261 Shares 8352 views

„Mroczny królestwo” w „burze” Ostrowskiego. Przedstawiciele „ciemnego królestwa”

Kreatywność A. N. Ostrovskogo stoi u kolebki naszego narodowego dramatu. Fonvizin, Griboyedov i Gogol rozpoczęła tworzenie wielkiego teatru rosyjskiego. Wraz z pojawieniem się sztukach Ostrowskiego, z rozkwitu jego talentu i umiejętności dramatu wzrosła na nowe wyżyny. Nic więc dziwnego, krytyk Odoyevski zauważyć, że do Ostrowskiego w literaturze rosyjskiej były tylko 3 dramatu: „ÖAF”, „Biada z Wit” i „Inspektor”. Play „upadły” nazwał czwarty, podkreślając, że jest to ostatni brakujący kamień węgielny, na którym powstanie majestatyczny „budynek” teatru rosyjskiego.


Z „upadłość” do „Burzy”

Tak, to jest z komedii „Jego ludzi – są policzone” (drugie imię „upadłość”) rozpoczyna szeroką popularność Aleksandra Nikolaevicha Ostrovskogo, dramaturg, zjednoczona w kreatywności i mistrzowsko przeprojektowany najlepsze tradycje „naturalnego” szkoły – społeczno-psychologiczne i satyryczne. Staje się „Columbus Zamoskvorechye” wyjawił światu dotychczas nieznany stratum życia rosyjskiego – średnie i drobni kupcy i drobnomieszczaństwa, odzwierciedlenie jego tożsamość ujawnił, jak jasnych mocnych, wyraźnych znaków i ponurym trudnej rzeczywistości świata, kupna i sprzedaży, hipokryzji, braku wysokich impulsów i ideałów , Stało się to w 1849 roku. Iw jego pierwszy poważny pisarz zabaw nakreśla dotyka specjalny typ osoby, która pojawi się on ponownie i ponownie, od Samson Silych Big Titus Titych Bruskova od „W obcym święto kaca”, a następnie do Marfe Ignatevne Kabanovoy i Savely Prokopievich Dziczy z „Burza” – typ tyrana nazywa bardzo dokładnie i jasno i zszedł dzięki dramaturga, w naszym codziennym życiu mowy. W tej kategorii są przeznaczone dla ludzi, którzy całkowicie naruszonych logikę i moralne, normy etyczne ludzkiego współżycia. „Samodurov rosyjskiego życia” o nazwie krytyk Dobrolyubov Wild and Kabaniha reprezentujący „ciemnego królestwa” w „burze” Ostrowskiego.

Tyrania jako zjawisko społeczno-typologiczna

Zbadajmy to zjawisko bardziej. Dlaczego istnieją drobne tyrani w społeczeństwie? Przede wszystkim ze świadomości swej własnej pełnej i absolutnej władzy, pełnego wyrównania interesów i poglądów innych niż własne, poczucie bezkarności i braku oporu ze strony ofiar. Dlatego jest to pokazane i „ciemna sfera” w Ostrovsky „Haze”. Dzika Kabanova – najbogatsi mieszkańcy małego miasteczka Kalinov, położone na brzegu Wołgi. Pieniądze pozwala im poczuć osobiste znaczenie i wagę. Dają im moc i – na jego gospodarstwie domowym, na dziwny, nieco zależne od tych ludzi, a więcej – na opinii publicznej w mieście. „Mroczny królestwo” w Ostrowskiego „Burza” przestraszony przez fakt, że niszczy lub Mangles najmniejszy przejaw protestu, jakiekolwiek tendencje wolności i niezależności. Tyrania – druga strona niewoli. Jednakowo, to psuje zarówno „panami życia” i tych, którzy na nich polegać, zatruwając ich zgubny oddech wszystkich sferach życia publicznego w Rosji. Dlatego też, z definicji Dobrolyubova „królestwa” w ciemno „burze” Ostrovsky i jest synonimem tyranii.

konflikt dramat

Z głębokim zrozumieniu rzeczywistości, pisarz był w stanie przedstawić najbardziej istotne i ważne z nią. W sprzed reformy 1859 był pod wrażeniem z wyprawy wzdłuż Wołgi w 1856-1857. tworzy grę, później rozpoznał jednego ze swoich najlepszych dzieł – dramat „Burza”. Co ciekawe: zaledwie miesiąc po tym jak gra się skończyła, Kostroma zdarzenia doszło w scenariuszu odtwarzania utworu literackiego. Co to oznacza? Tylko jak dokładnie czuję i odgadnąć Alexander konfliktu i jak realistycznie odzwierciedla „ciemnego królestwa” w sztuce „burze”.

Ostrowski nie jest daremny jako główny konflikt wybrał główną sprzeczność życia rosyjskiego – starcia między zasadą konserwatywnej, opartej na patriarchalnych tradycji powstałych na przestrzeni wieków i są oparte na niekwestionowany autorytet, moralności i zakazów, z jednej strony, az drugiej – początek buntowniczy, twórcze i żywe potrzeba jednostki przełamać stereotypy, aby iść do przodu w rozwoju duchowym. Bo nie tylko dzikie i Kabaniha ucieleśnieniem „ciemnego królestwa” w sztuce „burze”. Ostrowski wyjaśnia, że najmniejsze ustupnichestvo niego pobłażliwość i przyzwolenie automatycznie przeniesione do rangi człowieka wspólników.

Filozofia „ciemnego królestwa”

Od pierwszych liniach gry do naszej świadomości pękła na dwa elementy: wolnej przestrzeni nad Wołgą, wspaniałe widoki, szerokie horyzonty i parno, złowieszcza atmosfera zgęstniała, bolesne oczekiwanie niektórych wstrząsy i pragną odnowy. Przedstawiciele „ciemnego królestwa” w sztuce „Burza” przerażony kataklizmy przyrody, widząc je jako przejaw gniewu Bożego i przyszłej kary za grzechy – jawnych i urojonych. To powtarza cały czas Marfa, echa i przyrody. Na życzenie Kuligina przekazać pieniądze na budowę piorunochron dla obywateli oskarża: „burz de podane jako kara, a ty, to i tak, Pan chce szósty obrony.” Uwaga ta wyraźnie pokazuje filozofię, która przylega do przedstawicieli „ciemnego królestwa” w „Storm” zaawansowania: nie można się oprzeć, który panował od wieków, nie może iść wbrew woli albo karania z powyższym, pokory i uległości pozostać standardów etycznych naszych czasów. Co ciekawe sami Chief Petty tyrani Kalinov nie tylko szczerze wierzę w ten porządek rzeczy, ale także rozpoznać to tylko w prawo.

Prude pod postacią mocy

„Mroczny królestwo” w sztuce A. N. Ostrovskogo „The Storm” jest wielostronne. Ale filary to w pierwszej kolejności jest dzikie i Kabanov. Marfa, postawny żona kupca, pani domu, za wysokim ogrodzeniem jest niewidzialne łzy odlewania dzieje codziennego poniżenia godności ludzkiej i wolnej woli, jest nazywany w sztuce wyraźnie – świętoszek. O niej powiedzieć: „Beggars rozdzielać jałmużnę, idź do kościoła, ochrzczony usilnie i życiowego jeść, wyostrza jak żelaza rdzy”. przepisy zewnętrzne starożytności stara się utrzymać wszystko, podczas gdy nie jest szczególnie dbając o ich wewnętrznej treści. Kabaniha wie, że młodszy powinien przestrzegać starszy wymaga około ślepego posłuszeństwa. Kiedy rozstaliśmy, Catherine Tichon przed jego wyjazdem, ona sprawia, że łuk u stóp męża i syna – do żony surowych nakazów zachowywać. Tam i „Matka nie zaprzecza” i „Nie patrzeć na facetów«i wiele innych»życzenia”. A ci wszyscy obecni zdają sobie sprawę z farsą sytuacji, jej fałszu. Tylko Marfa upaja się jego misji. Kluczową rolę w tragedii Katerina grał również to wypaczony charakter jego syna, rujnuje jego życie rodzinne, dusza najbardziej nadużywane i zmusił Katarzynę aby fatalny krok od brzegu Wołgi w otchłań.

Leży w randze prawa

„Mroczny królestwo” w dramacie A. N. Ostrovskogo „burze” – tyrania w górnej części jej przejawach. Katerina, porównując życie swojej rodziny i rodziny męża, zauważa istotną różnicę: tu wszystko wydaje się „z niewoli.” I to prawda. Albo słuchać nieludzkich zasad gry, albo wymazać proszku. Kuligin wyraźnie stwierdza, że maniery w „okrutny”. Kto jest bogaty, on próbuje zniewolić biednych, aby zwiększyć swój stan grosze. To samo Dziki puszyć nad zależnym od niego Boris: „Czy ty mnie zadowolić, więc dam dziedziczenie!” Ale proszę drobny tyran jest niemożliwe, a los nieszczęsnej Borys i jego siostra jest z góry ustalona. pozostaną one upokorzony i znieważony, bezsilny i bezbronny. Czy jest jakieś wyjście? Jest: kłamać, dodge, tak długo, jak to możliwe. Tak robi siostra Tichon – Varvara. Jego zasady moralne są proste: robić to, co chcesz, tak długo, jak nikt nie zauważył, wszystko „szyte tak cicho” było. Kiedy Katerina obiektów, które nie mogą udawać, nie może kłamać, Barbara mówi jej po prostu: „Nie wiem jak, ale trzeba stać – dowiedział się”

Kędzierzawy, Barbara i inni

I że na ogół reprezentują ofiary „królestwa ciemności” A. N. Ostrovskogo dramacie „burze”? Są to ludzie z rozbitych życiu, kalekich dusz, okaleczone świecie moralnym. To samo Tichon z natury miły, łagodny człowiek. Despotyczny matka zabiła w nim podstaw własnej woli. On nie może się oprzeć jej ciśnienie, nie można się oprzeć, a znajdzie ukojenie w napoju. Aby wspierać żonę, dostać się na bok, w celu ochrony przed arbitralnym Kabanovskiy poza nim też. Za namową swojej matki, on pędy Katherine, chociaż pożałujesz. Dopiero śmierć żony sprawia, że otwarcie obwinia matkę, ale jasne jest, że bardzo szybko bezpiecznik minie i wszystko pozostanie taka sama.

Zupełnie inną rzeczą inny znak męskiej – Wania Kudryash. Że jego słowa nie są wspinaczki, powstrzymując każdy, a nawet „przenikliwy” Dziki nie mniejszą chropowatość. Jednak ta postać jest zepsuty wpływ neutralizująca z „ciemnym królestwie”. Curly – kopia Wild, ale nie weszła jeszcze w życie, nie zamaterevshego. W miarę upływu czasu, będzie on godnym swego pana. Barbara, stał się kłamcą i tolerować molestowania matki, w końcu ucieka z domu. Kłamstwa się jej drugą naturą, a więc bohaterka budzi naszą sympatię i współczucie. Bojaźliwy Kuligin rzadko śmie się bronić przed Bezczelne tyranów „ciemnego królestwa”. W rzeczywistości, nikt jednak Katarzyna też, nawiasem mówiąc, ofiara nie posiada wystarczającą twardość, aby zrezygnować z tego „królestwa” wyzwanie.

Dlaczego Katarzyna?

Jedynym bohaterem pracy, dostaje determinację moralną potępiać życie i zwyczaje „ciemnego królestwa” w sztuce A. N. Ostrovskogo „deszcz” jest Katerina. Jej naturalność, szczerość, impulsywność gorąco, nie zainspirowało wolno znosić tyranii i przemocy, zaakceptować dyktowane razy od domostroevskih etykiety. Katherine chce kochać, cieszyć się życiem, doświadczać naturalnych uczuć, być otwarty na świat. Jak ptak, chce oderwać się od ziemi, od martwiejące życia i wirują w niebo. Ona jest religijny, ale nie w Kabanovskiy. Jej proste przyroda wybucha w dwóch konfliktu między obowiązku mężem miłości Borysa i świadomości ich grzeszność przed Bogiem. I to wszystko jest głęboko szczere, z głębi serca. Tak, Katherine jest także ofiarą „ciemnego królestwa”. Jednak udało jej się przełamać swoje kajdany. Wstrząśnięty fundamenty odwieczne. I był w stanie określić wyjście z drugiej – nie tylko jego śmierć, ale protest na wszystko.