590 Shares 2233 views

Leczenie jąkania u dzieci. Przyczyny jąkania u dzieci

Czy wiesz, że suma takich znanych osób jak Winston Churchill, Marilyn Monroe, Napoleona, Bryus Uillis? Fakt, że wszystkie są w jego dzieciństwie jąkania. Jednak niektóre wysiłki były w stanie przezwyciężyć problemy z mową i osiągnąć wielki sukces. Jąkanie u dzieci pojawia się zazwyczaj w wieku od trzech do pięciu lat, kiedy rozwija się najbardziej aktywną tempo, ale ta funkcja nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta. naruszenie chłopców występuje znacznie częściej (trzy lub cztery razy) niż u dziewcząt. Można to wyjaśnić na ich stabilności emocjonalnej. Jak leczyć jąkanie u dzieci? Co powoduje tę chorobę? Jak rodzice mogą pomóc dziecku, aby pozbyć się problemu głosową? Przeczytaj o tym w artykule.

pojęcia ogólne

Jąkanie – naruszenie tempa, rytmu, gładkie oddychania, mowy i głosu, spowodowane przez skurcze mięśni języka, gardła lub warg. To może nastąpić nagle i następnie wzmacniany. Mowa oznaczał przymusowe zatrzymanie, powtarzanie pewnych dźwięków, sylab. Napady mogą być tonik (m. E. przejawia się w dźwięki rozciąganie, długimi przerwami ogólna sztywność, napięcie) i kloniczne gdy dziecko następująco poszczególne sylaby dźwięki (często na początku wyrazu). Występuje i mieszanką obu rodzajów napadów – tono-kloniczne jąkania. Nie może wystąpić dzieci w wieku przedszkolnym długi problemu, a występują tylko w sytuacji stresowej. Porozmawiajmy więcej o etiologii zaburzeń.

Przyczyny jąkania u dzieci

  1. Fizjologiczny. Choroba może być wywołane przez zaburzenia układu nerwowego związanego z dziedziczną predyspozycją, urodzenie uraz, i tym podobne. Czasami na tle zaburzeń organicznych podkorowych obszarów mózgu pojawia się jąkanie. Problem ten może być związany z chorobami krtani, gardła, nosa lub zaburzenie układu nerwowego w wyniku przenoszenia odry, krzywicy, dur, krztuścowi.
  2. Psychologiczne. Przyczyny jąkania u dzieci może być ze względu na ich stan umysłu. Często zaburzenia mowy dzieje się z powodu nagłej ciężkiej psycho-emocjonalnych zawirowań. To się nazywa neurotyczne jąkanie lub logoneurosis. Kiedy dziecko jest podekscytowany, jego mowa jest wolniejszy mózg. Z reguły poprzedzone pojawieniem się problemy nerwicowe reakcje związane z różnymi lękami dzieci: strach przed utratą rodziców, ciemności, hałas, kary, samotność, i tak dalej. Jąkanie jest dzieckiem 4 lat mogą być spowodowane nieodpowiednim zachowaniem zwierząt (najczęstsza sytuacja, kiedy dzieci są przerażone psy szczekały nagle).
  3. Społeczny. Jeżeli rodzice pracowali nad produkcją mowy dziecka wystarczy, to może on rozwijać skorogovorenie, wypowiadając te słowa podczas wydechu, naruszenie zvukoproiznosheniya. Jąkanie jest dzieckiem 3 lat może być, jeśli są one przeładowane materiałem mowy nie ma odpowiednich do wieku. U starszych dzieci, problem często pojawia się w przypadku jednoczesnego nauki kilku języków. Jest to również przyczyną choroby może stać się nadmierna surowość rodziców.

czynniki obciążające

Napady jąkanie jest zwykle gorsze w czasie choroby, ze zmęczenia, w przypadku szkół lub rodzinnych kłopotów. Nawet pogoda i dieta może wpływać na ekspresję zaburzeń mowy. Na przykład, można zauważyć, że nadmiar białka w żywności, menu dla dzieci pogłębia problem. Dość często jąkanie u dzieci wywołać infekcję. Przewlekłe choroby zwykle nie powodują tę chorobę, ale może wzmocnić istniejące naruszeń. Na przykład, dziecko z adenoid narośli trudności w oddychaniu nosowym, iz tego powodu występują problemy z mową.

możliwości leczenia

Walka z osób jąkających się zaczęło dawno temu. Ta przypadłość cierpiał greckich Demostenesa mówca. Czytał z szumem fal wyrafinowane wypowiedzi, powiedział trzymając kamykami w ustach, a więc starał się przezwyciężyć ten problem. Światowa sława Demostenes potwierdza, że on to zrobił. W 19 wieku, zaburzenia mowy zaczęto leczyć chirurgicznie: osoba częściowo usunięta mięśni języka. Muszę powiedzieć, że taki radykalny sposób nie pomaga dla każdego. Jąkanie – nie choroba, którą można usunąć tylko za pomocą skalpela.

Obecnie istnieje wiele opcji, aby rozwiązać ten problem, a wiele teorii wyjaśniających jego pochodzenie. W toku są tradycyjne metody (farmakoterapia, ćwiczenia oddechowe, fizykoterapia) oraz nietradycyjnych (hipnoza, akupunktura) i metody własnych.

zalecenia ogólne

  1. Codzienności. jąkanie leczenie dziecko będzie nieskuteczne, jeśli nie są zgodne z jasnymi warunkami. Dzieci od trzech do sześciu lat życia powinny spać dziesięć do dwunastu godzin na dobę i dwie godziny po południu, dzieci od siedmiu lat i starszych – osiem lub dziewięć godzin na dobę i pół godziny po południu. Przed pójściem do łóżka, aby wykluczyć oglądania telewizji.
  2. warunki psychologiczne. Zranić dziecko stałe odergivaniya i komentarze. Nie można kłócić, lub zbyt głośno się zachowywać w obecności dziecka. Zabronione jest również, aby pokazać mu swoje emocje na temat problemów z mową. Leczenia jąkania u dziecka – nie jest łatwym procesem, konieczne jest, aby uzbroić się w cierpliwość, aby nie spieszyć dziecko podczas odpowiedzi, często go chwalą, powodując pozytywne emocje.
  3. Dzienny komunikacji. Należy rozmawiać z dzieckiem powoli, delikatnie, spokojnie. Dzieciak musi usłyszeć właściwej mowy, ponieważ przyjmuje i uczy się, co dźwięki wokół niego. Kiedy jąkania u dzieci wyraził, mówiąc, powinny one być w śpiewnym głosem. Zmuszanie dzieci do powtarzać kilka razy trudnych słów, nie powinno.
  4. Zdrowie. Rodzice mają obowiązek zadbać o wzmocnienie ogólny stan zdrowia dziecka, łagodzi napięcie nerwowe, zmęczenie. Zaleca się przeprowadzenie procedury odpuszczania: gąbkowania, gry na świeżym powietrzu, kąpiele powietrzne, gimnastyka i tym podobne.

Pomoc ekspertów

Leczenia jąkania u dziecka razem powinien posiadać terapeuta mowy, pediatra oraz psycholog (psychoterapeuta). pediatra zadanie – wyeliminowanie choroby współistniejące, wzmocnienie korpusu, aby profilaktyki chorób zapalnych, w szczególności takie, które wpływają strun głosowych i uszy leczyć przewlekłe schorzenia lub cofnąć je w etapie przedłużonym remisji. Dziecko powinno być wyznaczony fizjoterapii: basen, masaż, porażenie sen.

Funkcja Psycholog (terapeuta) jest pomóc dziecku poradzić sobie z tym problemem poprzez nauczanie go jak zachowywać się w społeczeństwie. Więc lekarz powinien nauczyć dziecko, aby czuć się komfortowo w każdej sytuacji, nie bój się do komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi, aby pomóc sobie sprawę, że nie różni się od swoich rówieśników, a nie jest uszkodzony. Zazwyczaj zajęcia dla dzieci z jąkania są utrzymywane razem z rodzicami – ich obecność pomaga dzieciom uporać się z podniecenia.

Zadaniem logopedii – aby uwolnić go od stresu dziecka, wyeliminować nieprawidłowościach wymowy dźwięków, sylab, uczyć wyraźną artykulację i płynne, rytmiczne, ekspresyjną mowę. Maluch, najpierw w połączeniu z logopedą wykonuje ćwiczenia, a następnie w opowieści ustnej i codziennych rozmowach z innymi wzmacnia swoje umiejętności. Jako stopień niezależności mowy zwiększa złożoność zadań.

ćwiczenia oddechowe

Ta tradycyjna metoda leczenia zaburzeń mowy prowadzi do głosu dziecka jest bardziej swobodny i naturalny. Ćwiczenia trenować przeponę, zwiększenie mobilności strun głosowych, co sprawia, że można skompresować je uważnie podczas rozmowy. Zabieg może być uzupełniony o wypoczynku.

akupresury

Przebieg leczenia wybiera się w zależności od stopnia uszkodzenia. Podczas procedury, specjalista przeprowadza wpływ na położony na twarzy, nóg, klatki piersiowej i pleców punktów. Pierwsze efekty widać już po pierwszym roku, ale należy wziąć pod uwagę jest wiek dziecka i forma choroby. Aby przywrócić nerwowy regulację mowy, ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie.

oprogramowanie komputerowe

Często leczenie jąkania u dziecka jest prowadzona za pomocą specjalnych programów komputerowych do synchronizują ośrodki mowy i słuchu. Dzieciak mówi słowo do mikrofonu, a program automatycznie zachowuje swoją mowę na ułamek sekundy. W rezultacie dziecko z opóźnieniem słysząc własny głos i stara się dostosować do niego. W ten sposób uzyskuje gładkość i ciągłość. Korzystanie z oprogramowania, można grać w różne sytuacje, które pojawiają się, gdy do czynienia, na przykład, niezadowolenie, sprzeciwu. Dzieci recytują słowa do mikrofonu, a komputer ocenia, jak dobrze radzą sobie z zadaniem, i daje wskazówkę o tym, co trzeba poprawić.

lek

W ogólnym wyniku takiej terapii jest kompleks pomocniczy. Dzieci, w niektórych przypadkach, zalecić środki uspokajające, przeciwdrgawkowe, leki, przyczyniając się do zneutralizowania blokuje działanie substancji, które zapobiegają ośrodki nerwowe normalnie funkcjonować. Może być również stosowany ansioliticheskie nootropowe leki. Jeśli to konieczne, leczenie uzupełnia biorąc uspokajających napary i wywary z ziół, na przykład, stosowany wywar z Leonurus.

perspektywy

Początkowe jąkanie (który powstał we wczesnym wieku, kiedy to dopiero zaczyna się szybko rozwijać) często może być całkowicie wyeliminowane w ciągu kilku miesięcy. Czas trwania leczenia zależy od tego, co jest podstawą zaburzeń mowy: neurotyczna komponent lub patologii układu nerwowego. Jeśli istnieje nerwica, wada może wrócić w razie sytuacji stresowej, ale z reguły szybko po przebiegu leczenia ustępuje. Sposób leczenia zaburzeń fizjologicznych pod dłużej, ale również bardziej spójny. W tym przypadku choroba nie jest tak gwałtowny, jak przepływ w nerwicy, więc terapia odbywa się powoli, ale pewnie, bez zakłóceń. Czas trwania leczenia może wynosić do dwóch lat.

Większość problemów dostarcza Zabezpieczyć zacinać, to znaczy, który jest obserwowany przez więcej niż dwa lub trzy miesiące. Ważne jest, aby kompleksowego podejścia do leczenia, wybierania opcji, koncentrując się na osobistych cech dziecka. Nie wymaga długotrwałej pracy i cierpliwości zarówno dziecka i rodziców. Nie wszystkie dzieci są łatwe leczenie. W przedszkolach i szkołach pracownicy powinni brać pod uwagę charakterystykę dzieci z jąkania. Pre-ostrzec opiekunów lub nauczycieli o problemie swojego dziecka, powiedz mu, że nie może być dostosowywane w odpowiedzi. Również te dzieci powinny być testowane możliwość odczytu z prędkością – może to pogorszyć sytuację. Jak już wspomniano, eliminację wady mowy – często długi i skomplikowany proces. Rodzice, lekarze i nauczyciele muszą pracować razem, jedynym sposobem, aby osiągnąć pozytywny wynik!