745 Shares 4355 views

Muzeum Numizmatyczne w Moskwie: unikalna kolekcja monet

Obecnie coraz bardziej otwarte muzea, galerie prywatne, założycieli które sprawiają, że ich spotkania w domenie publicznej. Jednym z przykładów – jest fundamentem numizmatycznych muzeum w stolicy. Ogromne zainteresowanie specjalistów do takiego wydarzenia świadczy fakt, że instytucja utworzona przez kuratorium, która obejmuje szefów muzeów z dużych zbiorów numizmatycznych (M. Piotrowski, E. Gagarina Loshak).

eksponaty

Otwarcie Międzynarodowego Numizmatycznego Muzeum Moskwy była wydarzeniem w ubiegłym roku. Impreza przyciągnęła nie tylko rosyjski, ale także społeczność międzynarodowa. Zbiór prezentowany na sretsialistov sądowego, naukowców, a wreszcie zainteresowanej publiczności, jest wyjątkowa: obejmuje monety od starożytności do czasów Związku Radzieckiego. Wśród eksponatów są nie tylko rubel, grosz, złote monety, ale też stare pieniądze świata starożytnego i średniowieczu

Moneta jako pomocniczy historycznej dyscypliny

Numizmatyka – jest jednym z pomocniczych dyscyplin historycznych, bada monety: ich pochodzenia, randki, oznak zewnętrznych i tak dalej. Ta gałąź nauki jest jednym z kluczowych wraz z paleografii, chronologii, sphragistics. Badanie systemu monetarnego pozwala na analizę nie tylko sytuację gospodarczą w mieście lub jarzma, Księstwa, państwa, ale również pokazać rozwój polityczny kraju jak goni własne monety – wskaźnik bogactwa i potęgi władcy. Badanie monet jest przedmiotem poważnych badań historyków krajowych i zagranicznych. Główne materiały źródłowe – to wydobyto skarby, które w nadmiarze można znaleźć najwięcej pieniędzy z różnych państw.

Wystawa Moskiewskim Muzeum numizmatyki

Poważne zainteresowanie naukowe w jednostkach monetarnych pojawiły się w Rosji w XVIII wieku wraz z pojawieniem się nauki historycznej jako niezależnej dyscypliny. Od tego czasu rosyjscy naukowcy zgromadziły duże doświadczenie w badaniu monet, gromadzenia i przetwarzania tego cennego źródła.

W Moskwie otwarto Muzeum Numizmatyczny w październiku 2015 (w odrestaurowanych domów Zinowiew Yusupov-XVII wieku), które powinny być postrzegane jako nowy etap w badaniu jednostek pieniężnych z różnych krajów. Jej założycielem jest Wagit Alekperow, prezes OAO „LUKOIL”, której kolekcja była podstawą funduszu. Muzeum Numizmatyczne w Moskwie obejmuje nie tylko halę wystawową, ale biblioteka, sala konferencyjna, klub numizmatyków, która pozwala nie tylko specjalistów, ale po prostu zainteresowanych do zapoznania się z eksponatami i uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Monety starożytności i średniowieczu w moskiewskim Muzeum numizmatyki

Międzynarodowe Muzeum Numizmatyczne w Moskwie zawiera zbiór, składający się z około pięciu tysięcy jednostek. Alekperov zbierał je przez czternaście lat, tak że nowe muzeum można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Wystawę warto zwrócić uwagę na monety od czasu starożytności: starożytnej Grecji, starożytnego Rzymu i Bizancjum (około trzysta). Średniowiecze reprezentowane są tutaj Thaler rosyjskiej historii – pięćset monety z carskiej Rosji, jak również pieniądze radzieckiego okresu. Najstarsza kopia – to Hekto z wizerunkiem koguta od Foca, pochodzący z V wieku przed naszą erą. e.

Muzeum Numizmatyczne w Moskwie przechowuje średniowieczne talarów. Najciekawszym z nich – jest bawarski moneta.

Rosyjski pieniądze XVII XVIII wieków w Muzeum Numizmatyczne

Rosyjskich monety powinny być przydzielane złoty grosz Vladislava Zhigimontovicha, syn polskiego króla Zygmunta III, który na podstawie umowy w Smoleńsku 4 lutego 1610 miał przyjąć prawosławie i stać się rosyjski car. Po depozycji Vasiliya Shuyskogo w lecie tego samego roku władze w Moskwie – Semiboyarshina – uznane Vladislav króla, a nawet wydał monetę w jego imieniu. Wspomniany złoty grosz polski książę pokazuje Polska twierdzi, Moskwie, Rosja.

Muzeum Numizmatyczne w sklepach moskiewskich i ciekawy bicie złotych monet 1700 roku. Było to za panowania Piotra I, który był zainteresowany odnowienia systemu gospodarczego w Rosji. Nowe monety początku swego panowania – przykładem króla martwi finansów państwa. Tu jest rubel trial Cesarzowa Elżbieta w 1756 roku.

Monety carski okres w Moskiewskim Muzeum numizmatyki

Oprócz tych zdjęć, zbiór zawiera zestaw pieniędzy goni XIX wieku. Muzeum Numizmatyczne w Moskwie przechowuje platynowych monet za panowania Mikołaja I (1825-1855 lat). Próbki są datowane na rok 1839 – czas minister reform finansów E. F. Kankrina. Zgłoszony ocen – trzy, sześć i dwanaście rubli – cenne źródło historii reform monetarnych w latach 1839-1843 do końca imperium.

Niewątpliwie ta wystawa kolekcji przyciągnie nie tylko ekspertów-naukowców, ale także obywateli masowej. Fakt, że osoby zaangażowane w zbieranie antyków i dostarczyć je jako eksponaty, pokazuje, że nauka historyczna zyskuje na popularności w społeczeństwie rosyjskim.

To właśnie Muzeum Numizmatyczne w Moskwie. Adres: Big Afanasyevskiy Lane, 24. W instytucji wygłosił wykład, w którym naukowcy mówią o eksponaty i klub numizmatyków dowodzi rozwój zainteresowania monet wśród laików.