829 Shares 5311 views

Bitwa Maloyaroslavets 1812

Wojny Ojczyźnianej 1812 roku – jest to jeden z najbardziej bohaterskich kartach naszej historii, w pełni Rosjanie wykazały zdolność do konsolidacji w obliczu zagrożenia zewnętrznego. A mimo to uważany jest za główne wydarzenie bitwy pod Borodino, to bitwa pod małojarosławcem 1812 Napoleon zmusił do rezygnacji z planu podboju południowych prowincjach i zmusił do odwrotu drogą smoleńskiej. W rezultacie armia francuska została zniszczona, a wojska rosyjskie wyzwoliła Europę i wkroczyły do Paryża.

prehistoria

Niemal natychmiast po 14 września 1812 wojska napoleońskie weszły do Moskwy, w jego tył okazało partyzancką wojnę. Szczególnie kłopotliwe wrogie jednostki dostarczane udało Ivan Dorokhov, A. Seslavin, D. i A. Davydov Figner jak one zniszczone wagony z przepisami i paszowego. W tym samym czasie z powodu strat atakami partyzantów na francuskich jednostek wojskowych były często dość porównywalne z liczbą ofiar w największych bitwach. W szczególności, w dniu 11 października Dorokhova kadrze uwolniony Vereya, rozbijając głowę o batalionu pułku Westfalii, a partyzanci otrzymali dogodną bazę do dalszych ataków jak Kałudze i Smoleńska na drogach. Brak dostaw i paszy oznaczało, że Francuzi zaczęli tracić zdolność walki i nawet wyrzucił pistolet z powodu braku koni. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe i ciszy cara rosyjskiego w odpowiedzi na ofertę pokoju, Napoleon zdecydował się opuścić Moskwę i przenieść się do Smoleńska poprzez Kałudze.

Działania przed bitwą

Przed mówimy o walce z Maloyaroslavets, należy zrozumieć jak przeciwnicy generała armii okazała się obok małego i nijaki miasta, gdzie w tym czasie żył tylko o 1,5 tys. Więc armia Napoleona wkroczyły z zrujnowanej stolicy Rosji w dniu 19 października i porusza się wzdłuż starej drogi Kałudze. Jednak następnego dnia, cesarz kazał skręcić w miejscowości Troitskaya w nowym Kaluga drogi i wysłał naprzód pod dowództwem awangardzie jego pasierba Evgeniya Bogarne, który zdobył wioskę w dniu 21 października Fominskoe. Po raporcie, że wróg powinien być w kierunku Maloyaroslavets, Kutuzow nakazał Dokhturov zablokować drogę do Kałudze. Jednocześnie, Napoleon błędnie zrozumiany manewr wojsk rosyjskich przygotować się do bitwy i nakazał Beauharnais zatrzymać naprzód, stawiając tę misję do małej liczebnie dywizji generała Delzona.

Przechwytywanie francuskiej Maloyaroslavets

Kiedy Delzon zbliżył się do miasta, burmistrz Bykov nakazał zniszczenie mostu na kałuży. Jednak to nie przeszkodziło piechoty wroga, aby przejść na drugą stronę na budowę mostu pontonowego i podjęcia Maloyaroslavets, który w tym czasie nie było nikogo bronić. Jednocześnie sam cesarz z głównych sił rozbili na noc w Borowsk.

Bitwa pod datą Maloyaroslavets i najważniejszych wydarzeń

Jak wiecie, historycy najbardziej zainteresowane kwestiami „kiedy” i „gdzie”. Tak, bitwa pod małojarosławcem 1812, czyli data – 24 października rozpoczęła się o 5:00 rano, kiedy Dokhturov wysłał zwiadowców do ataku pułkownika A. Bistrom. Tysiące żołnierzy tego pułku udało się usunąć Francuzów na obrzeżach miasta, ale do 11 godzin dziennie, aby pomóc obrońcom przybył półki Beauharnais, a później sam Napoleon z głównych sił. Otrzymaliśmy wzmocnień i rosyjski, więc po południu w walkach już uczestniczyło 9000 osób z każdej strony. Po kilku godzinach, ale walka nie tylko nie ustąpił, ale wzrosła twardsze jako armii ratowniczych w pośpiechu wszystkie nowe półki.

Na czwartej bitwa Maloyaroslavets weszła w decydującą fazę. Fakt, że Kutuzow był w stanie podjąć korzystne położenie na wzniesieniu, znajduje się w 1-3 km na południe od miasta, co sprawiło, że można kontrolować ścieżkę do Kałudze. W tej walce o płonącego miasta trwała do 10 wieczorem.

Wydarzenia 25-26 października

Następnego dnia rano, zamiast Maloyaroslavets był popiół, a obie strony są ponownie gotowi do walki. Jednak feldmarszałek Kutuzow M. I. nagle rozkaz odwrotu na przygotowanych stanowiskach w godzinach wieczornych, nazywając swoje działania zaskoczeniem dla wroga. Manewr ten towarzyszył tajny ruch kilka pułków Płatow, który przeszedł na drugą Kałuże bocznych i zaatakował Francuzów. A sam Napoleon cudem uniknął schwytania i został zmuszony do zwołania Rady na Gorodnya, która jednoosobowo zdecydował się „myśleć tylko armii zbawienia”. Zatem walka z Maloyaroslavets 1812, data premiery, która – 26 października zakończył się odwrót armii napoleońskiej w Mozhaysk, że nie obiecuję niczego dobrego.

wyniki

Sądząc z doniesień francuskich dowódców wojskowych, którzy są zróżnicowane, armia Napoleona stracił od 3500 do 6000 osób. Według strony rosyjskiej, zostało zabitych i rannych około 6700 oficerów i żołnierzy. I nikt nie wziął pod uwagę straty wśród milicjantów, którzy prawdopodobnie byli również wielu. Pomimo wszystkich ofiar, walka z Maloyaroslavets podczas wojny 1812 został następnie jednogłośnie uznane przez historyków główną strategiczne zwycięstwo Kutuzowa. Jak dla Francuzów, to tylko opóźnia ich odejście i pozbawił armię Napoleona ostatnią nadzieją, aby wznowić kampanię wojskową w 1813 roku.

Rosyjscy generałowie, którzy odegrali decydującą rolę w walce na przyczółku na kałuże bankowych

Mówiąc o wszelkich walk, a nawet bardziej, jako bitwa pod małojarosławcem podczas wojny 1812 (wystąpił w pierwszych dniach po odwrotu Napoleona spod Moskwy), to jest niemożliwe, aby powiedzieć kilka słów o dowódców, którzy brali w nim udział. Tak więc, w walce o przyczółek Luga odegrał kluczową rolę:

  • Michaił Kutuzow. Jeszcze przed feldmarszałek początek walce wykazał wyjątkową wizję i rozsławione Tarutino manewr zmusił Napoleona grać według reguł rosyjskim. Następnym krokiem Kutuzow doprowadziła do odwrotu Francuzów, było położenie wzdłuż drogi do Kaluga, którego wróg nie mógł podjąć ze względu na brak silnej kawalerii i artylerii.
  • M. Płatow D. Dokhturov. Wśród generałów, dzięki czemu walka z Maloyaroslavets (1812) był początkiem końca armii Wielkiego Napoleona, zauważył, zwłaszcza tych dwóch generałów – Zasługi im naprawdę bezcenne. Ponadto, jak wiemy, w historii wielkiej roli odgrywanej przez przypadek, stało się dzień przed bitwą. Po bitwie pod Maloyaroslavets 1812 (data: 24 października) nie jest planowane, a jeśli Francuzi nie akceptują ruch Dokhturov ciało przygotowuje się do wspaniałej walki i przestał się ruszać części Beauharnais, nie jest jasne, co mogło się wydarzyć. I odwrotnie, w przypadku opatrzności Płatow była po stronie Napoleona, które nie mogły zostać przechwycone Kozacy. Ale wojna mogłaby się skończyć już 25 października 1812!
  • A. Seslavin. Nie ostatnia rola w walce z Maloyaroslavets (data – 1812, 24 października) miały pozytywny wynik dla wojsk rosyjskich i partyzanci odtwarzane. W szczególności, oderwanie generał Seslavin. Faktem jest, że jeśli jego zwiadowcy nie widział francuskiego ruchu armii, ciało Dokhturov, przygotowując się do ataku na wioskę Fominskoe będzie pokonany przed rozpoczęciem bitwy.

Francuskie generałowie, którzy wyróżnili się w walce z Maloyaroslavets

Wśród generałów Napoleona w bitwie tej wyróżnia się:

  • Jewgienij Bogarne. To był wicekról Włoch wziął Fominskoe, przygotowanie wojska uchwycić Maloyaroslavets swojego przybranego ojca, a on z jego 4th Corps ponownie weszli do miasta po tym jak został zwolniony rangers Bistrom.
  • Alexis Delzon. Ogólne Delzonu honor zdobyciu miasta, z którego rozpoczęła się bitwa pod małojarosławcem. Poza tym, on osobiście poprowadził jeden z ataków i zginął w walce, jak przystało dzielnego żołnierza.

Mało znanych bohaterów bitwy

Za czyny popełnione w walce o Maloyaroslavets, otrzymali nagrody kilkuset szeregi. Wśród nich było wielu żołnierzy 19 Pułku Jaeger, który wszedł do ataku i archiprezbiter Vladimir Vasilkovsky. Ten pastor znany jest jako pierwszy rosyjski minister, odznaczony Orderem św George czwartego stopnia. Dużą rolę w walce z Maloyaroslavets w 1812 roku zakończył się na korzyść armii Kutuzowa, grał i S. Belyaev, który w tym czasie był szefem działu lokalnego sądu. Kiedy Francuzi chcieli doprowadzić most pontonowy, młody człowiek wziął oprócz zapory, a woda rzucili zatrzymanych najeźdźców.

Chernoostrozhsky Nicholas Monastery – niemym świadkiem historii

Do tej pory tylko jeden przeżył, „świadka” Walka przeciwko Napoleonowi, który odbył się na brzegach rzeki kałuży. Faktem jest, że od końca lat 16-wiecznym klasztorze w Maloyaroslavets, w 1812 roku, aby być w centrum działań wojennych. Po słynnej bitwy z mieszczan zauważył, że niebieskie bramy klasztoru z wizerunkiem Zbawiciela w całości pokryte ze śladami kul i odłamków, ale twarz Chrystusa nie został uszkodzony lub za pomocą jednego pocisku. Został on uznany za cud, a za panowania Mikołaja I na rozkaz cesarza na bramie nie było napis „wrzody w pamięci wojny Francji.” Niestety, ta płyta nie jest dostępny, ale dziś w Blue Gate, widać ślady kul, które opuściły potomków pamięci konserwatorzy.

Pomniki ku czci bohaterów bitwy Maloyaroslavets, z siedzibą w 19 wieku

Niemal natychmiast po II światowej wojny z Napoleonem Rosjanie zaczęli ustanowienia pomników, które miały utrwalać pamięć o poległych. Nie był wyjątkiem, a bitwa pod małojarosławcem krótko powiedzieć, co jest dość trudne.

Pierwszy pomnik na cześć bohaterów tej walce była katedra St. Nicholas Church, zbudowany na darowizn Rosjan, a konsekrowany w 1843 roku. Ponadto, 30-lecie zwycięstwa armii rosyjskiej w wojnie z Napoleonom Nikolay kazałem ustanowienie pomnika na ziemi wszystkie najsłynniejsze bitwy, w tym w Maloyaroslavets. Pomnik został odlany na projekt architekta A. Adamini i ustawienie go w centrum miasta została zakończona w październiku 1844 roku. Niestety, ten pomnik nie sprowadzają się do dnia dzisiejszego, gdyż został zniszczony w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Pomniki bohaterów bitwy, określonych w wieku 20-21 th

W 1950 roku zdecydowano się podzielić parku miejskim w pamięci ofiar wojny ojczyźnianej przeciwko Napoleonowi. Jego osiedlili się wokół dwóch masowych grobów, w których pochowano żołnierzy, dzięki czemu walka z Maloyaroslavets podczas wojny 1812 był ważnym punktem zwrotnym. Już wcześniej, na cześć 100. rocznicy tego wydarzenia, ponad dwa sklepienia pomnika został zainstalowany.

Pierwszy z nich wznosi się na wzgórzu. W centrum kompozycji, mające na celu zachowanie pamięci o tych, którzy wygrali bitwę Maloyaroslavets stoi cokole z skale, na której zamontowany jest krzyż. Jej piechoty składa wieniec Połocku pułku, a na placu przed pomnikiem widać 3 pola pistoletu model 1812 i piramidy jąder.

W odniesieniu do drugiego pomnika, znajduje się w tym samym placu i to skała z krzyżem na szczycie której wskazuje rok (bitwa Maloyaroslavets miała miejsce w 1812 roku) i ustanowił pamiątkową tablicę z napisem: „Valiant przodkowie Fifth Corps”.

Ponadto, na obrzeżach istnieje inny masowy grób ze skromnym obelisku, również pochodzący z 1812 roku.

Pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce w Maloyaroslavets i ponad 200 lat temu w okolicy, jest czczony dziś. W szczególności, 05 października 2014 w mieście ustanowienie pomnika archiprezbiter B. Vasylkivska, autorstwa artysty Shcherbakov.

Rekonstrukcja bitwy pod Maloyaroslavets 2014

Pamiętaj wyczyny dziadków broń – to dobra tradycja. W ramach kilku dziesięcioleci na całym świecie przeprowadzono rekonstrukcję różnych walk. W naszym kraju, pierwsza taka impreza zorganizowana została pod koniec lat 80-tych, i najczęściej są one poświęcone słynnej bitwy dwóch II wojny światowej. W tym roku rekonstrukcja bitwy Maloyaroslavets (2014) odbyła się 26 października, a także epizody walk, odtworzone w najdrobniejszych szczegółach, publiczność również widział kolorowe parady, warsztaty dla produkcji amunicji, i brał udział w różnych konkursach.

Wiele bitew wojny z 1812 roku zawsze w podręcznikach sztuki wojennej. Chociaż, jak powiedział poeta, wszystko Rosja pamięta dzień Borodino, Maloyaroslavets walka zasługuje również być potomkowie nie zapomnieli swoich bohaterów.