funkcji obsługiwanych przez ten program są konferencji. Ten specjalnie stworzony tematyczne pokoje, pozory wirtualnego klubów. Aby wziąć udział w tej konferencji, aby mieć wystarczająco dużo pracy „Jabber”. Rejestracja w każdym z nich z osobna nie jest wymagane. Jabber.ru na serwerze, można znaleźć listę aktualnych konferencji z uwzględnieniem czasu rzeczywistego.

Każdego dnia, na bieżąco, setki takich małych dzieł planszowych. Ponad połowa poświęcone są różne wersje Linux. Mogą zadać pytanie i uzyskać szybką odpowiedź od innych użytkowników systemu Linux.

Mocne i słabe strony

Analizujemy mocne i słabe strony tej technologii, aby zrozumieć, dlaczego został on pauzował przez lepszych konkurentów z zamkniętymi protokołów po ciężkim początku i „złotego wieku” jego stosowania.

zalety:

  • Elastyczna architektura sieci, za pomocą zdecentralizowanego dostępu.
  • Otwartość standardowy HMRR dla programistów.
  • Bezpieczeństwo i szyfrowanie na poziomie serwera i klienta.
  • Rozciągliwość platformie dzięki wykorzystaniu transportów sieciowych.

wady:

  • Nieefektywny przepływ ruchu. Ponad połowa z informacji przekazanych przez sieć przy użyciu protokołu HMRR stanowią dane o obecności użytkownika.
  • Mechanizm transferu plików, który jest niewygodny obciążania serwerów zarządzania Jabbera.

Widzimy więc, że główną wadą nieodłączne w tym protokole jest nieefektywne wykorzystanie zasobów sieciowych. Muszę powiedzieć, że praca w tym kierunku trwają, ale HMRR Standarts Foudation regularnie aktualizuje specyfikacji protokołu. Mechanizmy kompresji i bezpośredniej komunikacji między klientami, które redukują niekierowaną przepływ ruchu, zmniejszając tym samym całkowite obciążenie sieci.

perspektywy

W poprzednim paragrafie opisano zalety i wady Jabber protokół. ich wyeliminowanie nie jest nierozwiązywalny problem i można liczyć na to, że następna wersja specyfikacji pozwoli na znalezienie rozwiązania możliwego do przyjęcia. Jak to pomóc w rozwoju standardu – czas pokaże. Należy przypuszczać, że drugi wysięgnik użytkowania nie będzie tak ambitne. Sieci społecznościowe szybko stwierdził, że grupa docelowa użytkowników, wykorzystując możliwość komunikacji między serwerami, mniej przychodzi do swoich stron.

Reakcja na te działania, możemy zobaczyć na przykładzie komunikatorów mobilnych. Popularne WhatsApp został kupiony portalu społecznościowym Facebook, ale ma i rozwoju w firmie. Komunikator pozwala na wymianę wiadomości z użytkownikami w sieci.

Usługa Google, uruchom Hangouts jest włączony do korzystania z własnym formacie, eliminując swobodny Google Talk, a tym samym wiążąc użytkowników z ich usług jeszcze bardziej uważnie.

HMRR daje swoim użytkownikom wolność wyboru i pewnej niezależności od mechanizmów społecznościowych. Jak to będzie konieczne, jesteśmy jeszcze zobaczyć. Przynajmniej dla „Linux” -soobschestva będzie on zdecydowanie za istotne przez długi czas.

Konkludując

Z naszych materiałów dowiesz się, co „Jabber”. Zapoznanie się z jego historią i znaleźć listę programów, które pozwalają na korzystanie z usług wiadomości błyskawicznych. Może spróbować tej usługi w działaniu, należy wypełnić niewielki, ale zwartych armię swoich fanów.