323 Shares 2054 views

Co lepsze: Mac lub Windows?

Nadszedł czas, aby spojrzeć na długą walkę między dwoma wiodącymi systemami operacyjnymi dla komputerów, Windows i MacOS. Jak wyglądają najnowsze wersje? Jak oni są popularni? Być może nadszedł czas, aby przejść z jednego systemu operacyjnego do innego? Oprogramowanie Apple od dawna charakteryzuje się lepszym zaprojektowaniem i łatwiejszym w użyciu, a Windows jest mniej błyszczący, ale bardziej elastyczny i wszechstronny. Czy w tym uproszczonym oświadczeniu jest ziarno prawdy? Okazuje się, że nowoczesne wersje systemów są tak funkcjonalnie przystające, że stare reguły walki nie są już stosowane w tym przypadku. Obydwa systemy oferują wszystkie podstawowe funkcje, które użytkownik może oczekiwać od nowoczesnego systemu operacyjnego, a jeśli chodzi o bieżące korzystanie, oba systemy będą odpowiadać przeciętnemu użytkownikowi bez żadnych problemów.

Komputery dla graczy

Jeśli jednak spojrzymy na nich bardziej szczegółowo, możemy znaleźć wiele różnic. Jeśli jesteś graczem, najprawdopodobniej chcesz korzystać z systemu Windows, ponieważ możesz zmienić sprzęt Twojego komputera w zależności od potrzeb. Oznacza to, że można zbudować własny komputer od podstaw lub po prostu zastąpić przestarzały model karty wideo bardziej nowoczesnym i wydajnym. Co więcej, macOS wciąż brakuje większości gier komputerowych, które są dostępne w systemie Windows.

Złośliwe programy

Z drugiej strony, system Windows jest bardziej podatny na ataki wirusów i złośliwego oprogramowania, ponieważ prosto z tego powodu, że obecnie różne wersje tego systemu operacyjnego zajmują większość rynku, więc są znacznie łatwiejsze i bardziej dostępne dla napastników. Nie oznacza to, że macOS nie jest w ogóle podatny na złośliwe programy i wirusy. Po prostu ten system operacyjny jest mniej popularnym celem intruzów.

Asystenci głosu

Oba systemy operacyjne najnowszej wersji mają asystentów głosowych: Cortana w systemie Windows i Siri na macOS. Mogą być przydatne, gdy chcesz poznać pogodę na dzień lub znaleźć coś w internecie, ale większość użytkowników nie używa ich praktycznie. Nie wygląda tak naturalnie, jak używanie asystentów głosowych w smartfonie lub tablecie, a na komputerach osobistych nie zawsze działają tak efektywnie, jak tylko sobie tego życzą.

Główną zaletą macOS

Największą różnicą między tymi dwoma systemami operacyjnymi jest sprzęt, który zamierzasz użyć. Laptopy Apple od wielu lat są złotym standardem, jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany, niezawodny komputer codziennego użytku, który można kupić bez myślenia o jego cechach technicznych. Istnieje wiele tańszych opcji, ale MacBook Pro wyprzedza ich pod każdym względem. Należy jednak zauważyć, że najnowsze aktualizacje w linii produktów MacBook Pro, które zawierają unikatowy "pasek dotykowy", sprawiają, że wszystko jest zbyt drogie, jeśli chcesz uzyskać komputer o dobrych właściwościach technicznych. A jeśli chcesz używać systemu macOS, to faktycznie będziesz związany z komputerem Apple bez możliwości jego wymiany.

Główną zaletą systemu Windows

Windows przeciwnie, jest zaprojektowany w taki sposób, aby był kompatybilny z szeroką gamą sprzętu komputerowego, od komputerów osobistych i laptopów po smartfony i tablety. Oznacza to, że można kupić zarówno bardzo tanie laptopa, jak i komputer najnowszej generacji. Jeszcze lepiej, istnieje ogromna liczba opcji w tym zakresie, dzięki czemu można wybrać, co najbardziej Ci się podoba. Cóż, znowu można stworzyć własny komputer z niezbędnymi parametrami technicznymi od zera.